Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

klima - informace o tématu

Snížit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia je stále možné

Ještě je naděje. Globální oteplování lze snížit, bude to však stát biliony dolarů, uvádí studie

Rekordní nárůst technologií čisté energie, včetně solárních panelů a elektromobilů, znamená, že je stále možné omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia. Bude to však stát spoustu peněz.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Zákazem pálení listí za lepší zítřky aneb kde soudruzi udělali chybu

Přečíst článek
Německo je opět „nemocným mužem Evropy”, říká špičkový ekonom a emeritní šéf institutu Ifo Hans-Werner Sinn

Německo je opět „nemocným mužem Evropy”, varuje špičkový ekonom a emeritní šéf institutu Ifo

Přečíst článek
V Londýně začalo platit rozšíření nízkoemisní zóny (ULEZ) na prakticky celé hlavní město navzdory kritikům, podle kterých opatření zhorší krizi rostoucích životních nákladů, napsala agentura Reuters. Vjezd do zóny je zatížen denním poplatkem 12,50 liber (352 korun) pro vozidla, která nesplňují přísné emisní požadavky.

Londýn přitvrdil. Do celého města mohou starší auta jen za ekologický poplatek

Na téměř celý Londýn zahrnující i okrajové oblasti, kde žije přes pět milionů lidí, se dnes rozšířila zóna, do níž budou mít vjezd povolena auta nesplňující emisní podmínky pouze za poplatek. Další zpřísnění snah o bezemisní město na Temži vyvolalo kritiku, podle níž to sníží životní úroveň Londýňanů.

Přečíst článek
Německá vláda zvýšila sumu ve fondu na přechod k bezemisní ekonomice. Teď je tam přes pět bilionů korun

Němci si udělají vlastní Green Deal. Na výměnu kotlů a výrobu čipů dají pět bilionů korun

Německá vláda Olafa Scholze zvýšila rozpočet zvláštního fondu pro klima a transformaci na 212 miliard eur (asi 5,14 bilionu korun). Peníze půjdou v následujících čtyřech letech do šesti hlavních oblastí, které jsou podle kabinetu zásadní pro přechod Německa k bezemisní ekonomice, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Nejvlhčejší místo ve Velké Británi, řeka Derwent v údolí Borrowdale v údolí Lake District na západě Anglie, poprvé v historii vyschla.

Příroda ve stresu. Nejdeštivější místo v Anglii přišlo o řeku, vyschla

Velká Británie má pověst země, kde často prší. Ale klimatické změny způsobily, že letos vyschla řeka Derwent na vůbec nejdeštivějším místě Anglie, v turisty vyhledávaném údolí Borrowdale na severozápadě země. Příroda je ve stresu, uvedl deník The Guardian.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Z Evropy jdou samé dobré zprávy o klimatu. Škoda, že všechno bude dražší

Kolik neuvěřitelných výmyslů kolem klimatu jsou schopní dobře placení evropští politici vymyslet, z toho jde hlava kolem. V Africe, která má nejrychlejší populační přírůstek z celého světa, v řadě zemí je to přes tři procenta ročně, tomuto uvažování asi moc nerozumí. Pálí v kotli všechno, co kolem najdou a co hoří. Ale přesto je touhou řady Afričanů dostat se do Evropy a požívat díleček z blahobytu, který si Evropa před 150 lety vydobyla.

Přečíst článek
Alpy přišly  o rekordní množství ledovců. Kvůli extrémnímu horku a suché zimě

Alpy přišly o rekordní množství ledovců. Kvůli extrémnímu horku a suché zimě

Loňský rok byl v Evropě druhým nejteplejším v měřené historii a provázela ho řada klimaticky extrémních jevů. Kombinace vůbec nejteplejšího léta a suché zimy vedla k rekordnímu úbytku alpských ledovců. V klimatické zprávě za rok 2022 to uvedla agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Evropa podle ní zaznamenala vůbec nejvyšší počet hodin slunečního svitu, což na jednu stranu přineslo nebývalou produkci elektřiny ze solárních zdrojů, na druhé straně však zvýšené riziko pro lidské zdraví.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Kdy už bude svět patřit mladým? Vládnou starci, bude se válčit

Ve vyspělé části světa se vedou debaty o větší úloze žen v politice a ve veřejném životě. O platové rovnosti, o rovnosti pohlaví. Vznešené debaty, které posouvají náš svět dál. V realitě to však vypadá tak, že mladí žijí jinými problémy, často virtuálními. A protože se o reálný chod světa příliš nezajímají, ten stále pevně v rukou drží zkušení muži pozdního věku. V podstatě jako v tlupě goril. Mladí blbnou po větvích, stříbrohřbetý samec celý den spí a pak si vezme všechno, co chce.

Přečíst článek
Švédská společnost Hybrit vyrábí ocel za využití vodíku jako paliva.

Začal lukrativní závod. Kdo převede „věčnou” ocel do zelenějších časů, vydělá

„Časy se mění, ocel je věčná.“ Tak zní proslulý výrok připisovaný globálnímu ocelářskému magnátovi Lakshmimu Mittalovi. Neplatí však stoprocentně – ocel možná opravdu je věčná, ale také prochází změnami. Teď se třeba má stát „zelenější“. Nové technologie začínají tuto objednávku plnit, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek

Porazte větrníky, zachráníte soby. Greta Thunbergová se bije za práva pastevců

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a desítky dalších demonstrantů v pondělí zablokovaly vchod do norského ministerstva energetiky. Protestují tak proti stavbám větrných turbín na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů Sámy, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek
Bill Gates, miliardář, filantrop, zakladatel Microsoftu

Gates investuje do klimatického start-upu, který zastaví kravské pšouky

Americký miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates investuje do australského technologicko-klimatického start-upu. Jde o firmu, která pracuje na zmírnění emisí metanu pocházejícího ze zažívacího traktu krav, informovala dnes BBC. Gates už se delší dobu otevřeně vyjadřuje k dopadům výroby masa na životní prostředí.

Přečíst článek

Švédi našli ložisko kovů vzácných zemin. Je největší v Evropě

Švédská státní těžařská společnost LKAB objevila ložisko kovů vzácných zemin, které je největším známým ložiskem tohoto druhu v Evropě. U města Kiruna na severu země je podle ní více než jeden milion tun oxidů kovů vzácných zemin, které se využívají při výrobě široké škály produktů, od elektrických aut přes spotřební elektroniku až po vojenské vybavení.

Přečíst článek
Reklama

News box

Evropský výrobce automobilů 🚗 Stellantis plánuje zavřít svůj závod na výrobu dodávek Vauxhall v britském Lutonu, protože chce sloučit výrobu užitkových vozů v zemi pouze do jednoho závodu. Ohroženo je více než 1100 pracovních míst. Uvedla to dnes společnost.
O úřad soudce v Mexiku se uchází téměř 5️⃣0️⃣ tisíc lidí, napsal španělský deník El País. V neděli skončila lhůta pro podávání přihlášek do prvních přímých voleb soudců, jejichž první část se bude v Mexiku konat příští rok v červnu. Přímá volba soudců vyvolala v zemi i v zahraničí silné kritiky.
Česko 👍 uspělo v dnešní volbě a společně se Severní Makedonií zasedne ve Výkonné radě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko zůstane mimo i v další sezoně, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Francouzská vláda 🤝 podpoří fungování jedné elektrárny na biomasu společnosti GazelEnergie, která je součástí podnikatelského impéria českého miliardáře Daniela Křetínského, uvedla náměstkyně ministryně pro energetiku Olga Givernetová, která elektrárnu v obci Gardanne na jihu Francie navštívila. 
Úřad práce 📉 zúží seznam poboček, které se chystá uzavřít. Místo původně plánovaných 83 jich bude asi pět desítek. Dál by měla zůstat zatím v provozu pracoviště v takzvaných obcích s rozšířenou působností, tedy ve větších místech. S rušením se počítá s v menších obcích, po jednání s generálním ředitelem úřadu práce Danielem Krištofem řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Saúdská Arábie dojednala s několika společnostmi v oblasti těžby kovů a hornictví devět investičních dohod za více než 3️⃣5️⃣ miliard rijálů (224,6 miliardy korun). Dohody byly oznámeny na Světové investiční konferenci, která se koná v Rijádu. Investory jsou firmy z Číny, Indie, Austrálie či Kanady, uvedla dnes agentura Reuters.
Italský finanční ústav Banco BPM se  brání nevyžádané nabídce na převzetí od domácí konkurence UniCredit. Nabídka zhruba za deset miliard eur (253 miliard korun) banku BPM podhodnocuje, svazuje jí ruce při strategických transakcích a vytváří nová rizika pro akcionáře. S odkazem na sdělení BPM to dnes uvedla agentura Reuters.
Téměř o 2️⃣ miliony korun přišla jednapadesátiletá žena z Olomoucka při snaze zhodnotit své úspory investicí do kryptoměny. Podle kriminalistů však naletěla podvodníkům, kteří se vydávali za makléře. Při snaze vydělat peníze si vzala několik úvěrů, peníze na jejich rady poslala do kryptopeněženky. Ta však zůstala prázdná a žádné peníze jí vyplaceny nebyly, informovala mluvčí olomoucké policie Ivana Skoupilová.
Český hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o jedno procento, v příštím roce růst zrychlí na 2️⃣,4️⃣ procenta. Střednědobý potenciální růst ale brzdí strukturální problémy ekonomiky, jako nedostatek pracovních sil a pomalý růst produktivity práce, uvedla dnes v hodnotící zprávě mise Mezinárodního měnového fondu v Česku. Potenciální růst české ekonomiky odhaduje na dvě procenta.
Česko zatím  nezískalo zhruba čtyři miliardy korun z Národního plánu obnovy (NPO) na dlouhodobou péči o seniory a postižené. Nedokončilo ještě potřebné reformy. O uvolnění sumy jedná s Evropskou komisí, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Předpokládá, že Česká republika požadované milníky splní v prvním čtvrtletí příštího roku, poté by zadržené peníze mohla dostat. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme