Tři univerzity z České republiky získaly prostředky z evropských strukturálních fondů na výzkum široké škály technických fenoménů zahrnutých do oboru nanotechnologií. Organizátoři předpokládají, že přilákají i vědce ze zahraničí. A chtějí při výzkumu nových technologií spolupracovat i s právníky, filozofy a teology.
Západ zaostává za Ruskem a Čínou ve výrobě některých důležitých válečných zbraní a obranných systému, upozorňuje list Wall Street Journal. A za klíčový důvod tohoto stavu označuje deindustrializaci Západu, která je podle ekonoma Lukáše Kovandy poháněná environmentálními programy typu Green Dealu.
Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském se v prosinci 2023 zhoršily výrazněji, než analytici očekávali. Příslušný ukazatel, sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi manažery nákupu v průmyslu, vykazuje za prosinec hodnotu jen 41,8 bodu.
Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v prosinci rostla nejrychlejším tempem skoro za sedm let, objem nových exportních zakázek nicméně druhý měsíc za sebou klesl. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global. Růstu v průmyslu teď vydatně pomáhá zbrojní výroba.
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského dokončil před koncem roku odprodej svého 50procentního podílu v německé skupině LEAG. Firma nyní patří pod založenou společnost společnost EP Energy Transition (EPETr). Ta je stejně jako EPH dceřinou společností EP Corporate Group. Do konce roku 2025 by nová společnost měla převzít také podíly ve skupině Mibrag Energy Group, informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Detaily převodu neuvedl.
Hutní společnost Liberty Ostrava sdělila, že svým hlavním partnerům představila podrobnosti optimalizačního plánu, který zlepší provozní, obchodní a finanční výsledky společnosti. Tento plán by měl vést k úplnému splacení pohledávek věřitelů společnosti Liberty Ostrava a získal již podporu významného věřitele, uvedla firma v tiskové zprávě. Jméno věřitele firma neuvedla. Jedním z věřitelů je i stát, kterému Liberty dluží 1,5 miliardy korun.
Akcie Coltu na pražské burze od pondělního rána rostou. Investoři tedy zjevně souhlasí, že dnes oznámený nákup jiné ikony zbrojního světa, Sellier & Bellot, vytvoří dodatečnou přidanou hodnotu.
Pravděpodobnost pádu hutí Liberty Ostrava roste. Byl by to problém hlavně pro region jako takový, protože je v něm spousta firem a subdodavatelů navázaných na Liberty. Makroekonomicky to země celorepublikově nepocítí, v rámci kraje to však bude znatelná rána, s níž by došlo ke zvýšení regionální míry nezaměstnanosti. Pak by nastal řetězový efekt, firmy by neměly komu dodávat a číslo lidí, kteří přijdou o práci, by mohlo být daleko vyšší.
Huti Liberty Ostrava hrozí, že jí její dodavatel Tameh Czech během několika dnů zastaví dodávky veškerých energií. Huť mu totiž dluží a neplatí, a tak Tameh nemá za co nakupovat uhlí, uvedl mluvčí společnosti Tameh Patrik Schober. Mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková řekla, že firma během dne vydá prohlášení. Na situaci upozornil server iDnes. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) upozornil na to, že na vytápění Liberty je závislých mimo jiné i několik tisíc obyvatel města Vratimova, jež s hutí sousedí.
Nový vlastník bývalého ruského závodu švédského výrobce nákladních automobilů Volvo AB po téměř dvouleté přestávce obnovuje produkci. V příštím roce plánuje vyrobit 2000 nákladních automobilů. S odkazem na sdělení nového majitele o tom dnes informuje agentura Reuters. Společnost Volvo loni v únoru po ruské invazi na Ukrajinu pozastavila veškerý prodej, servis a výrobu v Rusku.
Polostátní skupina ČEZ ⚡kupuje podíl v brněnské společnosti Energ-servis, která se zabývá navrhováním i montáží fotovoltaických 🌞 elektráren i větrných parků a dalších energetických řešení. ČEZ podíl získá od mateřské firmy Energ-servis Holding, která byla dosud jediným vlastníkem. Jejich spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Digitální systémy stavebního řízení a územního řízení jsou po výpadku opět v provozu. Ministerstvo pro místní rozvoj o tom informovalo na sociální síti X. Mluvčí resortu Karolína Nová uvedla, že systémy se podařilo zprovoznit dnes před 17.00. Výpadek podle ní způsobila hardwarová chyba, momentálně se bude příčina dál analyzovat, aby se neopakovala.
Koruna si v závěru týdne mírně polepšila 💪 k oběma hlavním světovým měnám. K euru dnes česká zpevnila oproti předchozímu závěru o dva haléře 25,26 koruny za euro. K dolaru posílila o čtyři haléře a v 17 hodin se obchodovala podle serveru Patria Online v kurzu 23,92 koruny za dolar.
Pražská burza v uplynulém týdnu po sedmi růstových týdnech v řadě oslabila 📉. Index PX v týdnu klesl o 0,9 procenta na 1682,2 bodu. Nejvíce si v uplynulém týdnu připsaly akcie Photon Energy, největší ztrátu naopak zaznamenaly akcie Moneta Money Bank.
Světová produkce vína 🍾 se v letošním roce patrně opět sníží ↘ a bude nejslabší od roku 1961, hlavní příčinou je špatné počasí. Podle odhadu Mezinárodní organizace pro révu a víno by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni.
Číst více
Digitální systémy stavebního řízení a územního řízení jsou ❌ mimo provoz. Dnes odpoledne to sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Karolína Nová. Podle tiskové zprávy MMR s dodavateli řeší co nejrychlejší nápravu a zprovoznění. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že systémy stále nejsou stabilní.
Evropská investiční banka půjčí Československé obchodní bance 350 milionů eur, asi 8,2 miliardy korun, s cílem navýšit takzvané zelené 🍀 a jiné financování podniků v ČR. Díky této spolupráci budou ČSOB a její leasingový útvar nabízet malým a středním podnikům financování za výhodných podmínek.
České firmy budou moci získat peníze na vědecké a technologické inovace. Z evropského Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost si rozdělí tři miliardy korun, ministerstvo průmyslu a obchodu ale nevylučuje navýšení podpory. Žádosti o dotace bude možné podávat on-line od 16. prosince letošního roku do 19. března 2025.
Indické úřady vyzvaly automobilový koncern Volkswagen (VW) 🚘, aby podal vysvětlení ⁉ ohledně podezření z daňového nedoplatku 1,36 miliardy dolarů (32,5 miliardy korun). S odkazem na neveřejné dokumenty o tom informovala agentura Reuters. Úřady VW podezírají, že úmyslně zaplatil nižší dovozní daň na díly k vozům značek Audi, VW a Škoda. Podle agenturních zdrojů by automobilce mohly hrozit sankce až 2,8 miliardy dolarů.
Pražský městský soud se obrátil na agenturu EU pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust), aby pomohla zajistit přítomnost obžalovaného podnikatele Františka Savova při hlavním líčení. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Proces s podnikatelem, který čelí obvinění z rozsáhlého krácení daní, se stále nepodařilo zahájit. Od podání obžaloby uplynuly více než dva roky. Savov zůstává v Británii, vinu odmítá