Francouzský premiér Michel Barnier dostal jeden hlavní úkol, a to stabilizovat veřejné finance, jinak by druhé největší ekonomice Evropské unie hrozila vážná krize. Zdá se ale, že ozdravný rozpočet dokáže prosadit jen za cenu vlastní oběti. Zachránit ho může jen Marine Le Penová, faktická lídryně dnešní francouzské politiky.
Lze očekávat, že vítězství Donalda Trumpa nalije novou krev do žil i evropským představitelům (populistické) pravice. Ve Velké Británii však Trumpův úspěch skrývá osten, jenž může ve výsledku změnit pohled na brexit a jeho výhody a úskalí. Americký protekcionismus by totiž na britskou ekonomiku dopadl tvrdě.
Trumpovi lidé si vybírají mezi Trumpovými lidmi, tak by se dal shrnout probíhající proces skládání týmu pro druhý mandát nově zvoleného prezidenta. V administrativě by neměl dostat místo nikdo, kdo není oddaný ideologii MAGA. Co to znamená pro migranty a Ukrajinu?
Donaldu Trumpovi se podařilo vrátit do Bílého domu. Ve druhém mandátu navíc bude těžit ze silné převahy Republikánské strany, která nejspíš ovládne obě komory Kongresu, plusem je konzervativně naladěn Nejvyšší soud. Dost možná se nenajde nikdo, kdo by jeho program brzdil.
V amerických prezidentských volbách nekandiduje jen Kamala Harrisová a Donald Trump. Pozornosti se pochopitelně dostává takřka výhradně jen této dvojici, ze které vzejde vítěz. Kandidáti třetích stran přesto mohou v těsném souboji kartami zamíchat, jak už to v minulosti udělali. Bude se historie opakovat?
Američané volí novou hlavu státu. Průzkumy předvídají extrémně vyrovnaný souboj, který patrně rozluští až výsledky z hrstky dosud nerozhodnutých států. Zdá se také, že americká společnost i politická reprezentace už nemohou být více rozdělené. Lze říci, že proti sobě stojí dvě zcela odlišné koncepce vidění světa. Co ztělesňuje Kamala Harrisová a Donald Trump?
V čele britské Konzervativní strany nově stojí Kemi Badenochová, odhodlaná bojovnice proti woke kultuře, která se nebojí jít do (mnohdy zbytečných) konfliktů. Na druhé straně dokáže být pragmatičtější a konstruktivnější než její konkurent Robert Jenrick. Bude mít schopnosti i dostatek sil, aby se zdecimovanou stranu odrazila ode dna?
Víte, kdy naposled získal republikánský prezidentský kandidát více hlasů než jeho demokratický konkurent? George Bush v roce 2004. Spojené státy mají zvláštní systém, ve kterém můžete dostat o miliony hlasů méně, ale i tak se stát prezidentem. Možná však dozrál čas na změnu, kterou by mohla urychlit prohra Donalda Trumpa.
Hlavní město Severního Irska není nejčastějším cílem turistů, přitom se tu psaly dějiny. V Belfastu historie vystupuje takřka na každém kroku, ať už jde o Titanic nebo krvavé „nepokoje“ z konce minulého století.
Do prezidentských voleb zbývají necelé dva týdny, průzkumy jsou těsné a kampaň vyhrocená. Emoce vyvolávají obvinění Trumpa z autoritářství ze strany bývalých blízkých spolupracovníků. Kamala Harrisová ho dokonce nazvala fašistou. Jsou její obvinění přehnaná? Ani ne, kdo jiný může hledat inspiraci u Adolfa Hitlera?
Král Karel III. podnikl dlouho očekávanou cestu do Austrálie. Návštěvu provázely incidenty a protesty proti monarchii, ale na druhé straně i vřelá přijetí. Panovník má navzdory neshodám ohledně politického zřízení v australské společnosti mimořádnou pozici, popularitu mu mohou závidět i všichni politici.
Americká farmaceutická společnost Novavax 💉 podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů dolarů 💲(4,8 miliardy korun). Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
Brazilská vláda zavedla ochrannou známku na produkty pocházející z Amazonie 🌴🌴🌴. Podmínkou udělení známky je splnění sociálních a ekologických kritérií. Chce tím podpořit udržitelný ekonomický rozvoj v Amazonii, kde za poslední rok klesla míra odlesňování o 30 procent, a zvýšit konkurenceschopnost, píše deník O Globo.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí výzvám k rezignaci. Jihokorejská hlava státu v úterý vyhlásila v zemi stanné právo, načež své rozhodnutí po šesti hodinách odvolala. Pokud Jun sám nerezignuje, zahájí opoziční Demokratická strana proces jeho odvolání, informovala agentura Jonhap s odvoláním na prohlášení strany. Junovu demisi požadují také odbory, které pohrozily generální stávkou.
Francouzská vláda premiéra Michela Barniera bude dnes odpoledne bojovat v parlamentu o přežití. Opozice totiž kvůli návrhu na rozpočet na příští rok vyvolala hlasování o nedůvěře a Barnier nemá mezi poslanci většinu. Pokud se pod jeden ze dvou předložených návrhů spojí hlasy levice a krajně pravicového Národního sdružení (RN), vláda bude muset podat demisi.
Senát začne odpoledne projednávat důchodovou reformu, kterou chce vláda mimo jiné postupně zvýšit věk odchodu do penze z 65 na 67 let. Zdůvodňuje to nutností zajistit financování důchodů i pro budoucí penzisty. I když má k reformě výhrady opozice, odbory i část senátorů z frakcí vládních stran, senátní výbory ji doporučily schválit beze změn.
Zakladatel a bývalý šéf americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alex Mashinsky se rozhodl přiznat k podvodu 💸. Devětapadesátiletý Mashinsky to podle agentury Reuters uvedl při úterním soudním slyšení.
Číst více
Sněmovna v úterý v noci hlasy poslanců vládní koalice schválila ✔ státní rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.
Číst více