Král Karel III. podnikl dlouho očekávanou cestu do Austrálie. Návštěvu provázely incidenty a protesty proti monarchii, ale na druhé straně i vřelá přijetí. Panovník má navzdory neshodám ohledně politického zřízení v australské společnosti mimořádnou pozici, popularitu mu mohou závidět i všichni politici.
Čerstvě korunovaný britský král Karel III. a jeho manželka královna Camilla z balkónu Buckinghamského paláce zamávali po třetí hodině odpoledne tisícům lidí, kteří se zde navzdory dešti sešli, aby přihlíželi jejich slavnostnímu dni. Při tradičním výstupu na balkón Karla a Camillu doprovázeli další členové královské rodiny, včetně prince Williama, jeho manželky Kate a jejich dětí prince George, princezny Charlotte a prince Louise.
Dnešní korunovace Karla III. může být až pětkrát dražší než ta Alžbětina před sedmdesáti lety, hostů přitom bude čtyřikrát méně. Nabobtnalé bezpečnostní náklady ale pokryje už jen zvýšený prodej potravin či suvenýrů, uvádí ekonom Lukáš Kovanda.
Další kousek dlouhé koloniální historie zmizí z australské současnosti. Země, kde je formální hlavou státu stále britský panovník, se vzbouřila proti tradicím. Portrét loni zesnulé anglické královny Alžběty II. nenahradí její syn a nástupce na trůnu Karel III., ale budou na ni zobrazeni australští domorodci. Pětidolarovka byla přitom jedinou australskou bankovkou, která nesla portrét britského panovníka, napsal server BBC.
Napětí v britské královské rodině stoupá. Po kontroverzích v dokumentu Harry a Meghan chystá princ Harry (38) knihu pamětí nazvanou Náhradník (v originále Spare), ve které popisuje, jak ho starší bratr fyzicky napadl.
Šéf švédské Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson oznámil, že se dohodl s Křesťanskodemokratickou stranou a Liberály na vytvoření menšinové koaliční vlády s podporou krajní pravice. Protiimigrační Švédští demokraté tak budou mít podle agentury Reuters poprvé přímý vliv na vládní politiku. Hlasování parlamentu o novém předsedovi švédské vlády se uskuteční v pondělí 17. října.
Přístup do fronty vedoucí k sídlu parlamentu v centru Londýna, kam se lidé chodí poklonit rakvi s britskou královnou Alžbětou II., se po více než sedmi hodinách v sobotu ráno opět otevřel. Doba čekání podle průběžně aktualizovaného odhadu britských úřadů nyní činí 16 hodin. Britská vláda brzy ráno, když čekací doba přesahovala 24 hodin, vyzvala lidi, aby necestovali do metropole s cílem se do fronty připojit. Teplota v noci klesla pod deset stupňů Celsia, ani to však tisíce lidí neodradilo od čekání na možnost vzdát panovnici poslední hold.
Smrt britské královny Alžběty II. a nástup na trůn jejího syna, nového krále Karla III. (dříve označovaného jako princ Charles), je připomínkou toho, že i když svět císařů, králů či velkovévodů mohl dávno pominout, v řadě zemí stále více či méně formálně vládnou dědiční panovníci. Svět monarchií ale v posledních desítkách let stále upadá a podle těch nejpřísnějších pravidel je těch pravých monarchií na světě pouze čtrnáct – a Británie mezi nimi již není od roku 1884, napsal deník The Wall Street Journal.
Ceny ropy dnes na světových trzích 📈 rostou, neboť investoři očekávají zasedání skupiny OPEC+, na němž by členové uskupení měli odsouhlasit prodloužení aktuálního snížení těžby, uvedla agentura Reuters. Růst cen podporují také trhliny v odsouhlaseném příměří v Libanonu.
Pražská burza dnes mírně 📈 vylepšila pondělní nejsilnější závěr od května 2008. Index PX se zvýšil o 0,17 procenta a zakončil den na 1707,61 bodu. Víc než tři procenta přidaly akcie zbrojovky Colt CZ, rostly také cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes posílila k euru a vůči dolaru si polepšila pod 24 koruny za dolar.
Ukrajina otestovala nové typy raket domácí výroby a zrychluje produkci vlastních 🚀 střel. Na platformě telegram to bez dalších podrobností uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Web RBK-Ukrajina v souvislosti s vyjádřením hlavy státu připomněl, že v létě prezident informoval o úspěšném použití ukrajinské zbraně nazvané Paljanycja. Zelenskyj v srpnu hovořil i o testu první ukrajinské balistické střely.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes v zemi ☝ vyhlásil stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svými svou protistátní činností.
Účetní závěrku za rok 2023 zveřejnilo z téměř 600 tisíc společností jen 4️⃣4️⃣ procent. Nejhůře své povinnosti plní subjekty ze sektoru nemovitostí, kde své hospodaření nezveřejňuje 60 procent firem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu na nákup 1️⃣4️⃣ bojových tanků Leopard 2A4 za 3,98 miliardy korun bez DPH. Nákup už v listopadu projednala vláda, o podpisu smlouvy s německou společností Rheinmetall Landsysteme dnes ministerstvo informovalo v tiskové zprávě. Všech 14 tanků bude podle úřadu české armádě dodáno do konce roku 2026.
Stavba jihovýchodní části 🛣️ Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 začne v pondělí 16. prosince. Na sociální síti X o tom informoval generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Stavba vyjde na 9,76 miliardy korun bez DPH a pro státní podnik ji uskuteční sdružení firem Eurovia CZ, Stavby mostů, Porr a Porr Bau. Plánované zprovoznění je v roce 2027.
Gruzínský ústavní soud dnes ❌ odmítl zrušit výsledky parlamentních voleb z konce října, které opozice pokládá za zfalšované a domáhá se vypsání voleb nových. Stížnosti prezidentky Salome Zurabišviliové a opozičních politiků, aby volby prohlásil za neústavní, soud nepřijal k posouzení, oznámily tiskové agentury.
Investiční společnost BlackRock koupí za 1️⃣2️⃣ miliard dolarů (287,6 miliardy korun) soukromou úvěrovou firmu HPS Investment Partners. Akvizice je součástí plánované expanze největšího světového správce aktiv na rostoucí trh se soukromými úvěry. Transakce by měla být dokončena v polovině příštího roku.
Jeden z posledních žijících bojovníků guerilly, která bojovala proti diktatuře Franciska Franka ve Španělsku ve 40. letech minulého století, ☝ požaduje po španělské vládě odškodné ve výši jednoho milionu eur (zhruba 25,3 milionu korun). Šestadevadesátiletý barcelonský rodák Joan Busquets zažil mučení, roky nucených prací a za Frankova režimu strávil ve vězení 20 let.