Soud francouzské političky Marine Le Penové má docela třaskavý potenciál. Ukázal totiž hned několik věcí. Tou hlavní je, že alespoň ve Francii se nebojí nazývat věci pravými jmény a podvod je tam pořád podvod a nikoli politický akt. A soudcům je jedno, jestli ho spáchal, jak se říká hezky česky Petr, nebo Pavel.
Britská Konzervativní strana hledá nového lídra. Po prvním kole nemá žádný z kandidátů výrazný náskok, ale zároveň to nevypadá, že výběr přinese zásadní zlom v politickém směřování po volbách zdecimované partaje.
Současná britská labouristická vláda zdědila po svých konzervativních předchůdcích díru ve veřejných rozpočtech v objemu 22 miliard liber (652 miliard korun), uvedl britský premiér Keir Starmer.
Demokratické vlády nesmí nechat politiku vymknout z rukou. Populisté využívají jejich chyb, tvrdí jeden z volebně nejúspěšnějších britských premiérů Tony Blair. Co radí svému nástupci Keiru Starmerovi?
Britská Konzervativní strana utrpěla ve čtvrtečních parlamentních volbách velký debakl. Nyní je v bezprecedentní krizi. Konzervativce čeká volba nového lídra, což bude ve ztenčeném poslaneckém klubu bez mnoha známých tváří nelehký úkol. Trnitá cesta za znovunabytím důvěry tím však teprve začíná.
Britská opoziční Labouristická strana drtivě vyhrála čtvrteční parlamentní volby a po 14 letech vystřídá ve vládě konzervativce. Ti sklízí frustraci Britů ze stavu země a utrpěli nejhorší porážku v dějinách strany, zatímco labouristé obsadí v dolní komoře parlamentu přes 400 ze 650 křesel. Sčítání hlasů stále pokračuje, konzervativní premiér Rishi Sunak však již pogratuloval lídrovi labouristů Keiru Starmerovi, který se dnes stane novým premiérem.
Britové jdou konečně volit. Očekává se, že po 14 letech konzervativci prohrají a k moci se vrátí Labouristé. Někteří odborníci pak očekávají dokonce drtivou porážku stávající vládní strany. Tu na sebe bude muset vzít premiér Rishi Sunak a jistě tak i učiní. Ale vedení konzervativců by se vzdávat neměl, protože tato porážka nebude jeho. Nebo alespoň ne pouze jeho.
Britové dnes volí nové členy dolní komory parlamentu. Favoritem jsou středoleví labouristé, kteří byli dosud hlavní opoziční silou. Naopak pravicové Konzervativní straně po 14 letech u moci hrozí podle volebních modelů porážka, jakou v moderní éře nezažila. Hlas už odevzdal premiér Rishi Sunak i lídr opozice Keir Starmer, kteří vyzvali voliče k podpoře svých stran.
Po 14 letech a pěti různých premiérech zřejmě britská Konzervativní strana prožívá alespoň na nějaký čas poslední dny u moci. Ve volbách dolní komory parlamentu, které Británii čekají ve čtvrtek, míří k jasnému vítězství opoziční Labouristická strana. Kampaň postavila na jednoduchém příslibu „změny“, do voleb však nejde s radikálními plány. Za hlavní cíl si vytyčila oživení stagnující ekonomiky.
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu pro mladé lidi, pokud zvítězí v červencových volbách. Podle premiéra Rishiho Sunaka by vojenská či civilní služba mohla být zkušeností, která změní život mladých lidí a umožní jim vyvinout schopnosti, aby se prosadili v reálném světě, píše dnes britský tisk. Plán by měl stát 2,5 miliardy liber (72 miliard korun) ročně. Za porušení povinnosti by zřejmě nehrozilo trestní stíhání, vyplývá z vyjádření konzervativních politiků.
Britský premiér Rishi Sunak v promočeném obleku včera před svým sídlem oznámil nečekaně brzké datum parlamentních voleb už 4. července. Pro oznámení si evidentně dobrý čas nevybral, o zmoklém politikovi už na sítích koluje nejeden vtip. Bude s datem voleb úspěšnější?
Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl 📉 odbyt o 13 procent na 336 681 vozů. Propad je výraznější, než se čekalo, vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na propadu odbytu podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu automobilky kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
Novým jednatelem plynárenské společnosti Net4Gas se stal Michal Slabý. Bude odpovědný za vedení státem vlastněné společnosti. Slabý uspěl ve výběrovém řízení, které firma na pozici vypsala. Doplní stávající vedení podniku, uvedl státní podnik.
Číst více
Část pražských zaměstnanců Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) zůstává ode dneška doma s náhradou mzdy kvůli překážce v práci. Je to dáno faktem, že stanice stále nedostala Kongresem vyčleněné prostředky na duben.
Reciproční cla, která se chystá zavést administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, sníží export z Německa do Spojených států o méně než tři procenta. Uvedl to německý institut Ifo.
Švédská automobilka Volvo Cars v březnu prodala 70 737 vozů, což je o deset procent 📉 méně než před rokem. Za poklesem je mimo jiné propad prodeje plně elektrických vozů, uvedla automobilka. Společnost v loňském roce ustoupila od původního plánu nabízet od roku 2030 pouze plně elektrická vozidla, místo toho chce mít v nabídce i hybridní vozy.
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zkrachovalé společnosti Arca Investments sestavený věřitelem IFIS investiční fond. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Věřitelé Arca Investments jej schválili letos v lednu. Pro jeho přijetí hlasovali většinově zajištění a nezajištění věřitelé, dlužník byl proti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navýší dotace pro tuzemské firmy na instalace solárních ☀ elektráren o miliardu na tři miliardy korun. Reaguje tak na velký zájem podnikatelů o podporu. Cílem dotací je posílit energetickou soběstačnost firem, uvedlo MPO.
Irská společnost Ryanair ✈ za uplynulý finanční rok přepravila 200,2 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o devět procent. Stala se tak prvním leteckým dopravcem v Evropě, který se v počtu cestujících přepravených za jeden rok dostal nad 200 milionů. Firma to uvedla na svém webu. Finanční rok 2025 firma uzavřela v březnu.
Deficit veřejných financí loni klesl 📉 na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 3,8 procenta v roce 2023. Schodek za loňský rok činil 177,2 miliardy korun. Míra zadlužení vládních institucí v loňském roce stoupla na 43,6 procenta HDP z předloňských 42,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz ropy 🛢 a pohonných hmot z Venezuely klesl v březnu meziměsíčně o 11,5 procenta. S odvoláním na data a dokumentaci o sledování lodí to uvedla agentura Reuters. Děje se tak poté, co USA oznámily 25procentní cla na země kupující ropu a plyn z Venezuely, a poté, co americký prezident Donald Trump zrušil výjimku pro americkou společnost Chevron k těžbě ropy ve Venezuele.