Dopadům války na Ukrajině v podobě sankcí a vysokých účtů za energie čelí mnohé evropské podniky, které se tak stávají zranitelné. A právě s jejich cash flow jim nyní může pomoci nový systém státních podpor, který schválila EU.
Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat.
Členské země Mezinárodní agentury pro energii (IEA) i Bidenova administrativa uvažují o uvolnění zásoby ropy. Oficiální rozhodnutí Spojených států by mohlo přijít ve čtvrtek, stanovisko Mezinárodní agentury pro energii v pátek.
Evropská unie připravuje v pořadí již pátý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Zahrnout by měl dosud nepotrestané banky nebo rodiny oligarchů, píše list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované unijní činitele a diplomaty.
Sankce západních zemí namířené proti ruským oligarchům mají otřást jejich postavením a přimět je, aby využili svůj vliv a přiměli prezidenta Vladimira Putina změnit své válečné plány. Jenže z dvaceti nejbohatších Rusů se dosud uvalené sankce týkají jen poloviny z nich, přičemž na žádném sankčním seznamu EU, USA či Británie nejsou hned čtyři z pěti nejmovitějších ruských boháčů, spočítala agentura Bloomberg.
Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400 tisíc eur (9,8 milionu korun), oznámila Evropská komise (EK). Za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala. Unie zavedla proti Rusku sérii sankcí a na další se chystá. Je to trest za invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Čínští investoři v loňském roce převzali 155 evropských podniků. To je o 23 více než předloni, ale o polovinu méně než v roce 2016, kdy byla akviziční aktivita čínských firem v Evropě na vrcholu. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost EY. Na akvizice evropských firem loni čínští investoři vynaložili celkem 12,4 miliardy dolarů (zhruba 280 miliard korun).
Veřejně dostupná data ukazují, že Rusko nejméně do roku 2020 nakupovalo vojenské vybavení ze zemí Evropské unie včetně České republiky, přestože unie v roce 2014 zavedla embargo na export zbraní a souvisejícího materiálu. Ve svém článku to napsal mezinárodní novinářský tým Investigate Europe (IE).
Míra inflace v Evropské unii v únoru vystoupila na rekordních 6,2 procenta z lednové hodnoty 5,6 procenta, uvádí ve své zprávě Eurostat. Česká republika má z celé unie třetí nejvyšší inflaci, a to rovných deset procent. Tak jako v minulých měsících i v únoru se na růstu cen podílely nejvíce energie.
Pražská burza zahájila týden 📉 poklesem. Index PX odepsal 1,05 procenta na 1679,47 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Monetou. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa téměř tři týdny po volbách stále ❌ nemá přístup k neveřejným vládním dokumentům a nemůže koordinovat své kroky s federálními agenturami, upozorňují americká média. Důvodem je podle nich to, že nastupující administrativa nepodepsala sérii dohod s vládou, které jsou potřebné pro formální zahájení procesu předání moci.
Ceny kávy, které na světových trzích v posledních letech zrychlují růst na rekordní hodnoty, se budou dále 📈 zvyšovat. Důvodem je větší poptávka na globálním trhu a zároveň nižší nabídka kávy. Hrozí proto i její nedostatek. Vyplývá to z odpovědí analytiků a expertů.
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se 🤝 dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Mluvčí izraelské vlády dnes podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá některé otázky vyřešit“.
Německý automobilový koncern Volkswagen výrazně 📉 snížil účetní hodnotu svého 21procentního podílu ve švédském výrobci baterií pro elektromobily Northvolt, který minulý týden požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných 🛢️ produktů. Informaci agentury Reuters potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.
Číst více
Ocelářská divize německé průmyslové skupiny Thyssenkrupp hodlá v příštích šesti letech 📉 snížit počet zaměstnanců zhruba na 16 tisíc ze současných asi 27 tisíc. Firma podle agentury DPA oznámila, že do roku 2030 plánuje zrušit 5000 pracovních míst. O dalších 6000 se má počet zaměstnanců snížit v důsledku prodeje částí podniku a přesunu aktivit na externí poskytovatele služeb.
Číst více
Německá sociální demokracie (SPD) dnes svým kandidátem na kancléře v nadcházejících předčasných parlamentních volbách jmenovala současného kancléře 👨 Olafa Scholze. S odvoláním na své zdroje o tom informovalo několik německých médií, včetně agentury DPA.
Ministerstvo kultury začalo zpracovávat 📜 analýzu, včetně mezinárodního srovnání, aplikace zákona o audiovizuálních službách na vyžádání. Na síti X to uvedl ministr Martin Baxa (ODS). Reagoval tak na informaci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) z minulého týdne, že podle tohoto zákona budou youtubeři a vlogeři podléhat registraci.
Tribunál Soudního dvora Evropské unie ❌ zamítl žádost banky UniCredit, která chtěla pozastavit rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o tom, jak by měla tato italská bankovní skupina urychlit odchod z Ruska. Vyplývá to ze soudního dokumentu, jenž má k dispozici agentura Reuters. Tribunál je druhým nejvyšším soudem EU.