
Ceny bytů narazily na dno. V příštím roce se bude zdražovat
RealityRok 2024 přinese mírné oživení realitního trhu, zdražování a nárůst cen nájmů, shodují se experti.
Rok 2024 přinese mírné oživení realitního trhu, zdražování a nárůst cen nájmů, shodují se experti.
Developeři zlevňují byty nejen v rámci marketingových akcí. Jak ukazuje čerstvý Deloitte Develop Index, průměrná cena za metr čtvereční u projektu uvedeného do prodeje o letošních letních prázdninách činila v Praze 153 700 korun. Loni o prázdninách dosahovala tato cena u novinek v průměru 177 000 korun.
Co mají společného nový stavební zákon, digitalizace a umělá inteligence? Na to odpoví konference o stavebním zákoně a připravenosti České republiky a developmentu na digitální transformaci. O tématu budou diskutovat místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová, Hana Landová z Hospodářské komory ČR, Tomáš Kadeřábek z Asociace developerů a Petr Klán z Ministerstva pro místní rozvoj. Konference, kterou pořádá společnost remspace, proběhne 18. října v Mramorovém sále České spořitelny.
Ceny stavebních materiálů jsou stále vysoké, významně prodražují celkové náklady na stavbu. Objemné skladové zásoby se do jejich ceny nepropisují, říká šéf developerské společnosti Sekyra Group Leoš Anderle v dalším díle podcastu Realitní Club.
Vietnamská developerská společnost Van Thinh Phat Holdings Group podle policejního prohlášení mezi lety 2018 a 2020 podvedla až 42 tisíc investorů a připravila je o celkem 30 bilionů dongů (asi 28,3 miliardy korun) na prodaných nelegálně vydaných dluhopisech.
Poptávka po novém bydlení v letošním druhém pololetí oživuje a asi dál poroste. Podpořit by ji mohlo například zrušení jednoho z pravidel pro žádosti o hypotéku (DSTI), zásadní ale bude snížení úrokových sazeb. V důsledku rostoucí poptávky v kombinaci s nedostatečnou výstavbou zřejmě ceny nových bytů výrazně neklesnou. O průměrně 250 tisíc korun by cenu bytů mohla snížit plánovaná změna daně z 15 na 12 procent u nemovitostí do 120 metrů čtverečních. Naopak nájemné by mohlo každý rok vzrůst přibližně o deset procent. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group a poradenské společnosti KPMG, kterou jejich zástupci prezentovali na Summitu stavebního rozvoje.
Akcie problémového čínského developera China Evergrande Group dnes ztrácejí 25 procent. Reagují na zprávu, že policie zadržela některé zaměstnance firemní jednotky pro správu majetku. To by podle agentury Reuters mohlo znamenat nové vyšetřování, které by mohlo prohloubit potíže této realitní společnosti. Evergrande je nejzadluženější developerská firma na světě a je v centru krize čínského realitního sektoru.
V případě, že by se příští rok snížila daň z bydlení, klesla by podle developerů cena nabízených bytů. Návrh na snížení daně ze současných 15 procent na 12 procent je součástí probíraného vládního konsolidačního balíčku, který pokud bude schválený, by měl začít platit od začátku roku 2024.
Další z největších čínských developerů, společnost Country Garden, se potácí ve finančních problémech. A s ní i její projekty - tím největším mimo Čínu je léta budovaný a stále nedokončený a pustý projekt luxusního ekologicky udržitelného města Forest City v Malajsii za sto miliard dolarů.
Pražský trh s nájemním bydlením rychle mění podobu. Přibývají velcí investoři do nájemního bydlení, ať už z ciziny nebo z Česka. Zároveň rychle roste průměrný nájem v novostavbách. Na druhou stranu, zvyšuje se i standard bydlení. To je však obvykle určeno pro mladé lidi na začátku pracovní kariéry. Což znamená, že jde ve většině o malé byty.
Zájem o nové byty v Praze letos postupně roste. Během prvního pololetí se jich v metropoli prodalo 1650, což je o 50 procent více než ve druhé polovině loňského roku. Důvodem je podle developerů zpomalující inflace i postupné zlevňování energií.