Prodej luxusních švýcarských hodinek ve světě sice v květnu stoupl o téměř 14 procent, je to však třetí měsíc po sobě, co tempo růstu kleslo, a nejnižší míra exportu za poslední rok. Podepsal se na tom zejména trh v Číně, který se u švýcarských chronometrů meziročně propadl o téměř dvě třetiny, vyplývá ze zprávy Federace švýcarského hodinářského průmyslu.
Kanadský výrobce letadel Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě. Letadlo Global 8000 má dolet rekordních 14 800 kilometrů a kapacitu 19 pasažérů. Společnost ho plánuje uvést na trh v roce 2025. Vzdálené destinace tak brzy mohou být dostupnější, uvedl server CNN.
Pouhé dva týdny stačily na to, aby se v jedné z nejvíce prestižních aukčních světa Sotheby´s prodalo umění za 2,5 miliardy dolarů (asi 58,7 miliardy korun). Rekordní týden přinesl jedenáct aukčních rekordů, z toho šest od ženských umělkyň. Značkou část ovšem tvoří výtěžek z druhé aukce rozvádějících se manželů Mackloweových ve výši téměř čtvrt miliardy dolarů. Trh s uměním je v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa neprůstřelná investice, napsal deník The New York Times.
Další z luxusních megajachet ruských oligarchů se kvůli protiruským sankcím dostala do hledáčku amerických úřadů. Soud ve Fidži rozhodl, že USA mohou zabavit plavidlo za 325 milionů dolarů (asi 7,2 miliardy korun) s názvem Amadea, která podle americké strany patří desátému nejbohatšímu Rusovi Sulejmanu Kerimovovi, který zbohatl zejména díky značnému podílu v největším ruském těžaři zlata, společnosti Poljus.
Hned dvě prestižní značky koncernu Volkswagen jednají o zapojení se do seriálu prestižní Formule 1. Zatímco Audi je v diskuzích se stájí McLaren zatím spíše v počátcích, Porsche se nachází velmi blízko dohodě se stájí Red Bull Racing, za níž jezdí i loňský mistr světa Max Verstappen. Od vstupu do Formule 1 si Volkswagen slibuje posílení obou značek a finanční přínos, uvedla agentura Bloomberg. Obě značky proto již začaly práce na nových motorech pro nejrychlejší závody světa.
Vsadit všechno na jeden produkt, tenhle riskantní krok se ukazuje být jedním z klíčových gastronomických trendů. Nespoléháte na to, že si u vás „vybere každý“, ale prodáváte jedinečnost, vymazlený produkt, ale i celou službu. Touhle cestou se vydal Roman Janeček, který před pár týdny otevřel butik s věnečky v Praze nedaleko Národního divadla.
Je jaro, tak celníci opět vyrazili do Sapy a objevili padělané zboží. A opět do světa vyslali informaci, že šlo o zboží v hodnotě desítek milionů korun. Ale to je lež, že jí není rovno.
Před zhruba deseti lety měla pekárenská tuzemská jednička Penamu v plánu vybudovat vlastní síť značkových obchodů s malými pekárnami a s vlastními výrobky, ale sešlo z toho. Nyní se vrací k jinému, ale podobnému plánu – vybudovat několik obchodů pod značkou Baker Street s „fajnovějšími“ a tedy dražšími výrobky, třeba s chleby v kategorii 80 až 120 korun. „Prostor a určitá zákaznická skupina lidí pro to tady je,“ řekl v rozhovoru pro newstream.cz šéf Penamu Jaroslav Kurčík.
Vloni byly nahlášeny krádeže kol v hodnotě 150 milionů. Ačkoli to je vyšší částka než o rok dříve, kol se ukradlo méně. Podle čerstvých statistik Policie ČR, které potvrzují také pojišťovny, výrazně roste průměrná hodnota ukradených bicyklů.
Legendární pražské brašnářství zaměstnává Ukrajinky, které uprchly z války, šije vesty pro Post Bellum a pořádá sbírku na pomoc válkou zasažené země. „Jsme malá firma, od nápadu k uskutečnění myšlenky uběhl týden,“ prozradil jednatel brašnářství Ivan Petrův.
Europoslanec Filip Turek zvažuje, že bude za 🚘🚘🚘Motoristy sobě kandidovat v podzimních volbách do Sněmovny. Míní, že by se tak dala politika EU spíš měnit. Zatím se ale ještě nerozhodl. Řekl to na konferenci Motoristů a Patriotů o směřování EU.
Chytré telefony 📱📱📱, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters. Vyloučení smartphonů a notebooků z takzvaných recipročních cel podle agentury AP představuje krok Trumpovy administrativy k udržení nízkých cen oblíbené spotřební elektroniky, která se obvykle nevyrábí v USA.
Ukrajinský pilot stíhačky F-16 dnes zahynul v boji, oznámilo ukrajinské letectvo. Jde o druhou takovou ztrátu, kterou Ukrajina oznámila od loňské dodávky těchto stíhaček americké konstrukce, poznamenala agentura AFP.
Dnes byla slavnostně zahájena 🌎světová výstava Expo 2025 v japonské Ósace. Ceremoniálu se zúčastnili i japonský císař Naruhito s císařovnou Masako. Českou republiku reprezentuje v Ósace ⛩️⛩️⛩️ ministr zahraničí Jan Lipavský. Hlavní program výstavy začíná až v neděli, kdy svůj pavilon otevře i Praha. Expo 2025 potrvá do 13. října.
Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie.
Účast Česka v mezinárodních institucích a vícestranných smlouvách, které jsou v působnosti ministerstva životního prostředí, stála loni toto ministerstvo 268 milionů korun. Ministerstvo zastupovalo českou stranu v šesti desítkách těchto institucí, jako je třeba Montrealský protokol o látkách poškozujících ozonovou vrstvu nebo Světový svaz ochrany přírody.
Novostavby, které plánují příspěvkové organizace ministerstva kultury, představují projekty za miliardy korun. Ceny od původních odhadů z roku 2019 razantně stouply. Depozitář Národní galerie Praha v pražských Jinonicích by měl stát 2,19 miliardy korun. Projekt Středoevropského fóra Muzea umění Olomouc je za více než 1,19 miliardy korun. Národní knihovna v pražské Hostivaři staví poslední část svého depozitáře za 770 milionů korun.
Světová výstava Expo se koná každých pět let na různých místech světa. Letos tuto globální akci hostí japonská Ósaka, kde v neděli 13. dubna otevře své brány návštěvníkům, které bude vítat až do poloviny října.
Agentura Standard & Poor's zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na negativní kvůli rostoucím rizikům pro fiskální stabilitu způsobenou obchodními válkami, nižším přílivem peněz z fondů Evropské unie a vysokým nákladům na obsluhu dluhu v souvislosti s uvolněním rozpočtu před volbami v roce 2026.
Argentina si zajistila nové financování od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v celkové výši 32 miliard dolarů. Dalších 10 miliard dolarů pomoci pro Argentinu oznámila Meziamerická rozvojová banka, informovaly tiskové agentury s odkazem na prohlášení obou institucí. Světová banka označila nový podpůrný balík za "významné vyjádření důvěry" vládě. Argentinská centrální banka spolu s tím po letech částečně uvolní kurz pesa.