pohonné hmoty - vše o tématu - stránka 13 | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

pohonné hmoty - informace o tématu

Vědci objevili nový způsob produkce biopaliv

Palivo pro auta vyrobené ze slunce, vzduchu a vody? Vědci říkají, jak na to

Evropa hledá náhradu za ruský zemní plyn a ropu. Možná by mohly pomoci nové technologie – třeba palivo vyrobené fotosyntézou v továrně. A vůbec to nemusí být úplné sci-fi.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Benzín skokově zdražil. Nejvýrazněji za posledních více než 11 let

Přečíst článek

Pohonné hmoty kvůli napětí na Ukrajině zdražují. Je otázkou dní, kdy pokoří svá maxima

Přečíst článek
Nákupy v Polsku, supermarket Biedronka

Nákupy za čárou jsou výhodné jako nikdy. Polsko snižuje DPH, u základních potravin na nulu

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Rafinérie Unipetrolu v Litvínově

Unipetrol se po propadovém roce vrací na výsluní, tržby jsou rekordní

Rafinérská a petrochemická skupina Orlen Unipetrol v loňském roce zvýšila své tržby meziročně o 61 procent na rekordních 133,6 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) se meziročně zvýšil na 6,3 miliardy korun. Čistý zisk skupiny meziročně vzrostl na 3,2 miliardy korun, oznámila firma. Zotavuje se tak z velkých ztrát z roku 2020, které způsobila hlavně pandemie koronaviru.

Přečíst článek
čerpací stanice, ilustrační foto

ANALÝZA: Válka na Ukrajině by Čechům zdražila benzín. Až na 47 korun za litr

Svět se bojí ruské invaze na Ukrajinu. V případě války hrozí razantní zdražení pohonných hmot, v Česku by benzín mohl stát i 47 korun za litr. Takový scénář je samozřejmě extrémní, píše ve své analýze Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Jeho pravděpodobnost není vyšší než 10 až 15 procent. Nejvíce pravděpodobné je, že benzín do léta zdraží na úroveň kolem 40 korun za litr.

Přečíst článek
V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr

Benzín za více než 40 korun? Případná válka na Ukrajině může vyhnat ceny pohonných hmot

V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr, vyplývá z prognóz amerických bank. I bez války ale mohou jejich ceny vzrůst až ke 40 korunám ze litr.

Přečíst článek
ropa brent, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ropa je na sedmiletém maximu kvůli teroristům z Jemenu i slabé těžbě v Rusku

Cena severomořské ropy Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v Česku, vystoupala na své osmileté maximum. V úterý ráno se barel prodával i za více než 88 dolarů, to je nejvíce od roku 2014. Bezprostředním důvodem je dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech (SAE).

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

nákup (ilustrační foto)
video

Čtvrtka másla přes padesát korun. Ceny základních potravin opět trhají rekordy

Čtvrtka másla v průměru za 54 korun, kilo eidamu za 183 korun. Ceny některých základních potravin v lednu podražily meziročně dvouciferným tempem a jsou nejvyšší za poslední tři roky, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Ceny tak naplňují prognózy z podzimu ohlašující výrazné zdražování, mimo jiné kvůli rostoucím cenám energií a dopravy. A vzhledem k předpovědím, že inflace letos v některých měsících dosáhne i deseti procent, se růst cen nezastaví.

Přečíst článek
čerpací stanice, ilustrační foto

Nepokoje v Kazachstánu zdraží Čechům benzín a nejspíš i elektřinu. Kvůli uranu

Pohonné hmoty v ČR na přelomu roku zmírnily tempo svého prosincového zlevňování. Může za to opětovné zdražení ropy, kterou žene vzhůru napjatá situace v Kazachstánu.

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Silnější koruna podrží levnější pohonné hmoty

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, jejich ceny klesly čtvrtý týden v řadě. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,26 koruny, před týdnem byl o 20 haléřů dražší. O 18 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 35,27 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Přečíst článek
čerpací stanice, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zlevňování benzinu a nafty do Silvestra ustane

Pohonné hmoty pokračují ve zlevňování, do Silvestra se ale stabilizují. Americká centrální banka totiž včera přesvědčila trhy, že zkrotí inflaci, aniž by podvázala ekonomický růst, a tedy i poptávku po ropě.

Přečíst článek
Dolary, ilustrační foto

Inflace v USA vystoupila na 6,8 procenta, je nejvýše za téměř 40 let

Míra inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupila na 6,8 procenta. Je tak nejvyšší od června roku 1982. Ceny se zvyšovaly u většiny položek spotřebního koše, nejvíce zdražily pohonné hmoty, bydlení, potraviny či auta, uvedlo americké ministerstvo práce.

Přečíst článek
Shell

Shell se přesouvá z Haagu do Londýna, kvůli neshodám s vládou

Akcionáři Shellu rozhodli o přesunu sídla firmy z Nizozemska do Británie. Změní proto i své jméno, tedy vypustí slova Royal Dutch a skupina dále ponese jen stručný název Shell. Zjednoduší se také podniková struktura. Firma se tak snaží oprostit od části daní, které musí v Nizozemsku platit.

Přečíst článek

News box

Evropské akciové trhy dnes posilovaly díky nadějím na pokles obchodního napětí mezi USA a Čínou. Německá burza se vyšplhala až na nové rekordní maximum. Index STOXX Europe 600 si připsal 0,44 procenta na 537,96 bodu. Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, se dnes zvýšil o 0,63 procenta a uzavřel na 23 499,32 bodu. 

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě ve své historii. Index PX dnes posílil o 2,01 procenta na 2145,99 bodu, a vylepšil tak dosavadní maximum z 27. března. Během dne se dostal i nad 2147 bodů. Nahoru ho táhly především bankovní akcie. Aktivita na trhu byla nadprůměrná, celkový objem obchodů přesáhl 950 milionů korun. 
Ceny ropy 🛢 dnes pokračují v růstu 📈, podporují je naděje na zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Severomořská ropa Brent přidává asi 0,7 procenta a dostala se nad 63 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisuej také asi 0,7 procenta a vrátila se nad 60 dolarů za barel.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené vojenské spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP.  Obě strany rovněž podepsaly dohodu o civilní jaderné energetice.
Italská společnost Moltiply Group, která provozuje internetový srovnávač cen Trovaprezzi.it, žaluje americkou internetovou firmu Google za zneužívání dominantního postavení na trhu. Žádá také po firmě odškodné zhruba tři miliardy eur (téměř 75 miliard korun). Google požadavky na odškodné odmítl a označil je za přemrštěné, uvedla agentura Reuters. Číst více
Slovenský výrobce munice MSM Group, který patří pod společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, dokončila převzetí německého průmyslového parku Walsrode s výrobou nitrocelulózy. Výše transakce skupina neuvedla, podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy šlo o obchod za miliardy korun. Výrobu nitrocelulózy v německém Walsrode chce CSG za několik miliard korun rozšířit. Číst více
Výrobce porcelánu z Nové Role na Karlovarsku, společnost Thun 1794 , po dvou nepříliš dobrých letech očekává letos obrat k lepšímu. Začátek roku ukazuje nárůst počtu zakázek, a to takový, že firma musí prodlužovat termíny objednávek. Podle generálního ředitele Thun 1794 Vlastimila Argmana by tak mohla společnost letos dosáhnout zisku, předběžně okolo 20 milionů korun. Loni firma skončila ve ztrátě, výši zatím porcelánka neupřesnila. Číst více
Skupina IAG, která vlastní mimo jiné aerolinky British Airways a Iberia, plánuje koupit 71 letadel  pro dálkové lety od výrobců Airbus a Boeing. Skupina to uvedla spolu s výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Čistý zisk vzrostl na 198 milionů eur (téměř pět miliard kourn), před rokem činil zisk na srovnatelné bázi 68 milionů eur.
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová zopakovala, že Evropská unie Spojeným státům nabízí nulová vzájemná cla na průmyslové zboží. Pokud ale obchodní jednání s USA selžou, je EU připravena u celních poplatků na protiopatření, dodala von der Leyenová po schůzce s německým kancléřem Friedriech Merzem.
Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elektřiny z jádra ☢. Návrat by podle ní vyžadoval příliš mnoho peněz a není pro něj ani shoda ve společnosti. Jaderná energetika podle ní patří k evropskému energetickému mixu, ne už ale k německému. Důraz chce Reicheová klást na budování plynových elektráren, informovala agentura DPA. Číst více
Doporučujeme