Německo dočasně sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné 19procentní sazby na sedm procent, aby spotřebitelům ulevilo od vysokých cen energií. Po mimořádném prohlášení po jednání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil také, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední.
Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu, informoval David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.
Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. A bude hůř, obchodníci očekávají další růst cen. Suroviny je zatím dostatek, problémy jsou někde ale například s černým uhlím. Lidé nakupují víc uhlí kvůli obavám z nedostatku a ceny plynu. Vyplývá to z ankety mezi provozovateli uhelných skladů.
Saúdskoarabská investiční společnost Kingdom Holding, kterou kontroluje saúdský princ Valíd bin Talál, v únoru a v březnu v tichosti investovala přes půl miliardy dolarů (více než 12 miliard korun) do předních ruských energetických firem Gazprom, Rosněfť a Lukoil. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zpráv pro regulační úřady.
Zlato, které má sloužit jako uchovatel hodnoty, v době nejvyšší inflace za desítky let selhává. Nevede se ani průmyslovým kovům, jejichž cena se ještě na konci zimy v panice násobila přes noc. Panika přešla a ceny opět klesly. Vydělat se dalo leda na ropě, plynu a uhlí.
Snižování teplot vytápění veřejných i kancelářských prostor, omezení veřejného osvětlení i neonových reklam a výloh, zkrácení otevírací doby obchodů či provozu fontán a vodotrysků i snižování stavu zaměstnanců. Evropské vlády, samosprávy, instituce a firmy hledají nejrůznější způsoby, jak snížit v následujících měsících spotřebu energií a přežít nadcházející zimu, která bude kvůli neustálému omezování dodávek plynu a ropy z Ruska jedna z nejtvrdších. Co vše se v Evropě včetně Česka chystá? Podívejte se na přehled.
Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik jako cena plynu nebo elektřiny.
Společnost Linde Gas dodává řadě firem v různých odvětvích technické plyny. A jako taková patří k největším spotřebitelům elektrické energie u nás, což se projevuje na jejích aktuálních nákladech. „Ačkoli jsme elektřinu nakoupili ještě relativně výhodně, náklady vzrostly o 70 procent. A příští rok bude růst pokračovat. Možná až trojnásobně,“ říká generální ředitel Linde Gas ČR v rozhovoru pro newstream.cz, kde také prozrazuje, že již nyní pociťuje pokles poptávky v celé řadě odvětví.
Bulharsko nejspíše začne jednat o dlouhodobém kontraktu na dodávky plynu s ruským podnikem Gazprom. Náměstek ministra energetiky bulharské úřednické vlády Elenko Božkov to v pátek uvedl v rozhovoru pro místní televizi.
Lidé v Německu budou muset kvůli klesajícím dodávkám ruského plynu snížit spotřebu energie nejméně o 20 procent, aby země zabránila tomu, že bude mít v prosinci nedostatek plynu. Řekl to šéf německého síťového regulátora Klaus Müller.
Německo má na konci letošního roku podle svého závazku ukončit provoz všech tří dosud fungujících jaderných reaktorů. Jestli k tomu dojde bude ještě otázkou pro německé politiky a celou tamní společnost. Vyděšenou představou, že nebude mít v zimě ruský plyn.
Výdaje velkých technologických společností na nástroje umělé inteligence (AI) by jen za letošní rok mohly dosáhnout 200 miliard dolarů (4,7 bilionu korun). Uvedl to server listu Financial Times (FT) na základě analýzy banky Citi. Tento týden zveřejněné finanční zprávy firem Microsoft, Meta, Amazon a Alphabet navíc naznačily, že investice do této oblasti přinášejí první výsledky.
Schodek státního rozpočtu v říjnu vzrostl ↗ o 19 miliard korun na 200,7 miliardy korun. Deficit je podle dnešní zprávy ministerstva financí nejlepší od pandemie covidu-19, ale zároveň pátý nejhlubší v historii Česka.
Číst více
Společnost Aricoma z investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka kupuje společnost Clarystone, která se zabývá přenosem dat, hlasu a obrazu. Transakci posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který o ní informoval na svých webových stránkách.
Číst více
Zisky amerických ropných gigantů 🛢 ExxonMobil a Chevron ve třetím čtvrtletí meziročně klesly ↘, překonaly však očekávání analytiků. Vyšší objem produkce ropy a plynu totiž kompenzoval pokles prodejních cen. Akcie obou podniků si krátce po zveřejnění výsledků připisovaly 📈 zhruba dvě procenta.
Společnost euroAWK získala na konci října českého provozovatele venkovní reklamy City-Tools s jeho kompletním portfoliem reklamních nosičů. Zvýšila tak počet spravovaných reklamních ploch o 700 na zhruba 5000. Uvedla to dnes v tiskové zprávě, cenu nechtěla zveřejnit.
Národní rozvojová banka ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zahraničních věcí připravuje pro česko-ukrajinské firmy nový program, který by podpořil jejich investiční projekty na Ukrajině. Z národních zdrojů by do programu šla miliarda korun, další tři miliardy by poskytla Evropská komise.
Plošná dovozní cla ve výši deseti procent, jak je v případě vítězství v prezidentských volbách plánuje zavést kandidát Republikánské strany Donald Trump, by znamenala zvýšení cen, jež by americkou domácnost stálo 💰 až 1700 USD (39 600 korun) ročně. Vyplývá to z analýzy washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (PIIE).
Číst více
Americký výrobce letadel Boeing ✈ předložil stávkujícím zaměstnancům zlepšený návrh na zvýšení mezd. Zaměstnanci by o návrhu měli hlasovat v pondělí, odborový svaz IAM District 751 vyzval k jeho přijetí a ukončení stávky, napsala agentura Bloomberg.
Zaměstnanci automobilky Hyundai v Nošovicích 🚗 na Frýdecko-Místecku dnes nepůjdou do práce. Továrna na jeden den přeruší výrobu kvůli nízké poptávce po elektromobilech. Poslední v práci je teď aktuálně noční směna, pak zase půjdou zaměstnanci do práce až standardně v pondělí. Uvedl to mluvčí automobilky Petr Michník.
Řidiči musejí mít ode dneška do konce března na svých automobilech zimní pneumatiky v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám očekávat. Na vybraných komunikacích označených dopravní značkou Zimní výbava platí tato povinnost v tomto období vždy, a to bez ohledu na stav vozovky a počasí. Týká se to především horských oblastí, ale i většiny dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.