Šéf svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza si stěžuje, že české firmy se nedostávají nejen k zakázkám na dostavbu Dukovan, která se odhaduje na 400 miliard korun, ale ani k informacím. Zatím je podle něj vše jen ve formě memorand, smlouvy žádné. Smlouva mezi hlavním dodavatelem stavby, korejskou státní KHNP a ČEZ na dostavbu Dukovan má být podepsána do konce března. Šéf českých stavebníků se obává, že Korejci poberou všechny peníze a na české firmy zbyde jenom „ohlodaná kost.“
Loni měl Radim Pařík hodně napilno. Podařilo se mu uspořádat obří konferenci na Pražském hradě, pokračuje jeho spolupráce s mezinárodně uznávanými vyjednavači v čele s Chrisem Vossem, a také musel čelit štvavé kampani od konkurence. I tak se dostal na obálku podzimního vydání magazínu Newstream CLUB a v profilovém rozhovoru vysvětloval, že se vyjednávání stává novou klíčovou dovedností zajišťující úspěch ve 21. století. „Naše vyjednávací tréninky a konzultace nejsou drahé. Ty naše jsou u nás nejdražší. Ale jen pokud uvažujete v nákladech. Jenže to my neděláme. Je Harvard drahý? Ne. Harvard je investice,“ říká Radim Pařík v rozhovoru, který si můžete přečíst poprvé celý online v rámci Inventury 2024.
Být šlechticem musí být paráda, myslí si velká část lidí. Skutečnost je ale o poznání složitější. Své o tom ví jeden z nejpopulárnějších členů tuzemské šlechty William Rudolf Lobkowicz. Ten má ve slavném rodu na starosti mimo jiné digitální aktivity. A i díky tomu se setkal s Milanem Šemelákem. Ten nyní slovutnému rodu pomáhá ujasnit si, kým vlastně tradiční šlechta chce být v 21. století a jak se kvůli tomu musí proměnit. Dvojrozhovor s inspirativními muži původně vyšel v letním vydání magazínu Newstream CLUB a nyní si jej můžete poprvé přečíst v rámci Inventury 2024 byznysového portálu newstream.cz.
Patří k nejznámějším tuzemským šéfkuchařům a v současnosti za jeho uměním můžete vyrazit na Břeclavsko, kde vlastní hned několik podniků. „Jižní Morava byla láska na první pohled. Historie, příroda a víno bylo to, co mě sem táhlo. Dnes si už neumím představit, že žiji jinde,“ říká proslulý šéfkuchař Marcel Ihnačák v rozhovoru, který původně vyšel v letním vydání magazínu Newstream CLUB a nyní si jej můžete přečíst v rámci Inventury 2024 byznysového portálu newstream.cz.
Značka Julius Meinl patří k evropskému retailu již 160 let. A slovutné jméno se předává z generace na generaci podnikatelů. Významný post v rodinném podniku zastává Christiana Meinl, která zastává post výkonné ředitelky Julius Meinl Coffee Group pro Rakousko. „Žádný z mých předků si nikdy neřekl ‚Už nám to jde, tak se to bude dělat pořád takhle‘. Každá generace Meinlů dokázala přijít s takovým byznys modelem, který byl v dané době pro firmu nejlepší,“ říká Christina Meinl v rozhovoru, který v rámci Inventury 2024 na newstream.cz zveřejňujeme poprvé celý.
Pokračuje Inventura 2024 na byznysovém portálu Newstream.cz. Jako dárek svým čtenářům postupně zveřejňujeme nejúspěšnější rozhovory, které jsme letos vydali. Doposud jste si je mohli celé přečíst pouze v tištěných magazínech Newstream CLUB. Na Druhý svátek vánoční nabízíme rozhovor s úspěšným koučem Marianem Jelínkem. „Myslím, že žijeme v době, která je zlomová. Poprvé jako lidská společnost žijeme v dostatku. Dosud jsme žili v nedostatku, pořád jsme odtlačovali nějaké negace. Měli jsme hlad, byla nám zima, netekla teplá voda, neměli jsme léky. Negace už neodtlačujeme, žijeme v době nadbytku,“ říká Marian Jelínek.
Štědrý den je tu. Jako dárek svým čtenářům byznysový portál newstream.cz postupně zveřejňuje nejúspěšnější rozhovory, které jsme letos vydali. Doposud jste si je mohli celé přečíst pouze v tištěných magazínech Newstream CLUB, nyní budou dostupné online v rámci Inventury 2024 na newstream.cz. Sváteční dny startují rozhovorem s populárním šlechticem Františkem Kinským. „Historii rodiny si nesete s sebou. Můj otec, když se ho ptali, co znamená šlechtictví a co šlechta, říkal: Žijeme v jednadvacátém století, šlechta je mrtvý pojem. To už neexistuje a existovat nebude. Jsme republikou, jsme občané. Máme jenom nějakou historickou povědomost o své rodině,“ říká František Kinský.
Konec roku se blíží. Jako dárek svým čtenářům byznysový portál newstream.cz postupně zveřejní nejúspěšnější rozhovory, které jsme letos vydali. Doposud jste si je mohli celé přečíst pouze v tištěných magazínech Newstream CLUB, nyní budou dostupné online v rámci Inventury 2024 na newstream.cz. Začínáme s úspěšným podnikatelem Karlem Vágnerem, zakladatelem celé řady mediálních projektů a manželem Simony Krainové. „Pro nás je teď priorita byznys se Simonu, rozvíjet vlastní značky. Ono se to nezdá, ale jen aby vás pustili do velkých fabrik, které vyrábějí pro světové značky, je strašná práce,“ říká Karel Vágner.
Oba patří do špičky ve svých oborech. Jiří Kovanda je legendou českého umění, Lukáš Kovanda je nejcitovanějším českým ekonomem. Zdánlivě by si dva lidé nemohli být vzdálenější. Přesto jejich dráhy mají mnohem víc společného, než by si někdo mohl být s to uvědomit. A to včetně celé řady názorů a pohledů na svět. Jak se může ekonom a umělec shodnout? V čem se jejich názory naopak liší? A v čem si jsou neustálou inspirací? Jiří a Lukáš Kovandovi v otevřeném rozhovoru, který celý najdete v magazínu Newstream CLUB.
Patří k nejúspěšnějším portfolio manažerům v zemi. Rok 2024 na trzích byl podle Michala Semotana z J&T Investiční společnosti úspěšný, přesto jej překvapilo, jak koncentrovaný ten úspěch byl. Co očekává od roku 2025? „Uvidíme, jak se vlády ujme Donald Trump,“ říká v rozhovoru zkušený investor.
Radim Jančura, dvaapadesátiletý Brňák původem z Ostravy, vybudoval v Česku nevídaný byznys s dopravou. Žluté autobusy, žluté vlaky. RegioJet. Svůj byznys dál rozvíjí, vozí Čechy do Německa, do Rakouska. Nemá rád, když se o něm mluví jako o miliardáři.
Celosvětová spotřeba vína 🍷 byla loni nejslabší za více než 60 let. Prodej se meziročně snížil o 3,3 procenta na 214,2 milionu hektolitrů. Na svém webu o tom s odkazem na předběžná data informovala Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Zároveň vyjádřila obavy z nových rizik v důsledku amerických cel.
Inflace v Evropské unii v březnu zpomalila na 2,5 procenta z únorových 2,7 procenta, uvádí Eurostat. V České republice se meziroční míra inflace v březnu podle Eurostatu snížila o jednu desetinu procentního bodu a sestoupila na 2,7 procenta.
Cena zlata přesáhla nový rekord 💪 3300 dolarů (72 820 korun) za troyskou unci. Investoři vyhledávají takzvaná bezpečná aktiva, mezi něž se zlato řadí, poté, co americký prezident Donald Trump nařídil prověřit případná nová cla na dovoz kritických nerostů do Spojených států.
Novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva Modré pyramidy stavební spořitelny se stane od května Monika Truchliková. Ve funkcích vystřídá Michaela Pupalu, který bude od stejného data jmenovaný na novou pozici ve skupině Société Générale. Informovala o tom Komerční banka, do jejíž skupiny Modrá Pyramida patří.
Hongkongská pošta přerušila zásilky do Spojených států po moři. Od 27. dubna pozastaví i leteckou přepravu zásilek se zbožím. Hong Kong Post to podle agentury Reuters zdůvodnila americkými cly, které označila za šikanózní.
Číst více
Do dlouhodobého investičního produktu (DIP), který má sloužit k zajištění na stáří, dosud vložilo peníze víc než 150 tisíc Čechů. Vyplývá to ze statistik Asociace pro kapitálový trh (AKAT). V DIP může klient od loňského ledna investovat do akcií, dluhopisů, podílových fondů, spořicích či termínovaných účtů.
Podnikatel Tomáš Pitr ovládl většinový podíl ve společnosti ČKD Kutná Hora, která vyrábí železniční podvozky a ocelové odlitky. Informace se objevila v obchodním rejstříku, píše server Seznam Zprávy.
Mezinárodní Letiště Václava Havla v Praze ráno kvůli mlze dočasně odložilo všechny přílety a odlety. Okolo 09:30 se má viditelnost v Ruzyni zlepšit, a omezení by poté mohlo skončit, řekla mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková.
Číst více
USA ze sankčního seznamu vyškrtly Antala Rogána, jednoho z nejbližších spojenců maďarského premiéra Viktora Orbána. S odvoláním na web amerického ministerstva financí to píše agentura Reuters. Sankce na Rogána v lednu uvalila končící administrativa tehdejšího prezidenta Joea Bidena, a to kvůli korupci.
Zhruba tři desítky farmaceutických společností 💊 v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové v souvislosti s hrozbou amerických cel žádají o pomoc se zachováním provozu v Evropské unii. Napsal to francouzský list Les Echos. O zavedení cel opakovaně mluvil americký prezident Donald Trump.
Číst více