Módní svět si hledá cestu k napodobeninám luxusních značek. Zatímco pro současnou střední generaci znamenalo pochlubit se „fejkovou“ kabelkou dovezenou z dovolené v Itálii trhnout si ostudu, mileniálové a generace Z v tom problém nevidí. „Dupes“, neboli duplikáty, jsou pro ně levnější alternativou k prémiovým kouskům, na které (zatím) nemají peníze.
Nejočekávanější událostí podzimního milánského týdne módy byla přehlídka značky Gucci, kde debutoval kreativní ředitel Sabato De Sarno. Ten nahradil excentrického Alessandra Micheleho, který značku proslavil bujarým stylem, díky němuž se prodeje Gucci mezi roky 2015 a 2019 více než zdvojnásobily. Návrhář De Sarno vsadil namísto extravagance na jednoduchou eleganci. Pro některé kritiky nemastnou neslanou.
Není diamant jako diamant. Nové technologie přestávají z drahého kamene dělat symbol luxusu. Syntetické diamanty vyráběné v laboratořích srážejí ceny těch přírodních, po nichž výrazně klesá poptávka. Zatímco prodejci klasických zásnubních a snubních prstenů si zoufají, klenotnické sítě cílící na hlavní zákaznický proud, jako je dánská Pandora, naopak popularizaci diamantů vítají.
Zatímco marketingová oddělení módních značek chrlí jednu kampaň o udržitelnosti za druhou, továrny v jihovýchodní Asii, kde se tato „rychlá móda“ vyrábí a odkud zásobuje globální trh, přímo ohrožuje změna klimatu. Ve hře jsou mnohamiliardové zisky oděvního průmyslu.
Rtěnka jako trofej do sbírky? Proč ne. Módní domy posouvají hranice luxusu. Dior se pro letošní podzim vytasil se sběratelským kouskem Rouge Premier v pouzdře se 24karátovým zlatem vyrobeném francouzským domem Maison Bernardaud s potiskem odkazujícím k éře marnivosti Marie Antoinetty. Zatímco běžná rtěnka od Diora vyjde na 45 dolarů, v přepočtu kolem tisícovky, Rouge Premier stojí něco přes 500 dolarů, tedy zhruba 12 tisíc korun. A rozhodně není tou nejdražší.
Návrháři a modelky se strachují o zakázky, zatímco módní domy a obchodníci cítí velké zisky. Generativní umělá inteligence (AI) vtrhla i do módního průmyslu, který je celosvětově jedním z největších a nejziskovějších odvětví. Značka Desigual představila svoji první kolekci (na snímku), kterou vytvořili návrháři spolu s umělou inteligencí. Levi´s začne letos doplňovat lidské modelky těmi, které stvoří AI. A původem česká topmodelka Eva Herzigová už má svého realistického virtuálního avatara.
Reciproční cla, která se chystá zavést administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, sníží export z Německa do Spojených států o méně než tři procenta. Uvedl to německý institut Ifo.
Švédská automobilka Volvo Cars v březnu prodala 70 737 vozů, což je o deset procent 📉 méně než před rokem. Za poklesem je mimo jiné propad prodeje plně elektrických vozů, uvedla automobilka. Společnost v loňském roce ustoupila od původního plánu nabízet od roku 2030 pouze plně elektrická vozidla, místo toho chce mít v nabídce i hybridní vozy.
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zkrachovalé společnosti Arca Investments sestavený věřitelem IFIS investiční fond. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Věřitelé Arca Investments jej schválili letos v lednu. Pro jeho přijetí hlasovali většinově zajištění a nezajištění věřitelé, dlužník byl proti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navýší dotace pro tuzemské firmy na instalace solárních ☀ elektráren o miliardu na tři miliardy korun. Reaguje tak na velký zájem podnikatelů o podporu. Cílem dotací je posílit energetickou soběstačnost firem, uvedlo MPO.
Irská společnost Ryanair ✈ za uplynulý finanční rok přepravila 200,2 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o devět procent. Stala se tak prvním leteckým dopravcem v Evropě, který se v počtu cestujících přepravených za jeden rok dostal nad 200 milionů. Firma to uvedla na svém webu. Finanční rok 2025 firma uzavřela v březnu.
Deficit veřejných financí loni klesl 📉 na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 3,8 procenta v roce 2023. Schodek za loňský rok činil 177,2 miliardy korun. Míra zadlužení vládních institucí v loňském roce stoupla na 43,6 procenta HDP z předloňských 42,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz ropy 🛢 a pohonných hmot z Venezuely klesl v březnu meziměsíčně o 11,5 procenta. S odvoláním na data a dokumentaci o sledování lodí to uvedla agentura Reuters. Děje se tak poté, co USA oznámily 25procentní cla na země kupující ropu a plyn z Venezuely, a poté, co americký prezident Donald Trump zrušil výjimku pro americkou společnost Chevron k těžbě ropy ve Venezuele.
Rusko dluží Česku za nájem domů a bytů přes 100 milionů korun, v současnosti v Česku ovládá přes osm desítek domů a bytů. Serveru Odkryto.cz to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
Čeští občané musí mít ode dneška pro krátkodobou návštěvu Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). Podrobné informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo stránkách českého ministerstva zahraničí. Registrace aktuálně stojí deset liber (zhruba 300 korun). Od vyřízení je platná dva roky, během kterých lze do Británie cestovat opakovaně, nikdy ale na více než šest měsíců.
Číst více
Sklárny Crystal Bohemia 🥂 měly loni obrat téměř dvě miliardy korun. I přes odstávky související s renovacemi pecí je to podobně jako předloni, jen mírně méně. Sklářskou výrobu stále komplikují vysoké ceny energií, uvedl majitel společnosti Pavel Louda. Číst více