Ondřej Boháč šéfuje Institutu a plánování rozvoje hlavního města Praha pět let. K hlavním úkolům jeho úřadu bezpochyby patří tvorba Metropolitního plánu. Ten ale ani po deseti letech stále není hotov a platit zřejmě nezačne ani za dva roky. Na vině je podle Boháče i zastaralý stavební zákon.
Nic takového se na poli bydlení v Česku nestalo nejenom od finanční krize v roce 2008, ale vlastně od doby sametové revoluce. Souhra mnoha jevů nyní zcela mění situaci na trhu s bydlením, která se tu po tři dekády tvořila. Od teď bude s bydlením vše jinak. A to ze všech úhlů pohledu. Vše se mění jak pro investory, tak pro vlastníky, nájemníky či stavitele. Je třeba si přenastavit přemýšlení o bydlení a o investicích do něj.
Budoucnosti se nebojí, protože chuť lidí kupovat byty se opět vrátí. Proto Marcel Soural o pozastavení žádného ze svých projektů neuvažuje. „Všechno záleží na tom, jestli nám pán z Ruska ten kohoutek vypne nebo nechá trochu téct. Pak uvidíme, jak se to vyvine. Přečkáme zimu a s jarem vždycky přijde nějaké oživení,“ říká majitel skupiny Trigema Marcel Soural.
Poslechněte si speciální epizodu podcastu Realitní Club, ve které vám moderátoři Petra Jansová a Dalibor Martínek představí nejnovější počin Newstreamu - tištěný magazín Realitní Club. Časopis bude vycházet dvakrát ročně. Jeho první číslo má titulek Změna hry. Trh s bydlením se totiž přetáčí, dekáda růstu se mění v novou výzvu.
Praha a šest dalších tuzemských měst se spojila v boji za lepší stavební zákon, protože ten, co dnes projednává vláda, přinese podle nich jen zhoršení stávajícího stavu.
Znáte ty čtverečkované sešity, říká v novém podcastu Realitní Club Jan Kasl, architekt a bývalý primátor Prahy. Nový územní plán, který se již deset let tvoří, podle něj přesně tak vypadá. „Čtvereček na územním plánu, to je sto krát sto metrů. V tom čtverečku je zanesená průměrná výška budov, které se tam mohou stavět,“ říká.
Devátého devátý roku 1999 se mi podařilo rozlousknout tehdy zablokovaný územní plán města, říká bývalý pražský primátor a architekt Jan Kasl v podcastu Realitní Club, který si můžete poslechnout již v pondělí na stránkách newstream.cz a všech podcastových platformách. „Je to magické datum,“ dodává. Nový plán podle něj nebyl dokonalý, ale bylo lepší mít nějaký než žádný plán. A podle svých slov věřil, že do deseti let si město vytvoří nový územní plán. To se ale nestalo.
Celá západní Evropa má různé formy městské výstavby. „Byl by hřích, kdyby se Praha zbavovala vlastních pozemků, kterých nemá mnoho, a nevyužila je jako základ městské výstavby. Zároveň si uvědomuji, že k vytvoření kvalitního městského prostředí potřebujeme rozumné developery,“ říká urbanista Petr Hlaváček, známý jako ideový otec Pražské developerské společnosti, který v komunálních volbách obhájil za STAN post v pražském zastupitelstvu.
Nastává na realitním trhu krize? Kdy se přežene? Jak se s ní popasují čeští developeři? Nejen tato témata probírali moderátoři Petra Jansová a Dalibor Martínek v dalším podcastu Realitní Club s developerem, zakladatelem a majitelem společnosti Trigema Marcelem Souralem.
Zástupci měst, developerů, ekonomové i právníci se zúčastnili první snídaně Realitního Clubu, kterou uspořádal server newstream.cz. Hlavní otázkou bylo, jak moc se na vysokých cenách realit podepisuje zamrzlé stavební řízení. „Dokud se stavební řízení neodblokuje, ceny jistě neklesnou. A to navzdory tomu, že stavební materiály již skutečně zlevňují,“ vysvětlila Marcela Fialková z developerské společnosti UDI, která se i kvůli zdlouhavému stavebnímu řízení v Česku čím dál více orientuje na zahraniční trhy.
Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku sestavovaném agenturou Bloomberg se ve čtvrtek propadla ⬇ o 208 miliard USD (4,7 bilionu korun). To je čtvrtý nejvyšší jednodenní pokles za 13 let, kdy začal Bloomberg tento index sestavovat, a nejvyšší od vrcholu pandemie nemoci covid-19. Příčinou je propad světových akciových trhů způsobený oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení rozsáhlých cel.
Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 3️⃣4️⃣ procent na veškerý dovoz ze Spojených států. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom dnes informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
Ceny ropy 🛢 dnes navázaly na čtvrteční propad a severomořský Brent je nejníže od konce roku 2021. Hlavní příčinou jsou podle analytiků obavy ze slabé poptávky vyvolané celními poplatky, které zavádí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vliv má ale i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu.
Prodej nových osobních vozů 🚗 v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl ↗ o 3,6 procenta na 59 686 aut. Dostal se tak zpět na úroveň před pandemií covidu. V březnu prodej vzrostl o 19,3 procenta na 22 566 vozů. Přibližně 74 procent aut nakoupily firmy, uvedli dnes zástupci Svazu dovozců automobilů.
Světové ceny potravin v březnu pokračovaly v růstu 📈, výrazně zdražily rostlinné oleje, zatímco obiloviny a cukr zlevnily. Ukázal to cenový index, který dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Členové bankovní rady České národní banky (ČNB) nepovažují proces snižování ↘ úrokových sazeb za ukončený. Vidí ale proinflační rizika, která v domácí ekonomice přetrvávají a v zahraničí rostou. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady o nastavení úrokových sazeb, který dnes ČNB zveřejnila.
Číst více
Japonská automobilka 🚘 Nissan Motor upustila od plánu omezit výrobu ve svém americkém závodě. Reaguje tak na 25procentní clo na dovoz automobilů do Spojených států, které Američané začali vybírat ve čtvrtek.
Trend úspor elektřiny ⚡ a plynu v Česku skončil. První letošním čtvrtletí bylo od energetické krize v roce 2022 druhým po sobě, kdy spotřeba meziročně rostla 📈 i po očištění o vliv počasí. Proti předkrizovým letům však zůstávají úspory značné. Vyplývá to z tiskové zprávy energetické skupiny Amper.
Meziroční inflace v Česku letos v březnu stagnovala ➡ na 2,7 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V únoru spotřebitelské ceny rostly podle konečných údajů úřadu také o 2,7 procenta. Oproti únoru zrychlil v březnu růst cen potravin, energie naopak dále zlevňovaly. Konečnou hodnotu březnové inflace představí ČSÚ ve čtvrtek 10. dubna. V předchozích měsících pokaždé potvrdil svůj předběžný odhad.
Číst více
Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst ↗ na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o 0,4 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. K meziročnímu růstu maloobchodních tržeb podle statistiků nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
Číst více