
Růst cen energie příští rok poleví. Inflační spirála Evropě nehrozí, zní z MMF
MoneySituace na trhu s energiemi by se měla příští rok stabilizovat, ceny půjdou dolů, říká odborník z MMF.
Situace na trhu s energiemi by se měla příští rok stabilizovat, ceny půjdou dolů, říká odborník z MMF.
Co stálo za krachem „Bohemky“? Maximalizace zisku za každou cenu bez jakékoliv snahy vytvářet udržitelný a dlouhodobý byznys model.
Velcí hráči pád Bohemia Energy zjevně předvídali už od minulého týdne. Další krachy nelze vyloučit.
Zákazníkům Bohemia Energy, která oznámila ukončení činnosti, se jejich dodavatel poslední instance sám ozve během několika dnů. Sami nemusejí dělat nic, nikam chodit ani volat na pobočky, o nepřetržitou dodávku energií nepřijdou, uvedl Energetický regulační úřad.
Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, oznámila konec své činnosti kvůli neustálému nárůstu cen energií. Krach to podle minoritního akcionáře firmy ČEZ Michala Šnobra může být pro trh velmi zásadní. „Tento krach je krachem obchodního modelu, který bude mít důsledky pro společnost a její věřitele,” říká Šnobr.
Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a plynu. Vyplývá to z informací na webu společnosti.
Největší dodavatel plynu v Česku, firma innogy Energie, zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard to bude v průměru o 10,6 procenta.
Podnikatel Jaroslav Strnad do svého holdingu CE Industries přikoupil srbského výrobce pracích prášků, společnost Beohemija. Jo to poměrně překvapivý krok, skupina dosud podnikala v železničním průmyslu, recyklacích a energetice. Prodávajícím je skupina Preston Holding, která získala Beohemiji v roce 2017 v konkurzu. Strany se dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat.
V posledních měsících, a především týdnech, pozorujeme nebývalý růst ceny elektřiny a prakticky všech nejen energetických komodit. Elektřina je v současnosti nejdražší v historii a je dokonce i nad úrovní rekordního roku 2008.
Volatilita měřena americkým indexem strachu VIX se již nějakou dobu drží na vyšších úrovních (kolem 20) a nezdá se, že by ho mělo v příštích dnech něco významně trvale uklidnit. Investoři si možná uvědomují, že křehké pandemické oživení může být ohroženo strmým růstem cen energií ve světě, pokřivením dodavatelských vztahů a inflací.
Rostoucí ceny plynu a dalších energií ohrožují ekonomický růst, uvádí odborníci. Navíc startuje topná sezona.