Převzetí druhé největší švýcarské banky Credit Suisse jejím větším domácím konkurentem UBS zřejmě povede ke zrušení desítek tisíc pracovních míst. S odvoláním na své zdroje to píše list Financial Times (FT). Podle těchto zdrojů by mohlo zaniknout až 40 tisíc pracovních míst, což by byla až třetina ze zhruba 120 tisíc míst ve sloučené skupině. Banky samy o rušení míst zatím nechtějí mluvit.
Majitel americké společnosti Twitter Elon Musk se omluvil bývalému zaměstnanci z Islandu, s kterým si na stejnojmenné platformě vyměnil sérii nepříjemných tweetů. Tweety se týkaly dotazu, který pracovník oddělení produktového designu Halli Thorleifsson vznesl ohledně toho, zda je ve firmě ještě zaměstnán, nebo ne. Následně se dozvěděl, že byl propuštěn, uvedla BBC.
Společnost Twitter propustila dalších nejméně 200 zaměstnanců, což je asi deset procent její pracovní síly. S odkazem na své zdroje o tom v neděli informoval server listu The New York Times (NYT).
Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson se chystá celosvětově propustit přibližně 8500 zaměstnanců, což je zhruba osm procent celkové pracovní síly. Firma, která podniká i v České republice, to podle agentury Reuters napsala v interním dopise zaměstnancům. Ericsson už v pondělí oznámil, že ve Švédsku zruší asi 1400 pracovních pozic.
Americká konzultační společnost McKinsey chystá jedno z největších propouštění ve své historii. Odejít by mělo 2000 ze současných 45 tisíc zaměstnanců, napsala v úterý s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg.
Menší chuť spotřebitelů k nákupům se dotkla i největšího internetového prodejce textilu v Evropě. Německý on-line prodejce oblečení Zalando propustí kvůli slabší poptávce stovky lidí, zaměstnává jich asi 17 tisíc. Firma to podle agentury DPA dnes sdělila svým zaměstnancům.
Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson hodlá v rámci širšího plánu na globální snížení nákladů zrušit zhruba 1400 pracovních míst ve Švédsku, stojí v prohlášení společnosti. Podle zdrojů agentury Reuters pravděpodobně Ericsson v příštích dnech ohlásí rovněž zrušení několika tisíců pracovních míst v dalších zemích. Firma na konci loňského roku po celém světě zaměstnávala kolem 105 500 lidí, z toho zhruba 14 500 ve Švédsku.
Americká automobilka Ford plánuje v příštích třech letech zrušit v Evropě asi 3800 pracovních míst, což je zhruba 11 procent její celkové pracovní síly v regionu. Propouštění se dotkne zaměstnanců ve vývoji a v administrativě. Ford se tak snaží vyrovnat se s růstem nákladů, v souvislosti s přechodem na výrobu elektromobilů ale potřebuje celkově zeštíhlit.
Americký výrobce letadel Boeing letos propustí zhruba 2000 lidí v oblasti financí a lidských zdrojů. Informoval o tom v pondělí list Seattle Times a firma to později potvrdila. Firma v lednu oznámila, že letos 10 tisíc pracovníků přijme.
Americká počítačová společnost Dell Technologies celosvětově propustí 6650 lidí, což je zhruba pět procent zaměstnanců. Podnik čelí propadu poptávky po osobních počítačích, a stal se tak další z řady technologických firem, které se zbavují tisíců zaměstnanců. S odkazem na interní sdělení provozního ředitele o tom informuje agentura Bloomberg.
Nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips hodlá v příštích dvou letech zrušit 6000 pracovních míst. Firma to oznámila při prezentaci svých výsledků hospodaření. V říjnu již Philips oznámil zrušení zhruba 4000 pracovních míst. Včetně tohoto propouštění tak společnost opustí celkem 10 tisíc pracovníků, což je asi 13 procent současné celkové pracovní síly firmy.
Kanada zavede cla na dovoz 🚗 automobilů ze Spojených států ve výši 25 procent. Nové opatření se netýká dovozu zboží splňujícího podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMC). V reakci na krok USA, jež dnešním dnem začínají vybírat vlastní 25procentní poplatek na dovoz automobilů, to oznámil kanadský premiér Mark Carney.
Mexická prezidentka 👩 Claudia Sheinbaumová uvítala, že se na její zemi nevztahují takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu večer oznámil americký prezident Donald Trump. Informovaly o tom agentury. Podle Sheinbaumové je to díky „dobrým vztahům“ Mexika se Spojenými státy. Obě země nyní pokračují ve vyjednávání nových obchodních podmínek, dodala.
Pražská burza po oznámení cel na zboží dovážené do Spojených států 📉 oslabila o 1,98 procenta na 2061,27 bodu. Dostala se tak na nejnižší hodnotu od 13. března. V červených číslech dnes skončily bezmála všechny tituly na hlavním trhu burzy, nejvíce ztrácely akcie Komerční banky.
Americká plošná cla, jejichž zavedení ve středu oznámil americký prezident Donald Trump, budou mít mohutný dopad na evropskou ekonomiku. Řekl to podle agentury AFP francouzský prezident 👨 Emmanuel Macron. Pro mezinárodní obchod jsou Trumpova cla podle něj šokem, označil je za brutální a nepodložená.
Česko od půlnoci ❌ omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moct překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, a to Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám.
Vietnam se spolu s Thajskem bude po ohlášení amerických cel na dovoz zboží snažit 🤝 vyjednávat s Washingtonem. Uvedla to místní média. Země byly opatřením amerického prezidenta Donalda Trumpa zatíženy 46procentními, respektive 37procentními tarify. Vysoká cla byla uvalena i na Kambodžu či Barmu, která se vzpamatovává z pátečního ničivého zemětřesení.
J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, stoupl loni meziročně čistý zisk o 1️⃣7️⃣ procent na 6,3 miliardy korun. Bilanční suma banky vzrostla o osm procent na 317,7 miliardy korun. Zisky ostatní tuzemských bank loni vesměs také rostly.
Čínská společnost ByteDance, která je majitelem sítě pro sdílení krátkých videí TikTok, bude muset zaplatit v EU pokutu přes 5️⃣0️⃣0️⃣ milionů eur (12,5 miliardy korun). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Sankce bude podle nich za to, že firma nelegálně odesílala údaje o evropských uživatelích do Číny.
Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na 📈 zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, oznámil ropný kartel v dnešní tiskové zprávě. Původně se přitom čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně.
Americká cla jsou bolestnou a nepříjemnou ranou, neboť přicházejí od nejbližšího spojence Polska. Dnes to na síti X napsal polský premiér 👨 Donald Tusk. Zároveň poskytl odhad snížení hrubého domácího produktu (HDP) v důsledku cel a uvedl, že přátelství mezi Varšavou a Washingtonem musí tuto zkoušku přečkat.