Hlavním sponzorem Ruska během jeho války na Ukrajině je Evropská unie, spočetl finský institut. EU platí Rusku během války 14 miliard korun denně za fosilní paliva, i když třeba Francie mohla příslušné dodávky „utnout“.
Asijské mocnosti v posledních letech výrazně prohloubily obchodní spolupráci, uvádí studie Institutu německého hospodářství. Autoři však upozorňují, že jde o značně nevyrovnaný vztah. Zatímco pro Putina je Čína životně důležitá, Si Ťin-pching pouze využívá ruské energetické zdroje. Pro západní země je pak utužování problém kvůli narušování dodavatelských vztahů i kvůli fungování sankcí.
Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023. Podle něj do 10. července bude mít Slovensko v zásobnících dostatek plynu k pokrytí spotřeby do konce příští zimy. Slovensko bylo dosud značně závislé na dodávkách plynu i ropy z Ruska.
Ruský Gazprom oznámil, že Kyjev odmítl jeho požadavek na tranzit plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka Ukrajina. Plyn pro evropský trh je teď přesto nejlevnější od poloviny února, tedy od doby, než začala válka na Ukrajině.
Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války, řekl americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Nejlepším způsobem, jak zachovat svobodnou civilizaci, je podle něj porazit ruského prezidenta Vladimira Putina, a to okamžitým vypnutím plynu, upozorňuje agentura Bloomberg.
Polostátní energetický gigant ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Termín pro podání nabídek případných zájemců má přitom vypršet dnes.
Zemní plyn bude Evropa potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu lze postupně nahradit dodávkami plynu z jiných zemí, ale i investicemi do zelené energetiky, tedy obnovitelných zdrojů. ČTK to řekli oslovení odborníci. Evropská komise (EK) představila strategii, jejíž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích z Ruska.
Po Polsku a Bulharsku je Finsko další zemí, kterou Kreml odpojí od dodávek ruského plynu. Stane se tak už v sobotu ráno. Finský státní plynárenský podnik Gasum uvedl, že ho o tom informoval ruský Gazprom v pátek. Odpojení od ruského plynu může být součástí rozsáhlejší odvety Kremlu za vstup Finska do NATO, píše ve svém komentáři Lukáš Kovanda.
Ceny zemního plynu v Evropě klesly, díky rostoucím zásobám komodity a stabilním dodávkám z Ruska. Navíc riziko vyplývající z nových platebních pravidel Moskvy slábne. Srovnávací nizozemské futures na další měsíc míří k týdenní ztrátě asi sedm procent. Ve čtvrtek po uzavření nizozemské komoditní burzy tak ceny klesly na nejnižší úroveň od 23. února, den předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu, uvedla agentura Bloomberg.
Ruská ropa – typu Ural či Sokol – se obchoduje třeba o s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard. A Čína nyní proto zahájila s Ruskem jednání o odkupu jeho zlevněné ropy. Tou zamýšlí doplňovat své strategické rezervy dané suroviny a mírnit svou vlastní inflaci. Vítězem souboje mezi Západem a Ruskem tak může být právě Čína.
Spojené státy oznámily další vojenskou pomoc 🔫 Ukrajině ve výši 425 milionů dolarů (9,9 miliardy korun), píše agentura AFP. Už ve čtvrtek americký ministr obrany Lloyd Austin avizoval, že tuto pomoc jeho země ohlásí v příštích dnech.
V závěru zkráceného pracovního týdne se pražské burze dařilo 💪, zatímco předchozí tři dny ztrácela. Index PX dnes vzrostl o 0,56 procenta na 1648,38 bodu, čímž burza vylepšila svá maxima od června 2008. V plusu uzavřely bankovní tituly, naopak akcie energetické společnosti ČEZ skončily v červených číslech.
Koruna dnes ztrácela, vliv mohlo mít vyjádření z České národní banky. Nakonec ale uzavřela beze změny na 25,30 koruny za euro 💶. K dolaru oslabila o dva haléře na 23,32 koruny za dolar 💵.
Ceny ropy 🛢 dnes rostou v reakci na zprávy, že Írán připravuje v příštích dnech odvetný útok na Izrael z Iráku. Jsou na cestě k nejvyššímu závěru od 25. října. Severomořská ropa Brent vykazovala kolem 16.30 SEČ nárůst ↗ o 1,3 procenta na zhruba 73,80 dolaru za barel.
Výdaje velkých technologických společností na nástroje umělé inteligence (AI) by jen za letošní rok mohly dosáhnout 200 miliard dolarů (4,7 bilionu korun). Uvedl to server listu Financial Times (FT) na základě analýzy banky Citi. Tento týden zveřejněné finanční zprávy firem Microsoft, Meta, Amazon a Alphabet navíc naznačily, že investice do této oblasti přinášejí první výsledky.
Schodek státního rozpočtu v říjnu vzrostl ↗ o 19 miliard korun na 200,7 miliardy korun. Deficit je podle dnešní zprávy ministerstva financí nejlepší od pandemie covidu-19, ale zároveň pátý nejhlubší v historii Česka.
Číst více
Společnost Aricoma z investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka kupuje společnost Clarystone, která se zabývá přenosem dat, hlasu a obrazu. Transakci posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který o ní informoval na svých webových stránkách.
Číst více
Zisky amerických ropných gigantů 🛢 ExxonMobil a Chevron ve třetím čtvrtletí meziročně klesly ↘, překonaly však očekávání analytiků. Vyšší objem produkce ropy a plynu totiž kompenzoval pokles prodejních cen. Akcie obou podniků si krátce po zveřejnění výsledků připisovaly 📈 zhruba dvě procenta.
Společnost euroAWK získala na konci října českého provozovatele venkovní reklamy City-Tools s jeho kompletním portfoliem reklamních nosičů. Zvýšila tak počet spravovaných reklamních ploch o 700 na zhruba 5000. Uvedla to dnes v tiskové zprávě, cenu nechtěla zveřejnit.
Národní rozvojová banka ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zahraničních věcí připravuje pro česko-ukrajinské firmy nový program, který by podpořil jejich investiční projekty na Ukrajině. Z národních zdrojů by do programu šla miliarda korun, další tři miliardy by poskytla Evropská komise.