Čína má v současnosti schválené k výstavbě nebo ve výstavbě uhelné elektrárny o výkonu 243 gigawattů. To by stačilo pro uspokojení poptávky Německa. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) a Global Energy Monitor (GEM).
Přibližně 90 procent firem v Česku očekává v příštích pěti letech další zdražování energií, velká část z nich uvažuje o využití alternativních zdrojů energie.
Španělská investiční společnost Asterion Industrial Partners, která se zaměřuje na infrastrukturu, se dohodla na koupi německé energetické společnosti Steag. Zvítězila tak nad nabídkou českého podnikatele Daniela Křetínského. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) a Asterion byly posledními dvěma zájemci. Informovala agentura Reuters. Nabídka Asterionu podle nich podnik oceňuje na přibližně 2,5 miliardy eur (60,3 miliardy korun) včetně dluhu. Zúčastněné společnosti se odmítly k věci vyjádřit.
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne, podepsal s americkou firmou Westinghouse smlouvu o dodávce jaderného paliva pro atomové elektrárny na Slovensku. Cílem je diverzifikace dodávek tohoto paliva. Slovensko, kde mají jaderné elektrárny největší podíl na výrobě elektřiny, tak už nebude závislé na dovozu jaderného paliva z Ruska.
Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS koupí od německé společnosti RWE provozovatele šesti tuzemských zásobníků plynu za 360 milionů eur, tedy přes 8,68 miliardy korun. Obě společnosti uzavřely kupní smlouvu. Transakci ještě musí schválit regulační orgány, dokončena by měla být do konce roku.
Evropská komise schválila České republice režim v objemu 800 milionů eur (19,3 miliardy korun) na podporu podnikům, které se potýkají se zvýšenými náklady na energie kvůli ruské válce na Ukrajině. Pomoc budou moct získat velké podniky ve všech odvětvích.
Projekt paroplynové elektrárny v hrabství Galway na západě Irska dostal stopku. Investor, společnost EP Energy Developments, uvedl, že je to kvůli neúměrně rostoucím nákladům. Výstavba záložního zdroje se již firmě z holdingu EPH Daniela Křetínského nevyplatí. Jako první s informací přišel server Seznam Zprávy. Projekt měl původně stát 100 milionů eur, asi 2,4 miliardy korun.
Kominictví v Česku v poslední době opět nabývá na významu. Počet kominických živností se v posledních čtyřech letech do konce loňského roku zvýšil o více než desetinu na 3351. Navíc jim nyní výrazněji přibývají zakázky, lidé totiž kvůli dražším energiím stále častěji přecházejí k alternativnímu vytápění a zprovozňují tak dlouhodobě nevyužívané komíny, uvedl to prezident tuzemského Společenstvo kominíků ČR Jaroslav Schön.
Maďarsko podepsalo s Ruskem upravenou stavební smlouvu o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Podpis dohody ukončuje přípravnou fázi projektu a otevírá cestu k zahájení stavebních prací. Uvedl to dnes podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó po videohovoru s šéfem ruského atomového koncernu Rosatom Alexejem Lichačovem.
Dosud nejvyšší dotaci z Modernizačního fondu, více než šest miliard korun, získá společnost ČEZ na výstavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v areálu středočeské Elektrárny Mělník. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátkové sice jde o nejvyšší schválenou podporu, pokrývá ale jen 46 procent z celkových uznatelných výdajů. V porovnání s obdobnými schválenými nadlimitními projekty z programu HEAT se tedy jedná o vůbec nejnižší podporu, běžně podle mluvčí pokrývá dotace okolo 50 procent způsobilých výdajů. Na dotaci upozornil již dříve Ekonomický deník.
Sněmovní volby by nyní vyhrálo ✌ hnutí ANO s 33 procenty hlasů, koalice Spolu získala 19,8 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněného volebního modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News.
Číst více
Korejská společnost KHNP předpokládá, že v době podpisu smlouvy o stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany ☢ bude smluvně zajištěn přinejmenším třicetiprocentní podíl českého průmyslu na hodnotě projektu. V rozhovoru, který odvysílala Česká televize, to řekl zástupce KHNP Harry Chang.
Číst více
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Reuters vyhlásil velikonoční příměří 🕊. Rusko zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna a očekává, že Ukrajina udělá to samé.
Číst více
Režisér Jan Hřebejk natáčí 📽 seriál Na tělo. Satirická vztahová komedie vzniká podle knižní předlohy spisovatelky a scenáristky Martiny Formanové. Příběh o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky České televize jako hlavní titul jarní sezony 2026.
Nejvýše položené tuzemské lyžařské středisko ⛷ na Ovčárně v Jeseníkách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu. Teplé počasí už neumožnilo o tomto víkendu rozjet vleky. Provozovatelé původně plánovali ukončení provozu až o Velikonočním pondělí.
Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní ⚔ Ukrajině poté, co země napadená Ruskem vyčerpá balíček schválený ještě v době úřadování prezidenta Joea Bidena. Uvedl to deník The New York Times s odvoláním na členy Kongresu obeznámené se situací.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje zavedení evropské směrnice o energetické náročnosti budov 🏢 (EPBD). Norma stanovuje, že od roku 2030 se budou moci stavět pouze budovy, které dosáhnou bezemisního standardu, pro veřejné budovy to bude platit o dva roky dříve. Pravidla jsou zhruba o deset procent přísnější než aktuální standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie, uvedlo ministerstvo.
Číst více
V prvním čtvrtletí v ČR zaniklo ❌ 4639 firem, což je nejvíce od roku 1990, od kdy se tato data sledují. Zároveň ale vzniklo ✔ 8695 společností, nejvíce od prvního čtvrtletí 2017. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu Informace o firmách.
Popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa 👱♂️ během prvních tří měsíců mandátu byla výrazně podprůměrná a nikdy se nedostala nad 50 procent. Tvrdí to zpráva, kterou v pátek zveřejnila agentura Gallup.
Asi jedna šestina světové zemědělské půdy obsahuje podle vědců těžké kovy. Tyto jedovaté látky ☠ se pak dostávají i do vody a potravin, což může ohrozit lidské zdraví. V půdě se vyskytují přirozeně, ale jejich přítomnost ovlivňuje i lidská aktivita, píše britský server The Guardian.