
Čeští řidiči tankují za jedny z nejnižších cen v EU. Díky ropě z Ruska
NázoryRusko je letos stále na prvním místě mezi dovozci ropy a produktu z ní do České republiky. To je klíčový důvod, proč Češi tankují téměř nejlevněji z celé EU.
Rusko je letos stále na prvním místě mezi dovozci ropy a produktu z ní do České republiky. To je klíčový důvod, proč Češi tankují téměř nejlevněji z celé EU.
Pohonné hmoty v Česku v uplynulých sedmi dnech zdražily tak výrazně, jak to ještě v minulém týdnu prakticky nikdo nečekal. Jenže na jeho konci oznámily Spojené státy sadu dosud nejrazantnějších sankčních opatření na ruskou energetiku. Sankce souvisí s odchodem administrativy Joea Bidena z Bílého domu. Smyslem jejich uvedení „na poslední chvíli“ je co možná nejvíce znesnadnit nastupující administrativě Donalda Trumpa případný appeasement vůči Rusku. Výsledkem je výrazný růst cen ropy.
Analytici, ekonomové i Mezinárodní agentura pro energii očekávají, že letos budou ceny ropy stagnovat, případně klesat, a to částečně kvůli zvýšení produkce zemí mimo ropný kartel OPEC. V lednu ale začala ropa zdražovat. Tento trend by však neměl mít dlouhého trvání. I tak se ale čeští motoristé musejí vypořádat s dražšími palivy.
V posledních sedmi dnech loňského roku se obnovil pokles cen pohonných hmot v ČR. Jako by poslední týden roku 2024 ukázal, co se s cenami pohonných hmot má dít v roce letošním. Pro řidiče by to měl být poměrně levný rok. Rizikem je ovšem vyhrocení geopolitické situace, zejména s ohledem na další děj války na Ukrajině či situace kolem Tchaj-wanu. Průměrná cena benzinu klesla mezi Štědrým dnem a Silvestrem o šest haléřů v případě benzínu, na 35,61 koruny za litr. Nafta zlevnila o sedm haléřů na 34,79 koruny za litr.
Průměrná cena benzinu v Česku za poslední týden klesla o čtyři haléře na 35,67 koruny za litr. Je tak nejlevnější zhruba od půlky října. Naopak nafta za posledních sedm dní zdražila, a to o 35 haléřů na 34,63 koruny za litr. Více za ni řidiči platili naposledy koncem prvního zářijového týdne.
V příštím týdnu je ale třeba již počítat se stagnací cen paliv. Důvodem je růst cen ropy Brent, jenž nastal v důsledku předvčerejšího masivního raketového útoku Íránu na Izrael.
Pohonné hmoty na českých čerpačkách dál zdražují. Přesto Češi tankují nejlevněji z okolních zemí. Levnější benzín ale mají ve Slovinsku a naftu zase v Chorvatsku. Což se hodí vědět, pokud zrovna vyrážíte na dovolenou k Jadranu.
Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 24 haléřů na litr, na 38,32 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 34 haléřů na litr a stojí 36,99 koruny za litr.
Pokles cen pohonných hmot v Česku zastavuje. Ceny jsou v podstatě na svém dně a nyní už půjdou nahoru. Pro řidiče tak letošní vrcholná motoristická sezóna bude z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší v historii. Dráže bylo pouze v kritickém roce 2022, kdy ceny dramaticky stoupaly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu.
Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. Díky sílící koruně a postoji americké centrální banky, které „ruší“ dopad opětovně rostoucího napětí na Blízkém východě, komentuje čerstvá data společnosti CCS ekonom Lukáš Kovanda.
Česku hrozí nedostatek pohonných hmot, zejména pak na Moravě. Právě na Moravě totiž hned každý druhý litr prodaných paliv pochází z bratislavské rafinérie společnosti Slovnaft, spadající pod křídla maďarského petrochemického podniku MOL. Slovnaftu ale dnes končí výjimka, který mu umožňovala zásobovat Česko palivy, zejména naftou, vyrobenými z ruské ropy. Slovenská vláda Roberta Fica sice nyní v Bruselu jedná o prodloužení této výjimky, ale než Evropská komise dospěje ke konečnému verdiktu, může uplynout několik týdnů.
Finsko plánuje 📈 zvýšit výdaje na obranu do roku 2029 na nejméně tři procenta svého HDP a odstoupit od celosvětové úmluvy o zákazu protipěchotních min v reakci na rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ruska. O dnešním oznámení finské vlády informuje agentura Reuters.