
Češi jsou na tom nejhůř v Evropě s dostupností bydlení. Koupit si vlastní byt je levnější i v Berlíně
MoneyVlastní byt si pořídí rychleji v Berlíně než v Praze. Češi jsou na tom totiž v ohledu vlastnického bydlení nejhůř v Evropě.
Vlastní byt si pořídí rychleji v Berlíně než v Praze. Češi jsou na tom totiž v ohledu vlastnického bydlení nejhůř v Evropě.
Meziměsíčně nižší, avšak ve srovnání s loňským rokem stále velmi dobré, byly výsledky stavebnictví za duben. Dařilo se především pozemní výstavbě, kterou pohání mimo jiné rekordní výstavba bytů, avšak slabší byly tentokrát čísla z inženýrského stavitelství, které po loňské expanzi dál zpomaluje. Základním problémem stavebnictví zůstává nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků, prudký růst cen stavebních materiálů, energií i drahé pohonné hmoty, upozorňuje hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.
Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v dubnu opět snížil. U hypoték klesl od začátku roku o 0,08 procentního bodu na rekordní minimum 0,66 procenta. U spotřebitelských úvěrů podíl klesl o 0,38 bodu na 4,29 procenta, u podniků o 0,19 bodu na 3,65 procenta. Uvedla to Česká bankovní asociace (ČBA). Podle ní se na číslech ještě plně neodráží současný vývoj na trhu.
Splácení hypotéky, kterou jste si vzali na koupi nemovitosti, je závazkem, který na řadu let znatelně zatíží rozpočet vaší domácnosti. Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům. Předejděte problémům spojeným s insolvencí.
Nemovitosti v zemích eurozóny jsou předražené, někde až o extrémních šedesát procent, zní z ECB. K vyfouknutí cenové bubliny na realitním trhu by podle zprávy evropské měnové autority mohlo dojít, pokud úroky u hypoték porostou rychleji než inflace.
Dvě zdánlivě nesouvisející zprávy z minulého týdne. Německá ministryně pro rozvoj varuje před největším světovým hladomorem od druhé světové války. A guvernér České národní banky upozorňuje, že ještě v červnu dojde na zvýšení základní úrokové sazby nad úroveň šesti procent.
Češi mají moc peněz a pořád utrácejí. Proto jim zvyšováním sazeb chceme naznačit, že je v současnosti lepší šetřit, říká viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Ten byl ještě nedávno označován za možného budoucího guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi, který v polovině roku v této funkci končí. Situace se však změnila, prezident Miloš Zeman jmenoval budoucím guvernérem Aleše Michla. „Až při setkání s prezidentem jsem pochopil, že mu vadí zvyšování sazeb,“ říká Nidetzký.
Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru. Důvodem byl pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu.
Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
Jmenováním Aleše Michla guvernérem České národní banky dává prezident Miloš Zeman signál, že je přesvědčen o tom, že české ekonomice nyní prospěje více „holubičí“ přístup k monetární politice – případně méně „jestřábí“ přístup –, než jaký zastává bankovní rada pod vedením končícího guvernéra Jiřího Rusnoka. Je tak pravděpodobné, že další personální obměny, které prezident v bankovní radě provede letos a příští rok, budou tento signál potvrzovat. Tedy prezident Zeman jmenuje odborníky zastávající rovněž spíše „holubičí“ pohled na současné dění v ekonomické oblasti.