elektřina - vše o tématu - stránka 8 | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

elektřina - informace o tématu

Ursula von der Leyenová, šéfka EK

Šéfka EK: EU je více otevřená stropu na plyn, ve výrobě elektřiny i obecně

Evropská komise je připravena jednat o zavedení cenového stropu na plyn používaný k výrobě elektřiny, oznámila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Zároveň před europoslanci naznačila, že komise uvažuje také o obecnějším zastropování ceny plynu, které by bylo dočasným řešením do spuštění nového mechanismu pro stanovování cen na unijním trhu. Jako další odpověď na aktuální vysoké ceny vidí von der Leyenová intenzivnější vyjednávání s partnery, jako je Norsko.

Přečíst článek
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Úspěch to rozhodně není, hodnotí čeští průmyslníci včerejší energetický summit v Bruselu

Přečíst článek

Den D pro zastropování cen energií? Evropští ministři projednají parametry zastropování

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Síkela zvažuje rozšíření opatření EU na boj s drahými energiemi

Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.

Přečíst článek
Elektromobil, ilustační foto

Trh s elektromobily míří k rekordu, každé osmé prodané auto bude letos na elektřinu

Prodej elektromobilů v letošním roce vystoupí na rekord a jejich podíl na celkovém počtu prodaných aut se zvýší na 13 procent. Ve své zprávě to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Loni se prodej elektromobilů téměř zdvojnásobil a představoval skoro devět procent celkového trhu s automobily.

Přečíst článek
Elektřina, ilustrační foto

Čekání na přímý úder. Ceny elektřiny a plynu má na příští rok zafixovány jen pětina firem

Na příští rok má zafixované ceny elektřiny asi pětina firem, u plynu má zajištěn kontrakt 22 procent společností. Přes dvě třetiny podniků zaznamenaly problémy při vyjednávání smluv na dodávku energie na příští rok. Řada firem dostala násobně vyšší cenovou nabídku, než na jakou byly dosud zvyklé. Ukázal to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy mezi 114 hlavně průmyslovými podniky. Už letos platily firmy za elektřinu i plyn průměrně více než dvojnásobek proti loňskému roku.

Přečíst článek
Elektrické vedení, ilustrační foto

Česko je v pomoci s drahými energiemi až sedmnácté v Evropě

Vlády v Evropě za poslední rok vyčlenily asi 500 miliard eur (12,3 bilionu korun) na programy, které mají ochránit domácnosti a firmy před vysokými cenami energií. Uvádí to dnes aktualizovaná analýza bruselského výzkumného institutu Bruegel. Česko se řadí ke konzervativnějším zemím, neboť plánuje výdaje na úrovni 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což jej řadí na 17. místo v EU. Podle jednoho z autorů přehledu je aktuální přístup vlád zjevně neudržitelný.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Uniper

Potvrzeno. Německá vláda znárodní energetický Uniper, zaplatí půl miliardy eur

Německá vláda se dohodla na převzetí společnosti Uniper, která je v Německu největším dovozcem ruského plynu a která se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a výraznému zvýšení ceny této energetické suroviny. Vláda odkoupí podíl od mateřského podniku – finské společnosti Fortum – a posílí kapitál. Po dokončení transakce by vláda měla vlastnit v Uniperu 98,5 procenta. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Přečíst článek
Elektřina, ilustrační foto

Legislativní sprint k zastropování cen energií finišuje, čeká se na podpis Zemana

Vláda bude moci nařízením stanovit maximální ceny elektřiny a plynu. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, přijal Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu včetně daně z přidané hodnoty pro maloodběratele. Vláda návrhem reaguje na růst cen energií z poslední doby. Novela zákona má také více chránit spotřebitele, kteří mají ve smlouvě ceny odvozené od cen na burzách.

Přečíst článek
Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu

Drahé energie devastují evropský průmysl. Továrny omezují výrobu, bojují o přežití

Výrobci skla, hutnických produktů, papíru, hnojiv a dalších, kteří jsou bytostně závislí na plynu a elektřině, oznámili utahování opasků, či spíše výrobních pásů. Největší producent užitého skla na světě, francouzská skupina Arc International, poslala třetinu zaměstnanců na dovolenou, německá společnost Hakle, jeden z největších výrobců toaletního papíru, oznámila, že se kvůli „historické energetické krizi“ dostala do platební neschopnosti. Takových případů je mnohem, mnohem víc, píše deník The New York Times.

Přečíst článek
Poslanecká sněmovna

Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií

Vláda bude zřejmě moci v případě mimořádné tržní situace stanovovat horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele.

Přečíst článek
Sídlo Agrofertu v Praze-Chodově

I Agrofert doběhly drahé energie. Odstaví závod v Hodicích na Jihlavsku

Zemědělci, potravináři, chovatelé a celý zpracovatelský průmysl se prohýbá pod vysokými cenami energií. Vláda pro ně přichystala pomoc. K některým ale nedorazila včas. První oběť drahých energií z řad potravinářských závodů už hlásí i gigant Agrofert. Odstaví výrobu masného závodu v Hodicích na Jihlavsku.

Přečíst článek
větrná elektrárna, ilustrační foto

ČEZ rozšíří své větrné panství, v Německu postaví elektrárnu

Skupina ČEZ vybuduje v Německu takzvanou větrnou farmu o výkonu 11,4 MW, stavět se začne na začátku příštího roku. Podle harmonogramu má být větrný park připraven pro připojení do sítě na konci roku 2023. Projekt Datteln také získal v německé aukci větrných elektráren na pevnině provozní podporu 58,7 eura (asi 1440 korun) za megawatthodinu (MWh), uvedla mluvčí ČEZ Barbora Peterová. Cenu výstavby firma neuvedla.

Přečíst článek

News box

Pro vstup do Thajska budou muset cestující od 1. května vyplňovat příjezdový formulář. Registraci v systému Thajská digitální příjezdová karta (TDAC) vyplněnou v jednom ze tří dnů před příjezdem potřebují všichni cizinci cestující do země letecky, lodí i pozemní cestou. Bezvízový styk platí pro pobyty do 60 dnů i nadále. Na svém webu to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.
Lego otevřelo novou továrnu v jižním Vietnamu. Dánský výrobce stavebnic usiluje o dlouhodobý růst v asijsko-pacifickém regionu a snaží se vyrábět co nejblíže svým spotřebitelům. Do projektu investoval jednu miliardu dolarů (22,8 miliardy korun). 
Český trh s uměním loni zaznamenal druhý nejlepší výsledek vůbec, na rozdíl od trhu globálního vzrostl. Aukční síně loni zaznamenaly obrat ve výši 1,5 miliardy korun a meziroční nárůst zhruba o 100 milionů korun. Potvrdila se tak čísla z loňského prosince, plyne z nové Ročenky Art+ 2025.
Knižní secondhand Knihobot 📚 v loňském roce dosáhl tržeb ve výši více než 560 milionů korun, proti roku 2023 to byl téměř dvojnásobný nárůst. Antikvariát prodal v uplynulém roce 3,5 milionu knih. K růstu firmy přispělo především působení v Rakousku a Německu, na jehož rozvoj získala firma v létě svou dosud největší investici. 
Čína od čtvrtka zvýší 👆 odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to čínské ministerstvo financí, informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po předchozí odvetě Pekingu na čínský dovoz uvalil další přirážku ve výši 50 procent. Celkové clo na dovoz z Číny do USA tak ode dneška činí 104 procent.
Ceny ropy 🛢 se pátým dnem snižují a severomořský Brent se propadl pod 60 dolarů za barel. Investoři mají obavy o poptávku po ropě kvůli obchodní válce, kterou zavedením cel rozpoutal americký prezident Donald Trump. Dnes vstoupila v platnost další rozsáhlá cla, která Trump označuje za reciproční.
Jihomoravský krajský zastupitel a zeť premiéra Petra Fialy (ODS) Michal Chládek (ODS) rezignuje na tři z pěti placených funkcí, které dosud zastával. Informoval o tom na sociální síti X. Na Chládkův souběh funkcí a časté absence na některých jednáních v loňském roce upozornil Deník N.
Německo bude mít novou vládu. Merz uzavřel dohodu s SPD o vytvoření vládní koalice, píše Bloomberg. Číst více
Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. 
Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou dnes schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
Doporučujeme