Rajčata, původně označovaná jako rajská jablka, jsou pro gurmeta Pavla Maurera něco jako pozemský zázrak, rostou téměř všude a v kuchyni umí udělat velkou parádu. Má to ale háček, při pěstování jsou náročná na přísun vody. A ta se s postupující klimatickou změnou stává stále vzácnější. Vědci nelení a šlechtí odrůdy, které tolik závlahy nepotřebují. Co myslíte, ztratí takové nežíznivé rajče na chuti? přemítá Maurer.
O ženách ve vrcholné gastronomii se mluví mnohem méně než o mužích. A to mi vadí, píše ve svém příspěvku pro Newstream novinář a gurmet Pavel Maurer. Kde kdo na světě podle něj zná jména jako Jamie Oliver, Gordon Ramsay, Ferran Adriá. A u nás pak Zdeňka Pohlreicha. Kdo však zná jména šéfkuchařek? ptá se Maurer. Kdo třeba ví, že tento měsíc bude přebírat cenu „nejlepší šéfkuchařka světa“ jistá Mexičanka jménem Elena Reygadas? Žena, která provozuje pět skvěle prosperujících podniků v devítimilionovém Mexiko City, je, bohužel, mimo záři reflektorů. A to je škoda. Také Česko má řadu skvělých šéfkuchařek. Tady je Maurerův výběr těch nejlepších z nejlepších chefek.
Na Facebooku se Pavel Maurer pohybuje už nějaký ten pátek. Posledních deset let na něm zveřejňuje příspěvky výhradně spojené s gastronomií. Přesto ho stále ohromuje a šokuje, jak nepředvídatelné reakce mohou tyto vzkazy vyvolat. A jak sám říká, vůbec neplatí, že čím více úsilí, času a peněz do sdělení investujete, tím více reakcí sklidíte. Haute cuisine v tomto zápase o pozornost jasně prohrává s buřty s cibulí.
Jaký je rozdíl mezi šunkou standard a šunkou nejvyšší kvality? Je "éčko" v potravinách vždy škodlivé? Gurmet Pavel Maurer se tentokrát zaměřil na etikety českých potravin. I když je sám spíš nestuduje, Češi to k jeho překvapení většinou dělají.
Voda. Zázračná tekutina, bez které by nebylo života. V některých koutech naší planety už dobře vědí, co to je, když se jí nedostává. A právě jedno z takových míst navštívil gurmet Pavel Maurer a se čtenáři Newstreamu se podělil o své zamyšlení o vodě.
Miliony lidí na celé planetě o víkendu sledovaly nevídanou korunovaci. Mě na této unikátní parádě samozřejmě zajímá pohled gastronomický. Co asi po těch únavných hodinách čekání, mávání, modlení, zpívání a provolávání slávy nakonec měli k jídlu? Jak vypadal korunovační oběd? Co jedli a pili nejprestižnější aristokraté světa? Kdo měl tu čest a pochopitelně i nejvyšší prověrku, aby mohl potěšit vyprahlá hrdla králů, ministrů, princezen, vévodů, knížat, slovutných lordů a prezidentů?
Je libo saranče na grilu, vařeného škorpióna nebo smaženého moučného červa v bramborovém těstíčku? Hmyz se pomalu, nenápadně a nenávratně vkrádá do našeho jídelníčku. A je dost pravděpodobné, že bez něj to v příštích letech naše planeta z hlediska výživy obyvatelstva nepřežije.
V bytě, na balkoně, na zahradě. Bylinkám se může dařit všude. A v jídle udělají obří službu. I ty nejobyčejnější rostlinky umějí být kořením života, míní gurmet Pavel Maurer a přiznává, že jejich pěstování propadl.
Připadá mi, že z celého příborového portfolia je úplně nejpodstatnější lžíce. Lžíce je tak samozřejmou součástí našeho života, že často ani nevnímáme její design a z jakého materiálu je vyrobena.
Představte si, že máte na talíři nádherný telecí řízek! Je z telecí kýty naklepaný natenko, tak jak je zvykem třeba v Rakousku. Je tak akorát usmažený, samozřejmě na másle. A podávaný s bramborovým salátem. Řekněme, že jeho cena je 300 korun. Připadá vám to moc? Pojďme si s gurmetem Pavlem Maurerem rozebrat, co všechno je třeba do ceny takového Wiener Schnitzelu započítat.
Uvalení amerických cel na kanadské zboží se nejméně o 3️⃣0️⃣ dnů odkládá, uvedl kanadský premiér Justin Trudeau po dnešním druhém telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, informuje agentura AP. Trump rozhovor označil za velmi dobrý, odložení zavedení cel ale zatím nepotvrdil.
Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států do Evropy se v lednu zvýšil, protože chladné počasí zvýšilo poptávku a ceny LNG 📈 vzrostly. Téměř devět z deseti nákladů, které opustily USA, směřovalo do Evropy. Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných finanční společností LSEG.
Pákistán hrozí, že ☝ vyhostí afghánské uprchlíky čekající na přesídlení do Spojených států a jiných zemí, pokud jim úřady těchto států nevydají urychleně víza. Washington slíbil Afgháncům v Pákistánu pomoc za jejich spolupráci během doby, kdy Američané působili v jejich domovině. Minulý měsíc však znovuzvolený americký prezident Donald Trump pozastavil program, který měl zajistit těmto lidem bezpečný odchod.
Americký dolar na počátku nového týdne 📈 posiluje ke koši měn. Může za to víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že od úterý uvalí clo na zboží z Kanady, Mexika a Číny. Své zisky však dolar částečně snížil poté, co USA a Mexiko oznámily, že se dohodly na měsíčním pozastavení cel.
Pražská burza dnes 📉 ztrácela spolu s dalšími akciovými trhy v obavách z obchodních válek po oznámení cel v USA. Index PX klesl nejvýrazněji za půl roku, snížil se o 1,77 procenta na 1838 bodů. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala k euru a výrazně oslabila vůči dolaru.
Americký prezident Donald Trump potvrdil ❌ pozastavení cel pro Mexiko o jeden měsíc, o kterém dříve informovala mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Mexiko podle Trumpa souhlasilo s posílením severní hranice, aby zastavilo příliv nelegálních drog. Dodal, že jednání mezi oběma zeměmi budou pokračovat, napsala agentura Reuters.
Vývoz z České republiky do Spojených států loni v prvních třech čtvrtletích meziročně 📈 stoupl téměř o pětinu na 99,8 miliardy korun. Hodnota dovozu činila 100,3 miliardy korun, což oproti roku 2023 představovalo nárůst asi o šest procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Americké akcie v úvodu týdne výrazně oslabují, hlavní indexy 📉 ztrácejí zhruba od jednoho do dvou procent. Investoři vyhodnocují dopad obchodní války kvůli clům, která se americký prezident Donald Trump chystá od úterý zavést na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Zvažuje také cla na Evropskou unii, což by zřejmě nejvíce dolehlo na automobilky.
Stát může České poště vyplatit v úhradě čistých nákladů za základní služby v letech 2023 a 2024 až 1️⃣,5️⃣ miliardy korun za každý rok. Rozhodla o tom Evropská komise. V tiskové zprávě to oznámil Český telekomunikační úřad, který výši vykázaných nákladů Českou poštou každoročně ověřuje.
Českomoravská konfederace odborových svazů ☝ vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu, kterou navrhují do takzvané flexinovely zákoníku práce doplnit poslanci ODS a TOP 09. Pokud by se pracovní kodex s touto změnou přijal, jsou odboráři připraveni „eskalovat protestní akce“ a začít chystat generální stávku. Schválila to rada centrály.