Mezi Čechy stoupá zájem o nemovitosti v zahraničí. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko a Chorvatsko, ale například i Albánie. Návratnost investice je podle společností vyšší než v Česku.
Dvojciferná inflace nutí Čechy přemýšlet, jak ochránit svoje úspory před znehodnocením. Souvisejícím trendem je boom internetových investičních platforem. „Nepochybuji o tom, že se investiční aktivity v blízké budoucnosti zcela přesunou do online prostředí, a nahradí tradiční přístupy,“ říká Daniel Havel, zakladatel investiční platformy do nájemních nemovitostí Rentier.cz.
V průzkumech Češi neustále tvrdí, že bydlení ve svém je to „nej“ a nic jiného nemá téměř smysl. Zpřísňující se podmínky hypoték, růst jejich sazeb i cen nemovitostí a nejistoty posledních několika málo let, ale vytvářejí koktejl změny. Mladí Češi začínají podle expertů měnit své preference a volí životní styl odlišný od toho, jak chtěli žít jejich rodiče.
Zahraniční zpravodajské agentury začínají přinášet zprávy o poklesu cen v reakci na rostoucí ceny hypoték. Podle oslovených analytiků jde o zbytečnou paniku a tuzemsku pokles cen zatím nehrozí.
Cena výstavby běžného rodinného domku za dva roky dramaticky stoupla. Navíc vzrostly ceny pozemků a také zdražují hypotéky. Už zřejmě nikdy nepůjde postavit rodinný domek tak relativně levně, jak to bylo možné ještě před dvěma lety, a to i na hypotéku. Důvodem je obecná inflace, růst mezd i zdražování energií a stavebních materiálů a pozemků.
Meziroční pokles počtu fúzí a akvizic o 20 až 30 procent v prvním čtvrtletí letošního roku v tuzemsku ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 odhaduje ve své nejnovější analýze poradenská společnost Moore. Na změnu rozhodování investorů má přitom podle firmy ze všech faktorů největší vliv extrémně rostoucí inflace, a to více než zdražování úvěrů.
Luxusní apartmán nebo vila s výhledem na moře za 10 milionů korun? Není to nereálné. Zájem Čechů o koupi nemovitosti v zahraničí se zvyšuje, i vlivem války na Ukrajině. A dávno už nejsou v popředí zájmu jen tradiční lokality jako je Chorvatsko nebo Španělsko, podotýkají redakcí Newstream oslovení realitní makléři.
Nemovitosti v zemích eurozóny jsou předražené, někde až o extrémních šedesát procent, zní z ECB. K vyfouknutí cenové bubliny na realitním trhu by podle zprávy evropské měnové autority mohlo dojít, pokud úroky u hypoték porostou rychleji než inflace.
Ceny nemovitostí v Česku v letošním prvním čtvrtletí pokračovaly v rychlém růstu, vyplývá z HB Indexu Hypoteční banky. Byty zdražily meziročně o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky o 23,7 procenta, což je za 11 let zveřejňování indexu dosud nejvíc. Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou zatím růst nezpomalilo, uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.
Nájemné v Londýně razantně roste kvůli poptávce. Za poslední rok stouplo o 12 procent, přičemž volných bytů neustále ubývá, píše server agentury Bloomberg.
Majitelé internetového obchodu 🛒 Alza.cz koupili od fondu ze skupiny Conseq kancelářské budovy, které se nacházejí v místě bývalého měšťanského pivovaru v pražských Holešovicích. Na základě informací z katastru nemovitostí a obchodního rejstříku to dnes napsal server Seznam Zprávy. Cenu neuvedl.
Elektrárna Opatovice ⚡ získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu. Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, řekla ČTK mluvčí elektrárny Hana Počtová.
Evropské akcie po čtvrtečním růstu v pátek dopoledne oslabovaly 📉. Investory ve čtvrtek povzbudilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit o 90 dní takzvaná reciproční cla na většinu obchodních partnerů. Zároveň však Washington ponechal v platnosti plošná cla ve výši deseti procent. Bílý dům navíc ve čtvrtek potvrdil, že součet poplatků na čínský dovoz nově činí 145 procent, což vedlo k dalšímu výprodeji akcií na newyorské burze.
Přes dvě pětiny hypotečních úvěrů a úvěrů 💰 ze stavebního spoření v Česku splácí lidé ve věku od 35 do 44 let. Osoby této věkové skupiny se zároveň v posledních letech čím dál více zadlužují krátkodobými úvěry. Na konci loňského roku byl v této kategorii průměrný dluh na bydlení téměř 3,5 milionu korun na klienta. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Navýšení cel na dovoz z Číny americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně nad 💯 procent v podstatě zastavilo většinu obchodu mezi oběma zeměmi. Televizi CNBC to řekla ekonomka Erica Yorková z think-tanku Tax Foundation. Peking dnes uvedl, že americké zboží je v tuto chvíli v Číně neprodejné, a proto bude napříště ignorovat případné další navyšování amerických cel.
Středočeský krajský soud 👩⚖️ 👨⚖️ dnes uznal podnikatele Petra Sisáka a další obžalované vinnými v případu údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. V kauze čelí obžalobě 15 lidí. Kromě Sisáka je to například i jeho právník Ivo Hala nebo pražský advokát Jan Pacovský. Podle státního zástupce Adama Borguly jednali jako organizovaná skupina, hrozí jim proto vysoké tresty. Vinu odmítají. Obžalováno je také pět firem.
Vývoz kovů vzácných zemin z Číny se téměř zastavil ❌, protože producenti se musí vypořádat s novými, přísnějšími pravidly týkajícími se povolení k jejich vývozu. Tato pravidla Čína zavedla minulý týden v rámci eskalace obchodní války se Spojenými státy. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje, podle kterých může trvat několik týdnů, než budou vyjasněny všechny otázky kolem nových pravidel.
Za 20 let fungování takzvaných norských fondů 💰 z nich Česko získalo 11 miliard korun. Podporu získalo 1900 projektů, uvedlo dnes ministerstvo financí u příležitosti uzavření třetího programového období fondů.
Pachateli, který napadl účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X, hrozí v případě prokázání viny až tříleté vězení. Policie v případu zahájila úkony trestního řízení, a to pro podezření z trestného činu "neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací"
Čína od soboty navýší odvetná 🤛 cla na americké zboží z 84 na 125 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním čínské ministerstvo financí. Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.