Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Energetika. Proč a kam stoupají ceny energií?

Plynový kuchyňský sporák

Slovákům hrozí prudké zdražení plynu

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu, uvedl šéf ÚRSO Jozefa Holjenčík.

Přečíst článek
O Terese Riberaové se mluví jako o druhé nejvlivnější postavě nové Evropské komise hned po Ursule von der Leyenové. Španělská politička bude řídit ekologickou transformaci Evropy.

Fanatička nebo pragmatička? Španělka Riberaová bude řídit ekologickou transformaci Evropy

Přečíst článek

Němci nedodrží, co slíbili. A Čechům tím zdraží plyn

Německo od ledna zvýší kontroverzní poplatek za tranzit plynu z nynějších 2,50 na 2,99 eura (téměř 76 korun) za každou megawatthodinu (MWh). Oznámila to společnost Trading Hub Europe GmbH (THE), která je správcem a koordinátorem německého trhu s plynem. Německo přitom po kritice z České republiky a z dalších zemí v květnu slíbilo, že poplatek od ledna zruší.

Přečíst článek

Rusko zakázalo těžbu kryptoměn na Sibiři

Zatímco tvořící se kabinet zvoleného prezidenta Donalda Trumpa slibuje, že se Amerika stane rájem kryptoměn, v Rusku se děje opak. Vláda zakázala těžbu kryptoměn v několika regionech.

Přečíst článek
Hraniční předávací stanice plynu v Lanžhotě na Břeclavsku

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by neměli vodit lidi za nos

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Přečíst článek
Většina Čechů nerozumí fakturám za energie

Většina Čechů nerozumí fakturám za energie, ukázal průzkum

Většina Čechů tápe ve fakturách za energie. Podle analýzy portálu Ušetřeno.cz více než 65 procent lidí svým fakturám za dodávky a spotřebu energie nerozumí. Problémy mají zejména s pochopením neregulované části platby, tj. hlavně obchodní ceny, kterou určují prodejci. Uvedl to portál Ušetřeno.cz.

Přečíst článek
Česko včera dovezlo letošní rekordní objem ruského plynu

Lukáš Kovanda: Češi hatí evropskou snahu odstřihnout se od ruských energií

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek
Plynovod Jamal, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česko odebírá nebývale vysoké množství plynu z Ruska

Hned 94 procent plynu má Česko v tomto měsíci z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska. To tu už dlouho nebylo, plyne z dat Net4Gas. Jen 6 procent plynu je ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn, kde si ČR už od roku 2022 pronajímá kapacitu. Nyní ale tuto kapacitu prakticky nevyužívá.

Přečíst článek
Kompresní stanice plynu v Břeclavi společnosti Net4Gas, 28. dubna 2022.

Česko dramaticky navyšuje odběr ruského plynu, ukazují data Net4Gas

Takřka všechen plyn, který Česko odebírá, je nyní z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska. Ze západního směru, přes Německo, už Česko získává jen maximálně sedm procent plynu.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Síkelovými plynovody stále nic neteče. Čechům tak zdraží plyn

Češi se přepočítali a od příštího roku si připlatí za poloprázdné plynovody, regulované platby za plyn vzrostou dle úředního návrhu až o 15 procent. Původně přitom chtěli kasírovat za tranzit plynu na Slovensko a do Rakouska.

Přečíst článek
Sídlo ČEZ

Skupina ČEZ snížila čistý zisk o více než 6 miliard, prodala polská uhelná aktiva

Energetické skupině ČEZ klesl ve třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk na 23,4 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun méně. Výsledek tak skončil mírně za očekáváním analytiků, kteří to přisuzují zejména vyššímu daňovému zatížení společnosti. Analytici naopak ocenili růst provozního zisku EBITDA na 100 miliard korun. ČEZ také oznámil prodej svých uhelných aktiv v Polsku firmě ResInvest Group.

Přečíst článek
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

ČEZ i nadále povede Daniel Beneš

Polostátní energetickou skupinu ČEZ dál povede její dosavadní šéf Daniel Beneš. Dozorčí rada společnosti dnes předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy prodloužila mandát na další čtyřleté období do roku 2029. Současné mu končí na konci příštího roku, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš vede ČEZ od roku 2011.

Přečíst článek
Elektřina, teplo, plyn, uhlí, jádro a obnovitelné, zelené zdroje. Proč energie rapidně zdražují a kdy se růst cen zastaví?

Elektřina, teplo, plyn, uhlí, jádro a obnovitelné, zelené zdroje. Jak a čím nahradit uhlí, ropu a plyn z Ruska? Jsou cíle Evropské unie ke snižování emisí splnitelné? Proč energie rapidně zdražují a kdy se růst cen zastaví? Komu stát pomůže, a komu ne, aby domácnostem nehrozila energetická chudoba? A kdo na vysokých cenách energií vydělává? Jak si dát pozor na energetické „šmejdy“? Kontext, rady, tipy, varování. 

Co způsobilo drahé energie?

Hlavním důvodem rekordních nárůstů cen energií v roce 2022 způsobila ruská invaze na Ukrajinu zahájená 24. února. V jejím důsledku začalo Rusko často nepředvídatelně snižovat dodávky plynu do Evropy, která na nich byla dosud závislá.

Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, tak na konci srpna stejně jako cena elektřiny v Česku poprvé přesáhla 1000 eur (zhruba 24 600 korun) za megawatthodinu (MWh).

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla na konci srpna o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 korun za megawatthodinu. Ceny obou komodit neustále kolísají. Aktuální ceny elektřiny můžete sledovat zde a ceny plynu zde.

Jak to vláda řeší?

  • Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program schválený vládou 14. září je připraveno 30 miliard korun.
  • Vláda ČR 12. září stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. 
  • Vláda 24. srpna schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo slibovanou webovou kalkulačku, kde si domácnosti mohou spočítat orientační výši vládního příspěvku na energie.

Aktuální přehled opatření české vlády a EU najdete zde.

Reklama

News box

Americká farmaceutická společnost Novavax 💉 podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů dolarů 💲 (4,8 miliardy korun). Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
Brazilská vláda zavedla ochrannou známku na produkty pocházející z Amazonie 🌴🌴🌴. Podmínkou udělení známky je splnění sociálních a ekologických kritérií. Chce tím podpořit udržitelný ekonomický rozvoj v Amazonii, kde za poslední rok klesla míra odlesňování o 30 procent, a zvýšit konkurenceschopnost, píše deník O Globo.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí výzvám k rezignaci. Jihokorejská hlava státu v úterý vyhlásila v zemi stanné právo, načež své rozhodnutí po šesti hodinách odvolala. Pokud Jun sám nerezignuje, zahájí opoziční Demokratická strana proces jeho odvolání, informovala agentura Jonhap s odvoláním na prohlášení strany. Junovu demisi požadují také odbory, které pohrozily generální stávkou. 

Francouzská vláda premiéra Michela Barniera bude dnes odpoledne bojovat v parlamentu o přežití. Opozice totiž kvůli návrhu na rozpočet na příští rok vyvolala hlasování o nedůvěře a Barnier nemá mezi poslanci většinu. Pokud se pod jeden ze dvou předložených návrhů spojí hlasy levice a krajně pravicového Národního sdružení (RN), vláda bude muset podat demisi.
Senát začne odpoledne projednávat důchodovou reformu, kterou chce vláda mimo jiné postupně zvýšit věk odchodu do penze z 65 na 67 let. Zdůvodňuje to nutností zajistit financování důchodů i pro budoucí penzisty. I když má k reformě výhrady opozice, odbory i část senátorů z frakcí vládních stran, senátní výbory ji doporučily schválit beze změn.
Zakladatel a bývalý šéf americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alex Mashinsky se rozhodl přiznat k podvodu 💸. Devětapadesátiletý Mashinsky to podle agentury Reuters uvedl při úterním soudním slyšení. Číst více
Sněmovna v úterý v noci hlasy poslanců vládní koalice schválila ✔ státní rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.  Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme