Je ANO (jako hlavní favorit příštích voleb) připraveno po volbách vládnout a dělat to jinak než Fialova pětikoalice? Připravují se dnes stínoví ministři hnutí ANO na moment, až přistanou na ministerstva? Pracují na svých reformních koncepcích, legislativních krocích, navazují odborné kontakty a svou expertízu, komunikují se zájmovými skupinami, budují zahraniční vazby po Evropě? Obklopují se lidmi, kteří s nimi půjdou jejich politiku na úřady realizovat? Rok před volbami je čas se ptát na tyto otázky, aby to nedopadlo jako vždycky.
Projet si volební lístky kandidujících osob v EU volbách a pozorovat kampaň je bizarní věc. Většina kandidátů působí jako tlupa náhodných šílenců, bez studu a skrupulí, kteří v rauši utekli dírou v plotu ústavní zahrady a jedou na nějaký divoký hudební fesťák. Všechno je pravda, politika je zábava, kampaň je showbyznys a emoce. Není to svátek demokracie, spíš její unavená parodie a zákonná povinnost.
Nabízím výběr zpráv z médií z března 2026. Tento text je hluboká nadsázka, satira, nese dokonce i stopy sarkasmu a humoru. Není možné jej brát jakkoli vážně, protože teď v květnu 2024 přece nikdo nemůže vědět, o čem se bude psát v březnu 2026, to každý ví. Všechno bude jinak, třeba.
Gruzie bouří proti návrhu zákona o zahraničním vlivu. Podobný zákon leží v parlamentu na Slovensku, dávno už ho má Maďarsko, diskutuje se o něm v Rumunsku. Cíl tohoto zákona je všude stejný, utáhnout šrouby, označit a ostrakizovat nepřátele státu, upevnit vlastní moc a mít klid na práci. V Česku se to mnohým velmi líbí, za rok a půl po příštích volbách můžeme mít tyto věci na stole. Moc korumpuje a nekontrolovaná moc korumpuje absolutně. Mysleme na to.
Jakou formou chce stát financovat dokončení dálniční sítě? Zda přes klasické veřejné zakázky, kterými teď jede salámovou metodou po jednotlivých úsecích pár kilometrů, anebo formou PPP (partnerství veřejného a soukromého sektoru) na větší celky a dlouhodobé provozování. To je teď velmi živá otázka pro Ministerstvo dopravy a ŘSD pro dostavbu posledních velkých úseků dálnice D35, nepochybně velké priority pro dokončení spojení na Olomouc a tím odlehčení přetížené D1. Stát aktuálně testuje po dlouhé době první PPP projekt dálnice D4, na kterém uvidí výhody a nevýhody.
V mnoha koutech republiky nám dlouhodobě vznikají zpravodajské pouště, kde víme o životě těchto lidí a komunit strašně málo. Nerozumíme jim, vnímáme to povrchně, a to nepochopení jen dál zbytečně rozděluje Česko. Proto potřebujeme místní novináře, publicisty, kteří aspoň částečně tyto pouště informačně zalévají. Tito bojovníci na mnoha místech dělají výbornou práci na koleně, nízkonákladově, vytrvale, odvážně, bez velké redakce. Místní žurnalistika si zaslouží podpořit, finančně i zájmem. Určité malé granty nabízí Nadační fond nezávislé žurnalistiky (www.nfnz.cz), ale potřeba peněz je násobně větší. Prostor pro mecenáše, vizionáře a patrioty je obrovský.
Společnosti vlastněné městy a jejich efektivita zásadním způsobem ovlivňují kvalitu života lidí. Zajišťují ve městech klíčové služby, hromadnou dopravu, vodu, teplo, osvětlení ulic, opravy cest a chodníků, svoz odpadků a mnohem víc. Ale systémový způsob jejich řízení (corporate governance) se vyčerpal a nefunguje. Důraz na zásadní roli dozorčí rady se v českých komunálních podmínkách zvrhl v orgie neodpovědnosti, alibismu a špatného managementu.
EU volby jsou důležité, ovlivňují politické mantinely, ve kterých bruselská evropská politika v dalším období pojede. Výzev je spousta a složitých, ekonomických, sociálních i geopolitických, nebo řešit rozšíření unie o nové členy. Do toho se přidává nervozita z možného návratu Trumpa a spolupráce s USA, a krátkodobě třeba už v červenci, jak bude EU předsednicky řídit Orbán.
V neděli jsem byl diskutovat v Otázkách Václava Moravce s předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou. A o čem by se tedy mělo po těchto Otázkách mluvit? No, ideálně o reformě antimonopolního úřadu. Jak z něj udělat respektovaného a moderního regulátora hospodářské soutěže pro 21. století, jak efektivně regulovat přirozenou chamtivost v dnešním dynamickém byznysu, jak zajistit efektivní přezkum veřejných zakázek.
Přijímačky Cermatu spolu s dlouhodobě nedostatečnou kapacitou všeobecných škol jsou obrovskou ostudou této země a opravdovým zločinem na mladé generaci, píše ve svém komentáři bývalý ředitel Transparency International ČR a analytik David Ondráčka.
Byznys s odpady je obrovský, neprůhledný, točí se v něm neuvěřitelné miliardy. Při lobbingu kolem nastavování pravidel hry je až zarážející nepoměr v síle a vlivu velkých korporátních gigantů a na druhé straně roztříštěné samosprávy a málo efektivní státní správy. Dobře to bylo vidět při prodloužení konec skládkování odpadu z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. Reálně nemáme dostatečné ponětí o tom, co se vlastně s odpady v Česku děje, co přesně a kolik se toho na skládky vozí, jestli sanační práce skutečně probíhají, nemluvě o pravidelných zahořeních skládek. Nefunguje vynucování regulace, digitalizace postupuje velmi pomalu evidentně záměrně, takže skutečná čísla a objemy lze kontrolovat jen velmi obtížně. Že v roce 2024 nevíme, kolik kamiónů na skládky přijede a kolik tam čeho přivezou, je úplně absurdní, píše ve svém komentáři protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.
Kanada zavede cla na dovoz 🚗 automobilů ze Spojených států ve výši 25 procent. Nové opatření se netýká dovozu zboží splňujícího podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMC). V reakci na krok USA, jež dnešním dnem začínají vybírat vlastní 25procentní poplatek na dovoz automobilů, to oznámil kanadský premiér Mark Carney.
Mexická prezidentka 👩 Claudia Sheinbaumová uvítala, že se na její zemi nevztahují takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu večer oznámil americký prezident Donald Trump. Informovaly o tom agentury. Podle Sheinbaumové je to díky „dobrým vztahům“ Mexika se Spojenými státy. Obě země nyní pokračují ve vyjednávání nových obchodních podmínek, dodala.
Pražská burza po oznámení cel na zboží dovážené do Spojených států 📉 oslabila o 1,98 procenta na 2061,27 bodu. Dostala se tak na nejnižší hodnotu od 13. března. V červených číslech dnes skončily bezmála všechny tituly na hlavním trhu burzy, nejvíce ztrácely akcie Komerční banky.
Americká plošná cla, jejichž zavedení ve středu oznámil americký prezident Donald Trump, budou mít mohutný dopad na evropskou ekonomiku. Řekl to podle agentury AFP francouzský prezident 👨 Emmanuel Macron. Pro mezinárodní obchod jsou Trumpova cla podle něj šokem, označil je za brutální a nepodložená.
Česko od půlnoci ❌ omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moct překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, a to Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám.
Vietnam se spolu s Thajskem bude po ohlášení amerických cel na dovoz zboží snažit 🤝 vyjednávat s Washingtonem. Uvedla to místní média. Země byly opatřením amerického prezidenta Donalda Trumpa zatíženy 46procentními, respektive 37procentními tarify. Vysoká cla byla uvalena i na Kambodžu či Barmu, která se vzpamatovává z pátečního ničivého zemětřesení.
J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, stoupl loni meziročně čistý zisk o 1️⃣7️⃣ procent na 6,3 miliardy korun. Bilanční suma banky vzrostla o osm procent na 317,7 miliardy korun. Zisky ostatní tuzemských bank loni vesměs také rostly.
Čínská společnost ByteDance, která je majitelem sítě pro sdílení krátkých videí TikTok, bude muset zaplatit v EU pokutu přes 5️⃣0️⃣0️⃣ milionů eur (12,5 miliardy korun). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Sankce bude podle nich za to, že firma nelegálně odesílala údaje o evropských uživatelích do Číny.
Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na 📈 zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, oznámil ropný kartel v dnešní tiskové zprávě. Původně se přitom čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně.
Americká cla jsou bolestnou a nepříjemnou ranou, neboť přicházejí od nejbližšího spojence Polska. Dnes to na síti X napsal polský premiér 👨 Donald Tusk. Zároveň poskytl odhad snížení hrubého domácího produktu (HDP) v důsledku cel a uvedl, že přátelství mezi Varšavou a Washingtonem musí tuto zkoušku přečkat.