Hackeři uloupili asi 100 milionů dolarů z takzvaného kryptoměnového mostu, čímž opět odhalili klíčovou zranitelnost v ekosystému digitálních aktiv. Letos je to již třetí podobná loupež, při kterých si hackeři přišli celkem na více než miliardu dolarů, uvedla agentura Bloomberg.
Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin dopoledne spadl pod 27 tisíc dolarů a je nejníže od konce roku 2020. Výrazně klesají i další digitální měny, například ether od začátku roku odepsal už přes 50 procent, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Spolu s kryptoměnami klesají i ceny dalších aktiv považovaných za riziková, například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.
Na třítýdenní minimum se dnes kvůli krizi na východní Ukrajině propadl bitcoin. Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk se cena této nejrozšířenější kryptoměny snížila až na 36 376,99 dolaru (zhruba 785 tisíc korun), později ale bitcoin část ztrát smazal. Bitcoin převážně padá od poloviny února.
Kryptozima. I tak někteří přezdívají období nízkých cen a menší aktivity investorů do digitálních mincí. Právě tu současnou kryptozimu však Vitalik Buterin, muž, který se podílel na založení Etherea, přivítal. „Lidé, kteří pracují na vývoji krypta, obzvláště pak ti s dlouhodobou vizí, medvědí trh vítají,“ uvedl Buterin pro agenturu Bloomberg. Vysvětlil to tím, že skokový růst hodnoty prý zbytečně láká pozornost krátkodobých spekulantů.
S rostoucí cenou digitálních aktiv se kryptoměny stávají populárním cílem nejrůznějších zločinců. V loňském roce padl smutný rekord, když došlo ke zneužití kryptoměn v hodnotě 14 miliard, uvádí studie společnosti Chainalysis. Podstata decentralizovaného financování naneštěstí nahrává nejrůznějším podvodům, jejich množství tak v nejbližší době nebude klesat.
Digitální aktiva v čele s bitcoinem se stala tolerovanou, ale nezpochybnitelnou součástí finančního světa. Vydělávat na nich již lze i prostřednictvím etablovaných nástrojů i bank, vyplývá z analýzy newstream.cz. A co kryptoměny čeká v příštím roce, kdy bitcoinu někteří investoři věští pád k ceně 10 tisíc dolarů?
Cena největší kryptoměny světa se propadla až k hranici 42 tisíc dolarů, přitom ještě před několika týdny stále jeden bitcoin více než 66 tisíc dolarů. Pokles ale zaznamenaly všechny kryptoměny.
Po bitcoinu druhá největší kryptoměna ethereum dnes vystoupala nad 4400 dolarů (téměř 100 tisíc korun) a překonala tak předchozí rekord 4380 dolarů z 12. května. Přispěla k tomu technická aktualizace sítě ethereum.
Nejznámější kryptoměna bitcoin tento týden nekompromisně atakuje svůj půl roku starý rekord. Bitcoin se během pátečního obchodování přiblížil hranici 63 tisíc dolarů. Nadohled od dosavadního rekordu z dubna, kdy se virtuální měna prodávala za 64,9 tisíce dolaru.
Bitcoin padá pod úroveň 30 tisíc dolarů. Zmírňují obavy z inflace, investoři ale špatně nesou i odklon Elona Muska od kryptoměn či čínské zásahy proti nim.
Firmy v Česku očekávají letos 📈 růst stavebních prací o 1,5 procenta. Obor významně podpoří rekordní investice do dopravní infrastruktury a veřejných projektů, se kterými počítá rozpočet na letošní rok. Ke zlepšení ve stavebnictví by měla přispět ale také stabilizace ekonomiky, klesající úrokové sazby a lepší dostupností financování.
Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur.
Čína vyzvala Spojené státy, aby okamžitě ❌ zrušily jednostranná cla, a pohrozila protiopatřeními. Uvedly to dnes tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu.
Korejský premiér Han Duk-so, který je současně úřadující hlavou státu, nařídil ☝ mimořádná opatření na podporu podniků, které pocítí dopady amerických cel, včetně cel na dovoz automobilů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo průmyslu.