Ruské technologické firmy v čele s největším ruského výrobce polovodičů firmou Mikron jsou cílem další vlny sankcí ze strany USA. Washington také chce snížit ceny pohonných hmot v zemi, a proto ze strategických zásob uvolní miliony barelů ropy, podle Bílého domu nejvíce v historii.
Ministrem průmyslu se na konci loňského roku stal muž, který do té doby vůbec nebyl účasten politického dění v Česku. Vůbec nikdo ho neznal. To by se snad ještě dalo pochopit. Občas se vynoří nová tvář, průbojný člověk, který svěžími myšlenkami oslní. To ovšem není případ Jozefa Síkely. O jeho myšlenkách nevíme nic.
Rusko kvůli sankcím a válce do konce příštího roku ztratí výsledek ekonomického růstu uplynulých patnácti let. Asijské velmoci si nebudou pálit prsty, protože Západ je pro ně větším partnerem, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Rusko by si prodejem plynu a ropy za bitcoiny nepomohlo, vždyť bitcoin za poslední dobu propadl podobně jako rubl. Moskva zmiňováním bitcoinu buď blufuje, nebo je zoufalá.
Ještě před rokem byl Jaroslav Míl vládním zmocněncem pro jádro. Měl mimo jiné na starost dostavbu jaderných bloků v Dukovanech. Ale prý proto, že nechtěl ke strategickému projektu pustit ruský Rosatom, tehdejší ministr průmyslu Karel Havlíček ho z funkce odvolal, druhá verze byla, že nedostal bezpečnostní prověrku. Míl byl v minulosti i šéfem ČEZ. Je jedním z mála lidí, kteří rozumějí do detailu zákoutím energetické politiky. Současná válka Ruska na Ukrajině nás podle něj ještě těžce zasáhne, máme se připravit na špatné časy. Ale situace prý není bezvýchodná.
Šéf Koch Industries, firmy, která vyrostla na obchodu s ropou, Charles Koch dlouho bojoval proti omezování emisí a nejrůznějším programům v oblasti ochrany klimatu a životního prostředí, stejně jako další členové jeho podnikatelské rodiny. Nyní jeho firma ve Spojených státech ve velkém investuje do baterií pro elektromobily.
Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 středoevropského času vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.
Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že Rusko bude za svůj plyn a ropu žádat od takzvaných nepřátelských států platbu v rublech. Země, které uplatňují sankce vůči Rusku, včetně zemí EU a Česka, tak budou muset za ropu i plyn platit místo v dolarech či eurech právě v ruské měně.
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary. Platby se chystá podle vyjádření ruské hlavy státu inkasovat už pouze v rublech. Ruská měna v reakci na zprávu posílila.
Americký dolar 📈 posiluje vůči euru i dalším předním měnám po oznámení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Británií. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 18:30 středoevropského letního času ztrácela zhruba 0,6 procenta a pohybovala se v blízkosti 1,1230 dolaru. Britská libra vůči dolaru vykazovala pokles o necelé dvě desetiny procenta a nacházela se nedaleko 1,3270 dolaru.
Více než sto letů bylo ❌ zrušeno či nabralo zpoždění na moskevských letištích kvůli bezpečnostním opatřením, která v souvislosti s oslavami 80. výročí konce druhé světové války přijímají místní úřady v obavě z ukrajinských dronů. Někteří cestující na letištích v ruské metropoli čekají už druhý den, informovala ruskojazyčná verze serveru BBC.
S Jiřím Bartoškou odchází kus české kultury a charismatického stylu, uvedl dnes na síti X prezident 👨 Petr Pavel. Herce označil za frajera, za kterým zůstanou úžasné role, skvělý festival a nezapomenutelné chvíle. Vyjádřil soustrast rodině a blízkým. Bartoška zemřel dnes ve věku 78 let.
Američtí a ruští představitelé 🤝 jednají o tom, jak by mohly Spojené státy pomoci k obnovování dodávek ruského plynu do Evropy. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s rozhovory. Evropa výrazně snížila odběr ruského plynu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
V Pásmu Gazy za posledních 24 hodin zahynulo při izraelských úderech nejméně 1️⃣0️⃣5️⃣ Palestinců, píše agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky. Od 18. března, kdy izraelská armáda po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu Gazy, zahynulo 2651 Palestinců a dalších 7223 jich bylo zraněno.
Britským úřadům se stále ❌ nepodařilo zjistit přesné příčiny požáru elektrické stanice, který v březnu na více než půl dne zablokoval provoz na londýnském letišti Heathrow. Uvedla to stanice Sky News. Již dříve policie sdělila, že zatím nemá poznatky o tom, že by požár byl založen úmyslně. Příčiny by mohla objasnit konečná zpráva úřadů, která podle plánů bude zveřejněna koncem června.
Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci o možných opatřeních proti americkým clům v ☝ případě, že obchodní jednání s Washingtonem selžou. Souběžně Evropská unie zahájí spor v rámci Světové obchodní organizace (WTO) proti USA ohledně jejich takzvaných recipročních cel a cel na automobily a automobilové díly, a to formálním podáním žádosti o konzultace.
Ukrajinský parlament 👍 ratifikoval dohodu se Spojenými státy o využívání ukrajinského nerostného bohatství. Pro bylo 338 zákonodárců, proti nikdo, napsala agentura Reuters. Dohoda, kterou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před týdnem označil za vyváženou a spravedlivou, umožní Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům, vznikne také společný investiční fond na obnovu válkou zničené Ukrajiny.
Britská centrální banka podle očekávání 📉 snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rozhodla se tak kvůli obavám z dopadu amerických cel na hospodářský růst. Banka o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Výbor pro měnovou politiku hlasoval pro snížení o čtvrt bodu v poměru 5:4.
Dánský námořní dopravce Maersk varuje, že globální objem kontejnerů by letos mohl kvůli obchodní válce 📉 klesnout. Svůj výhled zisku na letošní rok ale ponechal beze změny. Vyplývá to z dnes zveřejněné výsledkové zprávy firmy, která bývá považována za barometr stavu globálního obchodu.