Průmysl a výroba v Česku i ve světě. Automobilový, hutní, farmaceutický, strojírenský, technologický, letecký, textilní, oděvní, stavební, zbrojní, lodní, námořní, hudební, filmový, zábavní, herní, chemický, těžební, potravinářský, zpracovatelský. Co ovlivňuje růst či pokles průmyslu, jak se vyvíjí průmyslové ceny, kdo průmysl táhne, které technologie se mění. Průmysl jako tahoun ekonomiky.
Insolvenční správce zakročil proti Guptově snaze získat z Liberty peníze
Insolvenční správce huti Liberty Ostrava Šimon Peták uznává pohledávky věřitelů zhruba za 7,4 miliardy korun. Jde přibližně o třetinu pohledávek, které věřitelé zkrachovalé firmy původně přihlásili. Vyplynulo to z dnešního přezkumného jednání u Krajského soudu v Ostravě. V pátek se tam bude konat schůze věřitelů a vzhledem k tomu, že Liberty ani nikdo jiný zatím jako řešení jejího úpadku nenavrhl reorganizaci, je pravděpodobnější, že firma půjde do konkurzu.
Německý odborový svaz automobilky Volkswagen (VW) doporučí členům, aby od 1. prosince vstoupili do stávky. Zdůvodnil to tím, že vyjednávání s vedením společnosti o mzdách a o uzavření továren v zemi nepřinesla průlom. S odkazem na sdělení odborů o tom informuje agentura Reuters.
O nutnosti ekonomické transformace a rozvoji nového průmyslu slýcháme často, od teorie k praxi ovšem vede dlouhá cesta. Své o tom ví skupina TTC, pod jejímž patronátem teď vzniká nový inovační ekosystém BRAIN CONNECT Prague financovaný z komerčních prostředků. Jeho cílem je propojení inovativních firem, startupů, univerzit a dalších aktérů. Kromě samotného ekosystému pak v pražských Malešicích postupně vznikne technologický park, který firmám nabídne potřebné zázemí včetně laboratoří nebo výrobních prostor.
Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, kupuje od španělské firmy Celsa ocelárny ve Velké Británii a ve Skandinávii. Dvě ocelárny mají dohromady výrobní kapacitu dva miliony tun ocelářských produktů ročně. Hodnota transakce není známa.
Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje zavírat výrobní závody v Německu ve všech scénářích, které předložil zástupcům zaměstnanců. Oznámila to předsedkyně závodní rady VW Daniela Cavallová. Automobilka podle ní překročila hned několik červených linií. Její kolega Thorsten Gröger, který vede vyjednávání za odborovou centrálu IG Metall, podle agentury Reuters dodal, že zaměstnanci jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Vedení v interní zprávě zaměstnancům návrh možných ústupků schválilo.
Německá průmyslová skupina Thyssenkrupp snížila účetní hodnotu své ocelářské divize Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) o další miliardu eur (přes 25 miliard korun).
Evropská unie chce přimět čínské společnosti, aby výměnou za evropské dotace předávaly technologie evropským podnikům, uvedl deník Financial Times (FT) s odvoláním na dva vysoce postavené představitele EU. Aktuálně se mají podmínky týkat jen dotací na vývoj baterií, ale časem by se mohly rozšířit i do dalších oblastí, dodal FT.
Společnost Linde + Wiemann CZ, která vyrábí kovové díly pro automobilový průmysl, začala v nymburské průmyslové zóně stavět výrobní závod. Pro skupinu má být celosvětově největším a jeho součástí bude svařovna a lisovna. Stavební práce potrvají zhruba 11 měsíců. V budoucnu najde v nymburském závodě práci přibližně 250 lidí. Náběh nasmlouvaných projektů bude postupný, řekl jednatel společnosti Jan Červený.
Německá automobilová skupina Volkswagen spouští s americkým výrobcem elektromobilů Rivian už dříve oznámený společný podnik na vývoj architektury a softwaru pro elektromobily. Volkswagen současně uvedl, že investici do Rivianu zvýší o 16 procent na 5,8 miliardy dolarů (138,8 miliardy korun).
Říjnová nezaměstnanost je v tomto měsíci nejvyšší za posledních osm let. Na přelomu roku nejspíš pokoří hranici čtyř procent, v lednu pak může atakovat 4,5 procenta.
Ostravská společnost Vítkovice Steel vykázala za rok 2023 zisk 330,8 milionu korun, což byl její nejlepší výsledek hospodaření za posledních více než 15 let. Zisku firma dosáhla po dlouhých letech ztrát, v roce 2022 její ztráta činila 550 milionů korun.
Světová produkce vína 🍾 se v letošním roce patrně opět sníží ↘ a bude nejslabší od roku 1961, hlavní příčinou je špatné počasí. Podle odhadu Mezinárodní organizace pro révu a víno by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni.
Digitální systémy stavebního řízení a územního řízení jsou ❌ mimo provoz. Dnes odpoledne to sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Karolína Nová. Podle tiskové zprávy MMR s dodavateli řeší co nejrychlejší nápravu a zprovoznění. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že systémy stále nejsou stabilní.
Evropská investiční banka půjčí Československé obchodní bance 350 milionů eur, asi 8,2 miliardy korun, s cílem navýšit takzvané zelené 🍀 a jiné financování podniků v ČR. Díky této spolupráci budou ČSOB a její leasingový útvar nabízet malým a středním podnikům financování za výhodných podmínek.
České firmy budou moci získat peníze na vědecké a technologické inovace. Z evropského Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost si rozdělí tři miliardy korun, ministerstvo průmyslu a obchodu ale nevylučuje navýšení podpory. Žádosti o dotace bude možné podávat on-line od 16. prosince letošního roku do 19. března 2025.
Indické úřady vyzvaly automobilový koncern Volkswagen (VW) 🚘, aby podal vysvětlení ⁉ ohledně podezření z daňového nedoplatku 1,36 miliardy dolarů (32,5 miliardy korun). S odkazem na neveřejné dokumenty o tom informovala agentura Reuters. Úřady VW podezírají, že úmyslně zaplatil nižší dovozní daň na díly k vozům značek Audi, VW a Škoda. Podle agenturních zdrojů by automobilce mohly hrozit sankce až 2,8 miliardy dolarů.
Pražský městský soud se obrátil na agenturu EU pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust), aby pomohla zajistit přítomnost obžalovaného podnikatele Františka Savova při hlavním líčení. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Proces s podnikatelem, který čelí obvinění z rozsáhlého krácení daní, se stále nepodařilo zahájit. Od podání obžaloby uplynuly více než dva roky. Savov zůstává v Británii, vinu odmítá
Státní fond podpory investic (SFPI) ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zpracovává 44 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun na výstavbu dostupného obecního nájemního bydlení 🏘. Mělo by z nich vzniknout 725 bytů. Novinářům to na tiskové konferenci řekl ředitel SFPI Daniel Ryšávka. V programu je do roku 2026 k dispozici sedm miliard korun.
Zkrachovalá hutní společnost Liberty Ostrava půjde do konkurzu 👎, rozhodli na dnešní schůzi u Krajského soudu v Ostravě její věřitelé. Reorganizaci podniku nikdo ani nenavrhl. Rozhodnutí o konkurzu ještě musí vydat soud. Insolvenční správce nyní začne připravovat transparentní výběrové řízení na prodej firmy.
Průměrná česká domácnost vydá na nájem bytu 🏣 26 procent svého ročního příjmu. Mezi jednotlivými regiony se podíl liší. Největší podíl na bydlení vydají lidé v Praze a v méně prosperujících krajích, jako je Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký. Více než pětina domácností vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Vyplývá to ze Zprávy o dostupnosti bydlení v Česku, kterou vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlilo 🏃 na 2,3 procenta z říjnových dvou procent. Vysoké zůstaly nejsledovanější složky, nejvíce zdražovaly služby, uvedl dnes ve svém rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, nejsou v něm tedy ani čísla za Českou republiku.