Spalovací motory jsou passé. Elon Musk a jeho Tesla ukazují budoucnost osobní přepravy. Kdo je následuje? Jak se snaží konkurovat tradiční automobilky jako Volkswagen či Škoda? Kdy skončí potíže s dodávkami neustále zdražujících čipů? Jak se zvyšuje výkonnost baterií, dojezdová vzdálenost elektromobilů a počet nabíjecích stanic? Trend, který změní autodopravu po celém světě.
Sedmdesát miliard korun. O tolik předčila v tržbách čínská automobilka BYD svého rivala, americkou Teslu. Děje se tak vůbec poprvé v historii značky. Co do počtu prodaných aut ovšem Tesla dál kraluje globálnímu trhu s automobily na čistě elektrický pohon.
O záruku za úvěr a dotaci na pořízení elektromobilu požádalo 5907 podnikatelů, kteří chtěli pořídit 6100 elektrických nebo vodíkových aut. To je o 2000 více, než byl závazek Česka z Národního plánu obnovy. Podnikatelé rovněž požádali o podporu na instalaci 2696 dobíjecích stanic. Oznámila to Národní rozvojová banka (NRB), která záruky a dotace ve spolupráci s ministerstvem průmyslu poskytovala.
Automobilový průmysl v Evropské unii je v krizi, shodli se v dnešní debatě v Evropském parlamentu europoslanci napříč všemi stranami a politickými skupinami. Řešení toho, jak obnovit konkurenceschopnost evropských výrobců, ale vidí odlišně. Podle českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) je nutné okamžitě revidovat Green Deal, tedy Zelenou dohodu pro Evropu, a zrušit zákaz spalovacích motorů, který EU naplánovala na rok 2035. Jan Farský (STAN) z frakce Evropské lidové strany (EPP) naopak řešení vidí ve větší dostupnosti levných evropských elektromobilů.
Čína zavede prozatímní antidumpingová cla 30,6 až 39 procent na dovoz brandy z Evropské unie. V úterý to oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Děje se tak poté, co členské státy sedmadvacítky minulý týden umožnily zavést definitivní cla na dovoz elektromobilů z Číny. Evropská komise (EK) považuje cla za neodůvodněná a napadne je u Světové obchodní organizace (WTO). Akcie výrobců koňaku na evropských burzách začaly po oznámení klesat.
Největší evropská automobilka, německý Volkswagen, odsoudila definitivní zavedení cel EU na čínská elektroauta, o kterém Evropská komise rozhodla v pátek. VW vyzývá jak Brusel, tak Peking k tomu, aby i přes tuto definitivu v jednáních dále pokračovaly.
Evropská komise (EK) dostala zelenou k definitivnímu zavedení dodatečných cel na dovoz elektromobilů z Číny. Proti návrhu zavést cla se totiž dnes nepostavila dostatečná většina členských států Evropské unie. Výsledek hlasování EK zveřejnila v tiskové zprávě, s Čínou chce ale dál jednat. Odpůrci cel se obávají odvetných opatření Pekingu. Český ministr dopravy Martin Kupka řekl, že je nutné vyvarovat se případného vyvolání celní války s Čínou, která by v konečném důsledku ohrozila evropské automobilky.
Zhoršené prognózy společností Volkswagen, Stellantis a dalších výrobců automobilů vyvolávají obavy, že evropský automobilový průmysl zabředne ještě do hlubšího a delšího útlumu. Na svých internetových stránkách to napsal britský ekonomický list Financial Times (FT).
Japonská automobilka Toyota Motor o několik měsíců odložila zahájení výroby elektromobilů ve Spojených státech. S odvoláním na mluvčího podniku o tom informuje agentura Bloomberg. Serveru BBC mluvčí firmy řekl, že Toyota reaguje na zpomalování celosvětové poptávky po elektromobilech.
Škoda Auto rozšířila svou nabídku elektrických vozů o kompaktní SUV Elroq. K prvním zákazníkům by se měl dostat v prvním čtvrtletí příštího roku, objednávat jej bude možné od středy. Zákazníky chce oslovit hlavně cenou začínající na 799 tisíc korunách, což je nejméně v této třídě, a navíc je na některých trzích srovnatelná s jeho protějškem Karoq se spalovacím motorem.
Nemocnost v německé továrně americké automobilky Tesla je třikrát vyšší než průměr v odvětví. Zaměstnance na nemocenské proto chodí neohlášeně kontrolovat jejich šéfové. S odkazem na zvukový záznam z pracovní porady o tom píše německý hospodářský deník Handelsblatt.
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler se 1. prosince stane členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Do funkce ho dnes jmenoval prezident Petr Pavel. Seidler v sedmičlenné bankovní radě nahradí Tomáše Holuba, kterému na konci listopadu skončí šestileté funkční období. Seidler bude prvním členem bankovní rady ČNB, kterého jmenovala současná hlava státu. Zároveň by měl být jediným jmenovaným za nynějšího Pavlova funkčního období.
Hrubý domácí produkt USA se v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 procenta, tempo růstu zpomalilo ze tří procent ve druhém čtvrtletí. Ve svém dnešním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu.
K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v podvečer. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu svolala předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
ČEZ i přes předběžný zákaz uzavřít smlouvu k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech věří, že současný harmonogram tendru není ohrožen. S korejskou firmou KHNP pokračuje v jednáních a uzavřít je chce do konce března příštího roku. Společnost zároveň potvrdila, že je o správnosti svého postupu v tendru nadále přesvědčena. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Číst více
Antimonopolní úřad povolil skupině UCED podnikatele Pavla Hubáčka nákup společnosti Tameh Czech, která je od srpna v konkurzu a dříve dodávala energie Liberty Ostrava. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Skupina UCED kupuje Tameh prostřednictvím společnosti Vítkovice Energy založené v prosinci 2022.
Slovenský premiér Robert Fico poskytl rozhovor ruské televizi Rossija-1, kde mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války. Slovenský opoziční politik Michal Šimečka vystoupení šéfa slovenské vlády v ruské propagandistické televizi označil za hanbu.
Číst více
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat člověka a firmu z podvodu v souvislosti s investičním fondem Growing Way.Škodu kriminalisté vyčíslili na 1,5 miliardy korun, více než miliardu se jim podařilo zajistit. Uvedl to mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Podle dřívějších informací byl v případu obviněn jednatel firmy Ondřej Janata. V médiích už dříve popřel tvrzení policie, že šlo o takzvané Ponziho schéma.
Číst více
Antimonopolní úřad vydal v minulých dnech předběžná opatření, které zakazuje uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla Česká televize.
Číst více
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně vzrostla 💪. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,2 procenta, vyplývá z rychlého odhadu Spolkového statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala pokles a většina analytiků se domnívala, že v poklesu bude pokračovat.
České dráhy (ČD) 🚄 si půjčí od Evropské investiční banky (EIB) 300 milionů eur 💶 (7,61 miliardy korun). Peníze použijí na nákup 180 osobních vozů a 20 elektrických lokomotiv. Kromě toho zmodernizují dalších 219 vozů. Informovala o tom dnes EIB. V následujících deseti letech chce dopravce do modernizace vozového parku investovat celkem přes 160 miliard korun.
Číst více