Poptávka po plynu v průmyslu slábne. Je nižší než před pandemií
MoneyRostoucí ceny plynu a dalších energií ohrožují ekonomický růst, uvádí odborníci. Navíc startuje topná sezona.
Rostoucí ceny plynu a dalších energií ohrožují ekonomický růst, uvádí odborníci. Navíc startuje topná sezona.
Vývoj cen zemního plynu v Evropě dnes připomínal skok o tyči. Dopoledne se cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vymrštila až o 40 procent, poprvé zdolala laťku 160 eur (asi 4000 korun) za megawatthodinu, aby se tentýž den vrátila pod hranici 110 eur. Pád z vrcholu nastal v reakcí na Putinův příslib navýšení dodávek plynu.
Energetické komodity jdou nahoru o desítky procent, což povede k dalšímu zdražování zboží a služeb. Nahoru jdou ale ceny i dalších komodit. Naopak výrazně ztrácejí cenné kovy a také produkty ze sóji.
Kvůli drahému plynu musí Agrofert rušit výrobu hnojiv.
Jsou dvě cesty. Buď bude inflace vyšší než jsme byli zvyklí a centrální banky to budou tolerovat. Pak dluhy umažeme inflací. Nebo budou výrazně vyšší úrokové sazby, než jsme byli zvyklí. To pak hrozí útlum ekonomiky, říká bankéř a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Rizikem je podle něj kombinace nákladové inflace a nižšího ekonomického růstu.
Ceny benzínu budou za rok ještě vyšší, tvrdí exprezident.
Češi si letos o Dušičkách pořádně připlatí. Svátek zesnulých prodraží stupňující se evropská plynová krize, která nutí pěstitele po celé Evropě, zejména v „květinové velmoci“ Nizozemsku, přerušovat provoz svých skleníků.
Na trzích se dál projevuje zvýšená volatilita, která asi nejvíce pramení z obav ze stoupajících cen energií, zejména elektřiny, a lze říct, že výsledek voleb v Německu, kde zvítězila SPD, tuto situaci příliš nezměnil.
Banky chtějí, aby splácení hypotéky mohly po rodičích dědit děti, důvodem je i aktuální zvýšení úroků České národní banky. Ta je však proti těmto takzvaným mezigeneračním hypotékám.
V následujících měsících globální hospodářství stále poroste, shodují se podnikatelé oslovení poradenskou společností McKinsey. Optimismus však vyjadřuje stále méně z nich. Hlavními riziky jsou nadále pandemie, ale také inflace. Obavy byznysmenů jsou přitom odlišné kontinent od kontinentu.
Dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Rvačky panikařících řidičů, jimž před očima docházejí zásoby benzínu. Vojáci rozmístění po celé zemi, aby pomáhali při distribuci pohonných hmot. A na pozadí pokračující pandemie nemoci covid-19, potraviny hnijící na polích a rodiny propadající se do bídy. Tohle je Británie v roce 2021, uvedl server The New York Times.
Pražská burza stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,07 procenta na 1687,72 bodu. K růstu burze nepomohlo ani posílení 💪 akcií energetické firmy ČEZ ⚡, se kterou se obchodovalo v největším objemu. Akcie ČEZ dosáhly i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí burzy, když zdražily o 1,09 procenta na 970 korun. Z nejobchodovanějších emisí mírně posílily také třeba cenné papíry Komerční banky, a to o 0,24 procenta na 821 korun.
Pokles kurzu rublu vůči dolaru není důvodem k panice, řekl podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Občasné prudké výkyvy ruské měny podle něj souvisejí s rozpočtovými platbami a sezonními změnami. Rubl ve středu oslabil o více než sedm procent, prolomil hranici 110 rublů za dolar a dostal se až na 114 rublů. Dnes jeho kurz zpevnil.
Inflace v Německu v listopadu opět zrychlila, dostala se na 2,2 procenta. Uvedl to Spolkový statistický úřad. V říjnu byla na dvou procentech.