Portfolio realitního fondu Investika se znovu rozrůstá o polské nemovitosti. Nejnovější akvizice se nyní poprvé uskutečnila ve Varšavě. Fond si zde pořídil historickou kancelářskou budovu Royal Trakt Offices z roku 1875 od globálního realitního investora Patrizia. O transakci informovala realitní online deník Property Forum advokátní kancelář Linklaters. Fond akvizici už ale nepřímo avizoval i ve své květnové zprávě iNEWStika. Výše transakce ani další plány s novou nemovitostí zatím nebyly zveřejněny. Jak vypadá palác Royal Trakt Offices si ale můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let let po rozpadu Jugoslávie od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně.
Deset let. Tak dlouho trvala růstová fáze amerického nemovitostního trhu. Ta je však nyní u konce, ukazují data agentury Bloomberg, podle nichž index cen amerických nemovitostí v červenci poprvé od března roku 2012 poklesl. Sice mírně, ale jde o zásadní novinku, která může značit změnu trendu ve vyspělém světě.
Praskne nebo nepraskne u nás nemovitostní bublina? Podle analýzy agentury Bloomberg Economics je situace v naší zemi alarmující natolik, že bychom s prasknutím měli stoprocentně počítat, a to již v nejbližší budoucnosti. Lidí, kteří chtějí v Česku nemovitosti kupovat i za nadprůměrně vysoké ceny, je ale podle tuzemských odborníků stále dostatek.
Zahraniční zpravodajské agentury začínají přinášet zprávy o poklesu cen v reakci na rostoucí ceny hypoték. Podle oslovených analytiků jde o zbytečnou paniku a tuzemsku pokles cen zatím nehrozí.
Cena nemovitostí v Česku nepoklesne, i když by se to kvůli aktuálnímu stavu - nižší poptávce - dalo očekávat. Není z čeho brát. „Nové byty se staví méně, než by bylo třeba. Hlavně je ale slabý trh se staršími byty, který by měl tvořit základ trhu,“ říká v rozhovoru Jiří Pácal, ředitel realitní společnosti Central Europe Holding.
Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší.
Ceny bydlení – téma, které každý den plní stránky novin i zpravodajských serverů. Bydlení zdražuje v celé Evropě, Česko a zejména Praha ale vynikají. I při rostoucích příjmech tak je bydlení čím dál nedostupnější. A zdražování stavebních materiálů situaci jen zhoršuje.
V kanadském Vancouveru a australském Melbourne zavedli zvláštní daň na prázdné byty. Dostat tyto nemovitosti na trh a snížit problém s nedostupným bydlením pro místní se ale nepodařilo.
Počet cizinců v Česku stále stoupá. To je věta, která opět otevírá aktuální zprávu o migraci do Česka, již vydává každé čtvrtletí ministerstvo vnitra. Navzdory vrbětické kauze stále přibývá i Rusů, realitní trh ale jejich přítomnost v Česku nekřiví.
Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 3️⃣2️⃣0️⃣ milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz. Na sociální síti X to uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
Polský premiér Donald Tusk ☝ vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přehodnotil svůj záměr zavést pětadvacetiprocentní cla na dovoz aut z Evropské unie. Uvedla to polská tisková agentura PAP.
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, index PX 📉 klesl o 0,6 procenta na 2106,52 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Erste Bank, její akcie zlevnily přes dvě procenta. Nedařilo se ani zbrojařské firmě Colt CZ, která ztratila více než tři procenta. Naopak se ziskem téměř procenta a půl zakončil dnešní obchodování energetický ČEZ.
Insolvenční správce švédské společnosti Northvolt se 👍 dohodl s důležitými partnery na finančních zárukách, které umožní společnosti pokračovat v omezeném provozu. Ve firmě tak bude moci zůstat 1700 z původních zhruba 5000 zaměstnanců. Oznámil to dnes insolvenční správce Mikael Kubu.
Tři ze čtyř amerických vojáků pohřešovaných v Litvě byli nalezeni ❌ mrtví, oznámil dnes podle agentury Reuters litevský prezident Gitanas Nausėda. Jejich smrt potvrdila v prohlášení i armáda Spojených států, píše agentura AFP. Pátrání po posledním pokračuje. Vojáci byli pohřešováni od minulé středy, šéf NATO Mark Rutte už tehdy oznámil, že nejspíš zemřeli při výcviku.
Švédsko dnes oznámilo nový balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1️⃣6️⃣ miliard švédských korun (36,8 miliardy korun). Jde o zatím největší balík pomoci Kyjevu od této severské země. Stockholm chce pomoci Ukrajině posílit její postavení ve vyjednávání o konci války, píše agentura Reuters.
Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v dole ČSM s rezervou více než 8️⃣ miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po dnešním setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový.
Růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil, míra inflace 📉 klesla na 2,2 procenta. V předběžné zprávě to dnes uvedl Spolkový statistický úřad. V únoru i v lednu byla míra inflace na 2,3 procenta.
Čína objevila ve východní části Jihočínského moře velké ropné pole. Podle státního koncernu China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) se v něm nachází více než 1️⃣0️⃣0️⃣ milionů tun ropy. S odkazem na sdělení firmy o tom dnes informovala agentura AFP.
Slovenská vláda vyčlenila 🔟 milionů eur (250 milionů korun) na opatření proti šíření nákazy slintavkou a kulhavkou, kterou země potvrdila už v pěti komerčních chovech skotu. Policii při střežení hranic a ochraně budov pak pomůže armáda, řekl premiér Robert Fico. Obnovení chovů podle něj přijde na více než 60 milionů eur (1,5 miliardy korun).