Většina komodit a zboží kvůli válce na Ukrajině a sankcím výrazně podraží. Pro kávu to ale platit nebude. Ta kvůli tragickému suchu v Brazílii má letos zásadně zdražovat, protože se na trhu objeví méně suroviny, než kolik svět spotřebuje. Již na podzim se ale projeví pokles poptávky v Rusku a na Ukrajině, uvádí studie společnosti HedgePoint.
Pekárna Adélka je fenomén. V Pelhřimově funguje už od roku 1990. Obrat čtvrt miliardy korun, tři sta zaměstnanců. Je to rodinná firma, kterou dlouhé roky vede syn zakladatele Roman Teisler. Podnik má vlastní mlýn, vyrábí a prodává víc než tisíc produktů. Chleba, sladké pečivo, rohlíky. Je lokálním lídrem. Jak vlastně funguje pekárenský byznys? Zdraží dramaticky chleba, jak se o tom nyní píše?
S krutým odhadem přišlo ministerstvo hospodářství Ukrajiny, které zároveň uvedlo, že za první čtvrtletí ukrajinská ekonomika propadla o 16 procent. Stát vedený prezidentem Volodymyrem Zelenským chystá programy na podporu vybraných sektorů, zejména těch klíčových pro fungování armády. Již dříve prezident ohlásil částečnou ekonomickou reformu, například zrušení daně z přidané hodnoty.
Rusům válka nebývale zdražuje boršč, Čechům zase knedlo vepřo zelo. Zejména když si ho dají v hospodě i s pivem. Drahoty budou částečně ušetřeni důchodci, protože kvůli válečné inflaci budou důchody potřetí valorizovány.
Spirálovitě rostoucí ceny ocele, spolu s rostoucími cenami energií, stavějí evropské průmyslové a stavební společnosti před těžkou volbu, zda mají převzít tyto náklady na sebe, přenést je na zákazníky nebo omezit výrobu.
Češi ve snaze ochránit své úspory před inflací zběsile nakupují zlaté slitky. Ekonomové varují před rozčarováním, které se může dostavit při pokusech investiční zlato prodat. Někteří obchodníci zpětný výkup vůbec neumožňují, jiní nastavují nákupní cenu o desítky procent níž než tu prodejní. „Rozdíl spreadu by se měl pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat prodávajícího,“ říká hlavní analytik BHS Štěpán Křeček.
Česká národní banka ani vláda v aktuální situaci nemohou plně kontrolovat tuzemskou inflaci. Na jejím růstu se stále výrazněji podepisuje válka na Ukrajině, jejíž případné dlouhé trvání může vést i k recesi, domnívá se bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal, který v současnosti vyučuje na Anglo-American University a ČVUT. „Pokud válka skončí brzy, vrchol inflace zažijeme již v létě a pak začne klesat. Pokud ne, budeme tu mít vyšší inflaci třeba i rok,“ domnívá se ekonom.
Česká ekonomika letos stoupne ve srovnání s rokem 2021 o 1,2 procenta. Silná inflace dopadne na firmy i domácnosti, průmysl jako celek ale nebude paralyzován. Vyplývá to z nejnovější národohospodářské prognózy Hospodářské komory ČR (HK).
Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,50 procentního bodu na pět procent. Navýšení je v souladu s očekáváním trhu. Rizika a nejistoty odhadovaného vývoje jsou však podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka znatelně proinflační. „To oproti stávající prognóze vyvolává potřebu výrazně přísnější měnové politiky, a to zřejmě po delší dobu,“ uvedl Rusnok.
Důchodci se letos dočkají ještě třetí valorizace, připouští to už i ministr Jurečka. Třetí valorizace by byla kvůli inflaci způsobené válkou na Ukrajině. Zdražování je totiž už tak rychlé, že by měly být splněny podmínky právě i pro druhou mimořádnou valorizaci.
Zástupci členských států EU se dnes shodli na plném přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od 1. ledna příštího roku. Informovalo o tom maďarské předsednictví v Radě EU. Shodu musí ještě formálně potvrdit členské státy, což by se mělo stát na jednání unijních ministrů vnitra 12. prosince v Bruselu. Rakousko, které vstup obou zemí do Schengenu dlouho blokovalo, nyní podle všeho změnilo názor.
Americký dolar 💲 dnes oslabuje. Reaguje tak na nejnovější statistiku z USA. Investoři jsou také opatrní ohledně slibů nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajících se cel a před koncem měsíce navíc řada investorů upravuje svá portfolia.
Ruský rubl klesl k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent a obchoduje se nyní kolem 113 rublů za dolar, napsala agentura Reuters. Rubl se tak vůči dolaru dostal na hranici, která by podle některých analytiků mohla přimět úřady podniknout opatření na podporu domácí měny.
Státní zástupce obžaloval trojici mužů, kteří podle policie zorganizovali dodávku několika stovek kilogramů kokainu v krabicích s banány 🍌. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Žalobě čelí podle zpravodajského serveru bývalý vedoucí pracovník Lidlu Jiří Gabriel a někdejší spolupracovník uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře Petr Hrubý. Třetím viněným mužem je podle dřívějších informací policie cizinec dlouhodobě žijící v Praze.
Vláda schválila investiční pobídku japonské společnosti Toppan Holdings za 521,9 milionu korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pobídku firma využije na stavbu nového závodu na výrobu fólií na Mostecku, ve kterém vytvoří 58 pracovních míst.
Ceny ropy 🛢 na světových burzách po počátečních poklesech mírně rostou 📈. Severomořská ropa Brent zdražuje o 0,16 procenta na 72,93 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve přidává 0,25 procenta a obchodovala se za 68,94 dolaru za barel. Zásoby komodity v USA klesly výrazně více, než očekávali analytici.
Pražská burza oslabila 📉, index PX odepsal 0,35 procenta na 1688,82 bodu. Způsobil to zejména propad akcií energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, v červených číslech skončily také pojišťovna VIG nebo výrobce nápojů Kofola.
Koruna potřetí v řadě posílila 💪 k dolaru. Zpevnila o 17 haléřů na 23,93 koruny za dolar. K euru tuzemská měna ve srovnání s předchozím závěrem oslabila o dva haléře na 25,29 koruny za euro.
Francouzský výrobce automobilových součástek⚙ Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1000 pracovních míst. Propouštění by se mohlo dotknout i provozů v České republice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to dnes na webu Hospodářské noviny (HN). Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.