Šest let byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Jako garant ekonomického obsahu celého vydavatelství Economia určoval, o čem a jak psát v Hospodářských novinách či na Aktuálně.cz. Předtím byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin. Pomáhal založit a etablovat deník E15, stál u rozjezdu programu ČT24 v České televizi či vedl domácí ekonomiku v Hospodářských novinách. Kontroverzní a neotřelý pohled na svět.
Dalibor Martínek: Zlatý podzim hypoték. Lidé si půjčují jako šílení
Podle posledních dat bankovní asociace poskytly banky a stavební spořitelny v říjnu hypoteční úvěry za víc než 26 miliard korun. Bankéři si číslo pochvalují. Nejsou to ani dva roky, kdy vedli boj o deset miliard měsíčně. Mluvilo se o krizi na trhu s půjčkami na bydlení.
Je to bizarní situace. V nájemním bydlení v Česku žije asi 21 procent lidí, dva miliony obyvatel země. Přesto, že tito lidé živí majitele investičních bytů, jsou ve společnosti stále vnímáni jako jacísi lůzři, kteří si nedokázali vzít hypotéku a pořídit si vlastní bydlení.
Průměrná nabídková sazba hypoték se v listopadu pohybuje kolem 5,32 procenta, tvrdí nově prezentovaná analýza developerské společnosti JRD. To je o něco vyšší číslo, než udává bankovní asociace. Podle ní byla průměrná realizovaná sazba na hypotéce u českých bank za září 4,96 procenta.
Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat“ ze dne 31. října reagovalo tolik čtenářů, že publikujeme druhý výběr z reakcí.
Nejmenovaný miliardář mi nedávno řekl, že vlastnil v Brně hotel. Byznys nešel dobře. Barák předělal na byty. A nakonec ho prodal. Hotelnická branže je těžké řemeslo. Jako možnost pro investici ji nikdo moc nezmiňuje. Logicky, výnosy nejsou valné.
Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat“ ze dne 31. října reagovala řada čtenářů. Některé z reakcí zveřejňujeme.
Děti byly zase celý týden doma. Nebyly nemocné. Jen prostě nechodily do školy, protože byly takzvané podzimní prázdniny. To je nějaká novinka, dřív to nebylo. Dřív byly jenom letní prázdniny. Ty jsou pořád. Jsou i zimní prázdniny, přes Vánoce. A jarní prázdniny. Už to je docela hodně prázdnin.
Poslanci se v tomto týdnu opět vrhnou na „reformu“ penzí. Čeká se „krutá řež“ mezi opozicí a koalicí. Čeká se, že opoziční poslanci budou dlouhé hodiny u pultíku řečníka spílat vládě. Argumenty si jeden ani nechce představovat, asi to bude něco ve smyslu, že vláda je asociální. V různých variacích. A čeká se, že si koalice po dlouhých řečech, které by normálního člověka unudily k smrti, nakonec protlačí svou. Takže, nač ten tyátr.
Penta oznámila, že na pražském Smíchově začne stavět tři stovky malometrážních bytů. Takzvaných mikro apartmánů. Co je to za bydlení, si člověk ani nechce představovat. Je to asi nějakých dvacet metrů, čtyři krát pět, kde se na vás ze skříně vyvalí postel. Takzvaný spací kout.
Už je to tady zase. Doktoři hrozí stávkou. Vyhrožují, že koncem října přestanou na dva dny ordinovat. Nemocní Češi zůstanou na pospas svému osudu, protože doktoři chtějí víc peněz.
V Praze na Škroupově náměstí se v prosinci roku 1988 uskutečnila památná, jedna z prvních demonstrací proti bývalému režimu. Sešlo se tam několik tisíc lidí, aby řekli komunistům, že už je tu nechceme. Vystoupil tam Václav Havel, farář Václav Malý, hymnu zpívala Marta Kubišová. Ještě rok potom trvalo, než se starý systém zhroutil.
Americká farmaceutická společnost Novavax 💉 podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů dolarů 💲(4,8 miliardy korun). Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
Brazilská vláda zavedla ochrannou známku na produkty pocházející z Amazonie 🌴🌴🌴. Podmínkou udělení známky je splnění sociálních a ekologických kritérií. Chce tím podpořit udržitelný ekonomický rozvoj v Amazonii, kde za poslední rok klesla míra odlesňování o 30 procent, a zvýšit konkurenceschopnost, píše deník O Globo.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí výzvám k rezignaci. Jihokorejská hlava státu v úterý vyhlásila v zemi stanné právo, načež své rozhodnutí po šesti hodinách odvolala. Pokud Jun sám nerezignuje, zahájí opoziční Demokratická strana proces jeho odvolání, informovala agentura Jonhap s odvoláním na prohlášení strany. Junovu demisi požadují také odbory, které pohrozily generální stávkou.
Francouzská vláda premiéra Michela Barniera bude dnes odpoledne bojovat v parlamentu o přežití. Opozice totiž kvůli návrhu na rozpočet na příští rok vyvolala hlasování o nedůvěře a Barnier nemá mezi poslanci většinu. Pokud se pod jeden ze dvou předložených návrhů spojí hlasy levice a krajně pravicového Národního sdružení (RN), vláda bude muset podat demisi.
Senát začne odpoledne projednávat důchodovou reformu, kterou chce vláda mimo jiné postupně zvýšit věk odchodu do penze z 65 na 67 let. Zdůvodňuje to nutností zajistit financování důchodů i pro budoucí penzisty. I když má k reformě výhrady opozice, odbory i část senátorů z frakcí vládních stran, senátní výbory ji doporučily schválit beze změn.
Zakladatel a bývalý šéf americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alex Mashinsky se rozhodl přiznat k podvodu 💸. Devětapadesátiletý Mashinsky to podle agentury Reuters uvedl při úterním soudním slyšení.
Číst více
Sněmovna v úterý v noci hlasy poslanců vládní koalice schválila ✔ státní rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.
Číst více