Ruský prezident Vladimir Putin nařídil úředníkům a zákonodárcům urychleně se věnovat zvýšení daní zámožným spoluobčanům a prosperujícím firmám, aby naplnil státní rozpočet, který letos utratí každý třetí rubl na armádu a výrobu zbraní.
Jak si poradit s přiznáním daní při prodeji nemovitosti či vozidla, při příjmech z pronajímání bytu či jiného prostoru, případně u akciových příjmů, radí v komentáři Monika Lodrová, daňová poradkyně ze společnosti BDO
Zakladatel Amazonu Jeff Bezos prodal obří balík akcií podniku. A přesunem z Washingtonu na Floridu ušetřil na dani z prodeje víc než čtvrt miliardy dolarů.
Města a obce v Anglii mají velký problém. Minulý rok se čtyři, včetně velkoměst, ocitly v insolvenci, v příštích měsících se k nim možná přidají desítky dalších. To už těžko lze svést na špatný management. Financování samospráv potřebuje důkladnou reformu.
Majitelé pozemků s novým stavebním povolením, zpevněnou plochou či vlastníci samostatných garáží by měli zbystřit a stejně tak i provozovatelé Airbnb. Novinky u daně z nemovitosti se totiž od roku 2024 týkají také většiny z nich. Spolu s nimi musí daňové přiznání do 31. ledna 2024 podat i ti, kdo cokoliv u svého pozemku či stavby změnili. Ostatní vlastníci přiznání podávat nemusí, stát jim výši nově vyměřené daně pošle sám. Zaplatit ji musí do 31. května 2024, upozorňuje v rozhovoru pro newstream.cz Jan Kotala, daňový poradce a šéf EKP Advisory.
Češi letos za alkohol utratí nejvíce v historii, asi 120 miliard korun, a to i přes to, že akce „Suchej únor“ připraví prodejce o víc než miliardu korun.
Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze začala rekonstrukce prostranství za půl miliardy korun. Ano, čtete dobře, půl miliardy. Místo současných stromů, trávy a laviček tam budou nové stromy, nová tráva, nové lavičky. Akce bude trvat 33 měsíců. Místní se nejvíce podivují nad délkou rekonstrukce. V debatách na Facebooku se pohoršují nad tím, že prý nebudou moci na náměstí venčit pejsky. Cena akce je nezajímá. Pokud jde o erární výdaje, cena totiž nikoho moc nezajímá.
Rok 2024 přináší vedle řady změn také úpravu vyměřovacích základů, a tedy z toho vyplývající i zvýšení paušální daně z příjmů. Její výše se přitom i letos mění znovu pro všechny tři pásma. Poslední den k přihlášení se k paušální dani, pokud již podnikáte, je tak 10. ledna. Pro ty, kdo teprve podnikat začnou platí pro přihlášení k paušální dani den zahájení činnosti, uvádí portál finanční správy.
Od roku 2024 budou spotřební daň platit všechny spotřební výrobky s nikotinem, a v některých případech dokonce i bez něj. Výjimkou jsem jen léčiva. Nově se spotřební daň rozšíří hlavně na náplně do elektronických cigaret a na nikotinové sáčky. Ale i na všechny další, méně rozšířené výrobky, jako je šňupací tabák a podobně. Zatím spotřební daň "platily" jen cigarety, tabák k balení cigaret a do dýmek a zahřívaný tabák.
V neděli vstoupi v platnost nový zákon, který zamezuje velkým firmám optimalizovat daně v takzvaných daňových rájích. Česko by si tak mohlo přijít na dvě miliardy korun ročně. Zaplatí je největší firmy světa včetně technologických gigantů.
V roce 2024 se opět změní podmínky pro pracovníky zaměstnané na dohodu. Upravuje je jak část vládního konsolidačního balíčku, tak novela zákoníku práce. Obě změny mají ve svém důsledku přiblížit dohodáře ke klasickým zaměstnancům. Za jakých podmínek bude vznikat u DPP i DPČ nárok na placenou dovolenou a které zaměstnance na DPP čeká placení pojistného, přibližují Monika Lodrová a Adam Hussein z poradenské společnosti BDO.
Rakouští lidovci (ÖVP) ukončili vyjednávání o vládní koalici se sociální demokracií (SPÖ). Sociální demokraté na síti X uvedli, že dohoda s lidovci ❌ nebyla možná. Z jednání odešlo už v pátek liberální hnutí NEOS. Strany se od zářijových voleb, ve kterých vyhrála Svobodná strana Rakouska (FPÖ) označovaná jako pravicově populistická, nedokázaly dohodnout na nové vládě. Alpskou republiku tak nyní může čekat další kolo koaličních rozhovorů za účasti jiných stran, možností jsou i předčasné volby.
Spojené státy se loučí s někdejším prezidentem 👴 Jimmym Carterem, který zemřel na konci prosince ve sto letech. Pohřební ceremonie, které dnes začaly v jeho rodném státě Georgii, potrvají šest dní, uvedla agentura AP.
Slovenský premiér Robert Fico informoval prezidenta 👨 Petera Pellegriniho o své dovolené a o tom, kde pobývá. Dnes to podle deníku Sme uvedl úřad slovenského prezidenta, který se ovšem k místu Ficova pobytu nevyjádřil. Premiér se od prosincové návštěvy Moskvy drží v ústraní, což vyvolalo otázky médií a kritiku od opozice. Na internetu se objevily i vtipy o tom, že Rusové drží Fica v Moskvě jako rukojmího.
Ve věku 1️⃣1️⃣6️⃣ let a 220 dnech zemřel nejstarší člověk na světě, Japonka Tomiko Itókaová. Informovala o tom Gerontologická výzkumná skupina (GRG), která se zabývá výzkumem dlouhověkosti a registruje rekordy v této oblasti. Štafetu po Itókaové převzala o 16 dní mladší Brazilka Inah Canabarrová Lucasová.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zabránila teroristickému útoku v Jekatěrinburgu. V této souvislosti zatkla 4️⃣ nezletilé a zabavila podomácku vyrobené výbušné zařízení, informovala dnes ruská tisková agentura TASS.
Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky ❌ odmítli žádost policie, aby se dnes dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci, napsala agentura Jonhap.
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že jeho armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických 🚀 raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že Moskva útok těmito raketami ve válce s Ukrajinou označuje za červenou linii, která by neměla být překročena.
Chilský prezident 👨 Gabriel Boric jako první hlava státu navštívil jižní pól, kam podle serveru BBC před ním zavítali jen dva vrcholní představitelé zemí - v roce 2007 tehdejší nizozemská premiérka Helen Clarková a v roce 2011 Jens Stoltenberg jako norský premiér.
Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny pokračuje v ☝ dobývání dalších území ve válce, kterou začala invazí v únoru 2022. Podle agentury DPA, která se odvolává na vojenský blog DeepState, považovaný za blízký ukrajinské armádě, se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
Od 30. července 2024, kdy prezident 👨 Petr Pavel udělil první čtyři milosti, do konce loňského roku obdržela prezidentská kancelář 426 žádostí, uvedl mluvčí Hradu Filip Platoš. Žádnou další milost prezident neudělil. Za poslední dva měsíce loňského roku se počet žádostí navýšil o necelou třetinu.