Léto je po konci proticovidových opatření opět vrcholným obdobím dovolených, cestování a turistických výletů. Která místa stojí za pozornost, jaké jsou ceny v turisty oblíbených zemích, jak se v nich projevila inflace, jaké jsou tam zvyky odlišné od Česka? Reportáže z exkluzivních destinací, tipy na památky, moderní architekturu, kulinářské gastro speciality i zprávy o tom, jaké potíže čekají turisty v hromadné dopravě třeba kvůli stávkám na letištích.
Reportáž: Balkán není jenom Chorvatsko. Bosna láká na skvělé jídlo i krásnou přírodu
Od všeho trochu nebo víc jsme našli během cest v Bosně a Hercegovině. Podívejte se na fotoreportáž z pětidenního cestování po zemi krásné přírody a kvalitní gastronomie.
Cestovat za babku je v postcovidové éře prakticky nemožné. Letenky do oblíbených dovolenkových destinací zdražily i o desítky procent. Na vině je mimo jiné výpadek ve výrobě letadel. Chybí na 4700 strojů, které měly světové nebe brázdit už před pěti lety. „V případě menších letadel by se situace mohla znormalizovat už v roce 2027. Až pak začnou letenky případně zase zlevňovat,“ říká v rozhovoru pro Newstream Gediminas Žiemelis, zakladatel a předseda představenstva letecké leasingovky Avia Solutions Group (ASG), která vlastní na dvě stě strojů. ASG je největším sezónním poskytovatelem leteckých kapacit pro tradiční aerolinky formou takzvaného „wet leasingu“. Své letouny přesouvá po celém světě podle toho, kde je zrovna hlavní poptávka.
Leteckým společnostem se letos daří dost dobře. Celosvětově podle odhadu Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) přepraví rekordních pět miliard cestujících, tedy téměř dvě třetiny světové populace. A souhrnně vydělají na 30,5 miliardy dolarů (v přepočtu asi 713 miliard korun). Radost z burzovní rally leteckým společnostem už jen kazí čekání na nová letadla. Dlouhou chvíli si ale některé z nich krátí vylepšováním palubního servisu.
Hlavní město Severního Irska není nejčastějším cílem turistů, přitom se tu psaly dějiny. V Belfastu historie vystupuje takřka na každém kroku, ať už jde o Titanic nebo krvavé „nepokoje“ z konce minulého století.
Cestování do Velké Británie už nebude pro Čechy stejné jako dřív. Digitalizace totiž vstupuje i do britského imigračního systému a postupně se i zde pro všechny cizí občany zavádí povinnost mít elektronický dokument ETA, podobně jako tomu je například při cestě do USA. Češi i Slováci jsou ve skupině evropských zemí, které budou tento dokument potřebovat už od 2.dubna 2025. Přečtěte si detaily jako první.
Provozovatel alternativní taxislužby Uber zkoumá možnost nabídky na převzetí americké internetové cestovní platformy Expedia, jejíž hodnota činí 20 miliard dolarů (466,1 miliardy korun). Byla by to největší akvizice firmy Uber, která se snaží rozšířit své aktivity a najít nové možnosti pro růst. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na informované zdroje.
Newyorské ikonické metro zná z amerických filmů snad každý. Jet s ním v nejrušnějších hodinách i jen pár stanic a na těch nejkomplikovanějších křižovatkách přestupovat je docela adrenalinová zábava, zvláště, pokud se tam příliš nevyznáte. Až na několik nadzemních částí v Bronxu a v Brooklynu ale z něj příliš slavné metropole neuvidíte. O to více stojí za to cestovat povrchovou dopravou, abyste si zažili ten opravdový New York (NYC). Na výběr máte hned několik zajímavých variant – po moři i po souši. Tipy, jak na levně cestovat po podzimním NYC, najdete v textu i ve fotogalerii.
O dovolené na Floridě při současném podzimním počasí sní nejeden Evropan, Čechy nevyjímaje. Jenže realita může být zklamáním. Především kvůli vysokým cenám a neodpovídající úrovni služeb. A vše zatím nasvědčuje tomu, že situace bude pro Evropany jen horší s tím, jak budou Spojené státy ekonomicky Evropě utíkat.
Moherské útesy jsou jedním z největších symbolů Irska. Přírodní unikát je i výnosným byznysem, který sice statisícům turistů usnadňuje život, ale na druhou stranu také útesům ubírá mnohé z jejich dřívější divokosti.
Řecko chce zavést poplatek 20 eur (zhruba 500 korun) pro turisty na oblíbených ostrovech Santorini a Mykonos. Podle agentury Reuters to v neděli oznámil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Nový poplatek má zabránit nadměrnému turismu, který trápí některé destinace. Část vybraných prostředků dostane tamní samospráva na investice do infrastruktury.
Ministerstvo pro místní rozvoj musí zaplatit ☝ pokutu milion korun za chybné zadání digitalizace stavebního řízení mimo tendr. Vyměřil mu ji antimonopolní úřad a jeho předseda Petr Mlsna ji potvrdil. Rozhodnutí je pravomocné, uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Americké firmy, které dovážejí z Číny, už teď reagují na plánovaná cla, jak je slíbil zavést zvolený prezident 👴 Donald Trump. Nejčastěji se snaží předzásobit. Někteří podnikatelé se kvůli tomu přitom neváhají ani zadlužit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ).
Čistý zisk amerického výrobce čipů Nvidia se ve třetím čtvrtletí více než 📈 zdvojnásobil na 19,3 miliardy dolarů (462,9 miliardy korun) z 9,2 miliardy dolarů ve stejném období loni. Firmě pomáhá pokračující zájem o čipy pro umělou inteligenci. Růst tržeb ale zpomaluje a Nvidia ve svém prohlášení předpověděla nejpomalejší růst tržeb za posledních sedm čtvrtletí. Nesplnila tak vysoká očekávání některých investorů, což způsobilo pokles jejích akcií po oficiálním uzavření trhu.
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 14,97 miliardy korun. Meziročně byly o 51,1 procenta 📈 vyšší. Důvodem byl nárůst prodejů a také konsolidace nové akvizice, společnosti Sellier & Bellot. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl od ledna do září 708,7 milionu korun, ve srovnání se stejným obdobím loni klesl o 53,9 procenta.
Americké ministerstvo spravedlnosti chce, aby internetový gigant Google prodal prohlížeč 💻 Chrome a omezil upřednostňování svého vyhledávače v systému Android. Podle agentury Reuters to ministerstvo navrhlo soudu, aby tak rozbilo monopol Googlu v online vyhledávání a související reklamě.
Europoslanci ✅ odsouhlasili všechny členy Evropské komise. Nová unijní exekutiva tak může být jako celek schválena příští týden ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.
Poslanci navrhli v druhém čtení státního rozpočtu na příští rok přesuny peněz v celkovém objemu zhruba 2️⃣2️⃣4️⃣ miliard korun. Představuje to téměř deset procent plánovaných celkových výdajů rozpočtu, které činí 2,33 bilionu korun. Loni ve druhém čtení navrhli poslanci přesuny za zhruba 209 miliard korun.