Češi si stále radši spoří v euru, nejvíce za posledních třináct let. Nyní, když je euro v rekordní „slevě“, mají i ti ostatní příležitost zřídit si eurový účet za výhodných podmínek.
Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let let po rozpadu Jugoslávie od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně.
Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunovým úvěrům na bydlení nabízí výhodnější, asi poloviční úrok. Zdaleka ale nejsou tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Proč není sjednání eurové hypotéky zas tak dobrý nápad?
Japonská investiční banka Nomura vydala zprávu, že České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Je na tom koruna skutečně tak špatně? „Je to úplný nesmysl. Naše nezaměstnanost je pod učebnicovou přirozenou mírou. Dokud se u nás bude vyrábět, koruna neoslabí, právě naopak,“ myslí si přední tuzemský odborník na měny Petr Krčil z Art of Finance.
Spousta nejistot panuje v současnosti na realitním trhu. A projevuje se to také u financování velkých i středních projektů. Tam v posledních měsících hrála velkou roli snaha firem snížit náklady prostřednictvím úvěru v eurech, kde byla výrazně nižší sazba než na úvěrech v korunách. „Doby, kdy to bylo výrazně výhodnější, jsou pryč. A může se stát, že to banky přestanou nabízet, nebo i to, že to klientům přestane vycházet výhodněji než půjčit si v korunách,“ uvádí šéf korporátního financování v Trinity Bank Jiří Vančura.
Evropská centrální banka zvýšila podle očekávání úrokové sazby. Tento krok zdraží českým firmám eurové úvěry. Jen za poslední rok si české podniky půjčily v eurech 200 miliard korun, komentuje Tomáš Kudla ze společnosti Ebury.
Investoři na celém světě se předhánějí v sázkách, jak se bude chovat americká centrální banka. Bude nadále agresivně zvyšovat sazby, nebo se již uklidní? V sázce je skutečně hodně. Dolar je totiž extrémně silný vůči většině měn. A až začne znovu oslabovat, chtějí u toho všichni být. Kdy se tak stane? Až dovolí inflace.
Svět se mění, očekává se hluboká recese a centrální banky otáčejí své měnové politiky. V důsledku toho se světové měny dostávají na horskou dráhu, kde již dlouhé roky nebyly. K čemu to povede?
Před pátkem 9. září, kdy se sejde Rada Evropské unie kvůli řešení energetické krize, se začínají představovat jednotlivé návrhy. Evropská komise požaduje to, čemu se Česká republika zatím brání.
0,5, nebo 0,75 procentního bodu? Čtvrt procentního bodu dělí dva klíčové scénáře Evropské centrální banky, která již za pár dní bude rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb pro eurozónu. Že sazby porostou, je téměř jisté. Inflace v zemích platících eurech vystoupala na další rekord.
Lidé nechtějí pracovat, zvykli si, že se o ně někdo postará. Covid toto uvažování podpořil. Krize s energiemi nám může pomoci se probrat, míní Mojmír Hampl, šéf Úřadu národní rozpočtové rady, která dodává ekonomické podklady vládě. Podle Hampla se křivky příjmů a výdajů rozšiřují jako nůžky a samozřejmě vedou výdaje. Nejvíce ho nyní děsí, jakou rychlostí se zvyšují schodky veřejných rozpočtů, jak nabobtnává státní správa. „Nic z toho není podepřeno prací,” říká bývalý viceguvernér České národní banky.
Britský parlament bude v sobotu na mimořádném zasedání hlasovat o zákonu, který má vládě umožnit převzít kontrolu nad ocelárnou British Steel v severoanglickém městě Scunthorpe a zabránit jejímu uzavření. Oznámil to dnes britský premiér Keir Starmer. Majitelem British Steel je od roku 2020 čínská společnost Jingye Group.
První pracovní verze auditu odhalila několik zásadních chyb ☝ v projektové části digitalizace stavebního řízení. Kvůli porušení pravidel, která upravují zadávání veřejných zakázek, pak podle auditu nebude možné proplatit celkovou částku z Národního plánu obnovy (NPO). Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy.
Číst více
Irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila vyšetřování 🔎 sociální sítě X amerického miliardáře Elona Muska, a to kvůli využívání údajů získaných od uživatelů z Evropské unie k trénování systému Grok založeného na umělé inteligenci (AI).
Číst více
Pražská burza uzavřela týden poklesem 📉 o 0,81 procenta a po jednodenním návratu nad hranici 2000 bodů index PX klesl na 1986,53 bodu. Nepatrně posílily jen cenné papíry bankovní skupiny Erste, vyplývá z burzovního webu.
Číst více
Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vytvořila v loňském roce předběžný čistý zisk 3,9 miliardy korun. V rozhovoru, který dnes zveřejnil server Seznam Zprávy, to řekl ředitel skupiny Jiří Hrouda.
Evropská komise by se měla k několikamiliardové investici ze Spojených států v rožnovském onsemi vyjádřit na přelomu května a června. Následně se jí bude zabývat vláda, řekl při návštěvě rožnovského závodu společnosti onsemi ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Americký výrobce polovodičů onsemi plánuje rozšíření výroby v Rožnově. Chce tam investovat dvě miliardy dolarů (přes 44 miliard korun).
Evropská unie by mohla uvalit daň 📜 na americké digitální společnosti, pokud se jí nepodaří dosáhnout se Spojenými státy dohody o zrušení cel, která na dovoz z EU zavedl americký prezident Donald Trump. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení ☝se společnostmi Alma Career Czech (ACC) a finskou Alma Career Oy, které podezírá ze zneužití dominantního postavení. Alma Career, dříve LMC, provozuje pracovní inzertní portály jobs.cz a prace.cz. Úřad o tom informoval na svých webových stránkách.
Finanční trhy v eurozóně navzdory globálním turbulencím fungují dobře 👍, uvedla dnes prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Dodala, že ECB je připravena zasáhnout, pokud by byla ohrožena finanční stabilita v eurozóně, informuje agentura Reuters.
Dodavatel solárních ☀ technologií Solar Solution Energy, který sídlí ve Studeněvsi na Kladensku, je v insolvenčním řízení, dluží peníze zákazníkům. Soud jej ve čtvrtek vyzval k doložení seznamu věřitelů a vedení společnosti má 30 dní na vyjádření se k insolvenčnímu návrhu, vyplývá z informací zveřejněných v obchodním rejstříku. Na případ upozornil server HN.cz.