
Expanze činských aut v Evropě dostane pod tlak i českou Škodu Auto
Zprávy z firemZájem čínských značek o Evropu a Českou republiku je dán jejich nadprodukcí v Asii i restriktivními opatřeními v USA.
Zájem čínských značek o Evropu a Českou republiku je dán jejich nadprodukcí v Asii i restriktivními opatřeními v USA.
Do letošního žebříčku nejrychleji rostoucích firem Evropy, který sestavuje list Financial Times a server Statista, se dostalo šest českých společností. Loňský vítěz, český distributor fotovoltaických technologií Raylyst, v letošním žebříčku skončil na 15. místě a je nejrychleji rostoucí firmou v Česku.
Americkému výrobci elektromobilů Tesla v únoru meziročně prudce poklesly prodeje na severoevropských trzích a ve Francii. Automobilce se tak v těchto zemích výrazně snížil podíl na trhu. V Norsku, Dánsku a Švédsku šlo přitom v letech 2023 a 2024 o zdaleka nejprodávanější automobilovou značku. Analytici za poklesem popularity vidí politické působení generálního ředitele Elona Muska, který je blízkým spolupracovníkem Donalda Trumpa a v Evropě podporuje směry považované za krajně pravicové, uvedla agentura Reuters.
Bezmála dvě desítky lídrů západních států a institucí se dnes na summitu o Ukrajině v Londýně shodly na tom, že je třeba navýšit výdaje na obranu.
Pokud by Donald Trump zastavil vojenskou pomoc, tak by se Ukrajina dostala do velmi problematické situace. Mohla by Rusku čelit jen s pomocí evropských spojenců? Z analýzy vlivného magazínu Politico a vyjádření některých evropských lídrů vyplývá, že by se Evropa měla začít na tuto alternativu připravovat ihned, ačkoli Trump zatím o zastavení pomoci veřejně nemluví. Jeho politika však bývá nestabilní.
Nikdo v Evropě nechce, aby válka na Ukrajině pokračovala, uvedla po skončení dnešního jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Mírová dohoda bez Ukrajiny a bez Evropy podle ní nebude fungovat. Kallasová tak reagovala na nedávné jednání mezi americkými a ruskými představiteli a obavy, že Kyjev i EU budou z mírových rozhovorů vynechány. Evropská unie a Spojené státy měly podle šéfky unijní diplomacie rozdílné názory i v minulosti, vždy je dokázaly vyřešit. Kallasová očekává, že se to podaří i tentokrát.
Podle amerického viceprezidenta J. D. Vance je sice důležité, aby Evropa rozvíjela svou obranyschopnost navenek, zároveň ale dodal, že mu větší starosti dělá nebezpečí, které podle něj Evropě hrozí zevnitř.
Ke snížení ceny přispěly i příznivější prognózy pro počasí a vyhlídky na možné zmírnění požadavků Evropské unie ohledně úrovně zásob plynu.
Svět je stále daleko od toho, aby se zbavil uhlí. V Evropě a ve Spojených státech sice spotřeba uhlí výrazně klesá, poptávka v Asii ale dál roste. Spojené státy pak zvyšují vývoz, aby uspokojily celosvětovou poptávku. Navíc kapacita uhelných elektráren loni dosáhla rekordu a očekává se, že celosvětová poptávka po uhlí loni také překonala dosavadní rekord, upozornil server zpravodajské televize CNBC. Uhlí je považováno za nejšpinavější fosilní palivo na světě.
Ceny by se měly pohybovat na poměrně vysokých úrovních po většinu jara a léta. Evropa totiž bude dál soupeřit s Asií o dodávky zkapalněného zemního plynu k doplnění zásobníků.
Zatímco velké americké akciové indexy posílily o 15 až 30 procent, v Evropě to bylo v průměru jen 10 procent. Lépe se vedlo také asijským cenným papírům. Tuzemští investoři si ale mohou mnout prsty. Akcie pražské burzy jim letos vydělaly přes 24 procent.