
Konec Pirátů ve vládě? Není to na stole, uvedl Bartoš
PolitikaOdchod Pirátů z vlády není na stole, řekl vicepremiér a končící šéf Pirátů Ivan Bartoš před schůzkou s premiérem Petrem Fialou (ODS) na úřadu vlády.
Odchod Pirátů z vlády není na stole, řekl vicepremiér a končící šéf Pirátů Ivan Bartoš před schůzkou s premiérem Petrem Fialou (ODS) na úřadu vlády.
Piráti po výrazném neúspěchu v krajských volbách mohou s novým vedením odejít z vlády, aby se pokusili o restart. Uvedli to oslovení politologové. Pnutí může podle nich nastat po úspěchu jihočeského hejtmana Martina Kuby i uvnitř ODS, zemětřesení ve straně ale před sněmovními volbami nečekají. Upozornili na to, že jako životaschopný projekt se ukázalo uskupení Stačilo!, naopak s výsledkem voleb nemůže být spokojené hnutí Přísaha.
Volby do krajských zastupitelstev dlouhodobě patří k těm nejméně sledovaným politickým kláním u nás. A nepomůže tomu ani skutečnost, že se zároveň volí třetina senátorů. Jak ale naznačily volby do Evropského parlamentu, doba se mění a s ní také voliči a jejich poselství, která svými hlasy politikům vzkazují. Co má tedy smysl sledovat během nadcházejících voleb, zejména v kontextu parlamentních voleb v příštím roce? Zde jsou nejdůležitější otázky.
Sněmovní volby by na počátku září vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,1 procenta hlasů. Druhá ODS by dostala 11,3 procenta. Pětiprocentní hranici by překročili i Motoristé sobě, poprvé od začátku jejich měření, vyplývá z aktuálního volebního modelu agentury NMS Market Research. Do Sněmovny by se podle něj dostali také Starostové, Piráti, SPD a Přísaha. K urnám by v září přišlo 56,3 procenta oprávněných voličů.
Volby by v srpnu s převahou vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů. Následovala by ODS s 13 procenty a SPD s 11 procenty. Do Sněmovny by se dostalo pět stran, vládní TOP 09 by zůstala mimo. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median.
Digitalizace stavebního řízení vykazuje podle Senátu zásadní nedostatky a závažné chyby. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by mělo zvážit ustavení krizového manažera i pracovní skupiny se zástupci stavebních úřadů či komory architektů. Horní komora to uvedla v dnešním usnesení.
Místo aby si Ivan Bartoš užíval léto se svým malým dítětem, o kterém vypráví v diskusních pořadech televizí, musí neustále dělat jeden rozhovor za druhým. Aby veřejnosti vysvětlil, proč nefunguje stavební řízení. Možná by bylo lepší, kdyby místo rozhovorů zařídil, aby jím vymyšlený systém fungoval.
Klid ne a nebude. Letos v létě zkrátka dravé šelmy v českých luzích a hájích neběhají a okurková sezona se nekoná. Zvykejme si. Nejen letošní rok, ale i napřesrok budou volby.
Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenty hlasů, druhá ODS by měla 12 procent a třetí Piráti 10,5 procenta.
Prázdniny se převalily do druhé poloviny a tak radíme – užívejte. Nejenže v září začnou školní starosti, ještě ke všemu se rozjede volební kampaň. Tak pozor a odpočívejte, dokud je čas.
Digitalizace stavebního řízení představuje bez přehánění fiasko. Prakticky každý nový systém, zvláště takto komplexní, má své „porodní bolesti“, které zakrátko odezní. V tomto případě je však situace horší. Nejde jen o nedostatky v oblasti technické, softwarové, v samotném naprogramování nového systému, ale i o nedostatky toho rázu, že referenti, kteří s ním mají pracovat, nejsou dostatečně proškoleni a chybí jim i praktický manuál. Přitom o tom, že novému systému hrozí kolaps, se mluvilo již na jaře, ba dokonce loni. Takže ministerstvo pro místní rozvoj mohlo v dostatečné míře proškolení zajistit, stejně jako manuál.
Finsko plánuje 📈 zvýšit výdaje na obranu do roku 2029 na nejméně tři procenta svého HDP a odstoupit od celosvětové úmluvy o zákazu protipěchotních min v reakci na rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ruska. O dnešním oznámení finské vlády informuje agentura Reuters.