Americký výrobce elektromobilů Tesla snížil ceny svých vozidel ve Spojených státech a některých evropských zemích až o 20 procent, aby podpořil poptávku. S odkazem na aktualizovaný ceník firmy o tom informují zahraniční tiskové agentury. Odbyt vozů Tesla zaostal v loňském roce za očekáváním analytiků. Zpráva o zlevňování aut vedla k poklesu ceny akcií Tesly.
Začal psaním článků o elektromobilech, dnes má firmu, která se věnuje jejich nákupu i prodeji. Jakub Hotěk stojí za vznikem firmy AutosEU orientující se nejen na elektrické vozy, ale i hybridy. Ačkoliv dle jeho slov nejsou elektromobily pro každého, řídit by si ho měl vyzkoušet každý. Na co si dát při výběru aut pozor? A jak lze propojit podnikání se studiem? Odpovídá Jakub Hotěk v dalším rozhovoru série FreshStart.
Hodnota exportu elektromobilů a hybridních vozů z Evropské unie se v loňském roce zvýšila o 69 procent na 42 miliard eur (zhruba bilion korun). Druhý rok za sebou tak byla vyšší než hodnota importu, která vloni stoupla o 40 procent na 29 miliard eur. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat.
Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 procent ze 71 procent před rokem a ze 79 procent v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 procent.
Akcie Tesly se obchodují na dvouletém minimu. Od začátku roku se jejich hodnota propadla o 52 procent pod úroveň 170 dolarů za akcii. Jen za poslední dva měsíce automobilka umazala ze své tržní hodnoty 300 miliard dolarů. Pokles ceny už podle analytiků z Wall Street zašel dost daleko. Je čas nakupovat, míní.
Jedním z průkopníků silniční dopravy na elektřinu se stávají přepravní služby takzvaně na poslední míli. Právě pro tento úkol jsou totiž vozidla na baterie vhodnou alternativou. Pořizují je nejen specializované doručovací společnosti, ale i přední obchodníci jako internetový obchod Amazon, maloobchodní síť Walmart nebo prodejce nábytku Ikea. Plány i objednávky se pohybují v tisících elektromobilů.
Největší smluvní výrobce elektroniky na světě, tchajwanská společnost Foxconn, se dohodl na nákupu akcií amerického výrobce nákladních elektrických aut Lordstown Motors.
Prodej osobních elektromobilů v Česku za letošní tři čtvrtletí meziročně vzrostl o 89 procent na 3887. Zhruba tři čtvrtiny z nich tvořila nová vozidla, zbytek připadl na ojetá. Podíl prodejů nových osobních elektromobilů na registracích všech osobních aut v Česku činil dvě procenta, což Česko řadí na předposlední místo v EU. Poslední je Slovensko. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu (CDV).
Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) považuje zásadní omezení prodeje spalovacích motorů do roku 2035 za velmi ambiciózní cíl Bruselu. K jeho splnění bude podle něj nutné splnění řady podmínek, jednou z nich je dostatečný rozvoj dobíjecí infrastruktury. V opačném případě hrozí ztráta konkurenceschopnosti a propouštění, uvedl mluvčí AutoSAP Tomáš Jungwirth.
Americký výrobce elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí navzdory inflaci a obavám z vývoje ekonomiky meziročně zdvojnásobil čistý zisk na 3,29 miliardy dolarů (82,5 miliardy korun). Tržby byly sice rekordní, ale zaostaly za očekáváním.
Kde nakonec bude stát další evropská továrna na baterie koncernu VW by mělo být jasno do konce roku. Češi dali zelenou lokalitě u Plzně. Ve hře jsou ale ještě místa v Polsku a Maďarsku.
Europoslanec Filip Turek zvažuje, že bude za 🚘🚘🚘Motoristy sobě kandidovat v podzimních volbách do Sněmovny. Míní, že by se tak dala politika EU spíš měnit. Zatím se ale ještě nerozhodl. Řekl to na konferenci Motoristů a Patriotů o směřování EU.
Chytré telefony 📱📱📱, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters. Vyloučení smartphonů a notebooků z takzvaných recipročních cel podle agentury AP představuje krok Trumpovy administrativy k udržení nízkých cen oblíbené spotřební elektroniky, která se obvykle nevyrábí v USA.
Ukrajinský pilot stíhačky F-16 dnes zahynul v boji, oznámilo ukrajinské letectvo. Jde o druhou takovou ztrátu, kterou Ukrajina oznámila od loňské dodávky těchto stíhaček americké konstrukce, poznamenala agentura AFP.
Dnes byla slavnostně zahájena 🌎světová výstava Expo 2025 v japonské Ósace. Ceremoniálu se zúčastnili i japonský císař Naruhito s císařovnou Masako. Českou republiku reprezentuje v Ósace ⛩️⛩️⛩️ ministr zahraničí Jan Lipavský. Hlavní program výstavy začíná až v neděli, kdy svůj pavilon otevře i Praha. Expo 2025 potrvá do 13. října.
Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie.
Účast Česka v mezinárodních institucích a vícestranných smlouvách, které jsou v působnosti ministerstva životního prostředí, stála loni toto ministerstvo 268 milionů korun. Ministerstvo zastupovalo českou stranu v šesti desítkách těchto institucí, jako je třeba Montrealský protokol o látkách poškozujících ozonovou vrstvu nebo Světový svaz ochrany přírody.
Novostavby, které plánují příspěvkové organizace ministerstva kultury, představují projekty za miliardy korun. Ceny od původních odhadů z roku 2019 razantně stouply. Depozitář Národní galerie Praha v pražských Jinonicích by měl stát 2,19 miliardy korun. Projekt Středoevropského fóra Muzea umění Olomouc je za více než 1,19 miliardy korun. Národní knihovna v pražské Hostivaři staví poslední část svého depozitáře za 770 milionů korun.
Světová výstava Expo se koná každých pět let na různých místech světa. Letos tuto globální akci hostí japonská Ósaka, kde v neděli 13. dubna otevře své brány návštěvníkům, které bude vítat až do poloviny října.
Agentura Standard & Poor's zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na negativní kvůli rostoucím rizikům pro fiskální stabilitu způsobenou obchodními válkami, nižším přílivem peněz z fondů Evropské unie a vysokým nákladům na obsluhu dluhu v souvislosti s uvolněním rozpočtu před volbami v roce 2026.
Argentina si zajistila nové financování od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v celkové výši 32 miliard dolarů. Dalších 10 miliard dolarů pomoci pro Argentinu oznámila Meziamerická rozvojová banka, informovaly tiskové agentury s odkazem na prohlášení obou institucí. Světová banka označila nový podpůrný balík za "významné vyjádření důvěry" vládě. Argentinská centrální banka spolu s tím po letech částečně uvolní kurz pesa.