Čína posiluje svůj vliv v Rusku. Aktuálně zvažuje nákup nebo další navýšení podílu v ruských energetických a komoditních společnostech jako je ropný gigant Gazprom a producent hliníku Rusal, tvrdí zdroje agentury Bloomberg.
Válka na Ukrajině jednou pro vždy změní Evropu, píše server CNBC. A to i tehdy, kdy to dopadne nejlépe, jak může. Tedy, že Ukrajina se ubrání ruské převaze a nadále zůstane suverénním státem.
Evropská komise (EK) plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu „mnohem dříve než v roce 2030”. Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Vyplývá to z prohlášení EK.
Spojené státy kvůli ruské invazi na Ukrajinu zakazují dovoz ropy z Ruska, oznámil to americký prezident Joe Biden. Upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad na ceny pohonných hmot v USA, které nadále porostou. Do konce roku přestane dovážet ruskou ropu a produkty z ní také Británie, uvedl to britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng.
Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn. V Rusku uzavře své čerpací stanice a ukončí tam i veškeré další podnikatelské aktivity.
Londýnská burza musela zastavit obchodování s niklem, protože jeho cena vzrostla o bezprecedentních 250 procent, uvádí Bloomberg. Tradiční „výrobní“ kov se pomalu mění v „drahý“ kov. Cena niklu, který je zásadní pro výrobu například baterií pro elektrovozy, za uplynulé dny vystoupala z 25 tisíc dolarů na více než 100 tisíc dolarů za tunu.
Evropská komise kvůli ruské invazi na Ukrajinu připravila nový balík sankcí, které jsou namířené na další ruské oligarchy a politiky a také na tři běloruské banky. S odkazem na svoje nejmenované unijní zdroje to napsala agentura Reuters.
Rubl v úterý posílil nejvýrazněji za poslední takřka čtvrtstoletí. Ze včerejší uzavírací hodnoty takřka 139 rublů za dolar zpevnil až k úrovni 111 rublů za dolar, jak vyplývá z dat agentury Bloomberg. To značí posílení až o 25 procent během jediného dne. Výrazněji ruská měna zpevňovala naposledy v září 1998.
Londongrad či Moskva nad Temží, to jsou přezdívky, které si britská metropole vysloužila pro svou otevřenou náruč vůči ruskému kapitálu. Tomu je, zdá se, po třiceti letech konec. Londongrad padl, píše Bloomberg. Ač se z něj ale vypaří ruské bohatství, petrodolary odjinud tam stejně potečou proudem.
Nejpravděpodobnější lokalitou pro obří základnu je Polsko, nelze však vyloučit ani Rumunsko kvůli jeho poloze u Černého moře. „Je zjevně na čase opustit bezpečí dosavadních základen v Belgii, Německu, Itálii a USA,“ píše pro agenturu Bloomberg bývalý admirál amerického námořnictva James Stavridis, který mezi lety 2009 a 2013 byl vrchním velitelem spojeneckých sil NATO.
Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele PPP projektu pro železniční trať z Prahy-Veleslavína na pražské letiště. Má to být první spolupráce státu se soukromým sektorem na železnici. Vítěz výběrového řízení zajistí vybudování trati a její údržbu po dobu 25 let.
Inflace v Německu v listopadu opět zrychlila, dostala se na 2,2 procenta. Uvedl to Spolkový statistický úřad. V říjnu byla na dvou procentech.
Maďarsko prodlouží strop na úroky z hypoték drobných klientů o dalších šest měsíců, tedy do poloviny roku 2025. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána. Vláda zamrazila úroky z hypoték od 1. ledna 2022, aby ochránila domácnosti před prudkou inflací.
Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
Insolvenční správce huti Liberty Ostrava Šimon Peták uznává pohledávky věřitelů zhruba za 7,4 miliardy korun. Jde přibližně o třetinu pohledávek, které věřitelé zkrachovalé firmy původně přihlásili. Vyplynulo to z dnešního přezkumného jednání u Krajského soudu v Ostravě. V pátek se tam bude konat schůze věřitelů a vzhledem k tomu, že Liberty ani nikdo jiný zatím jako řešení jejího úpadku nenavrhl reorganizaci, je pravděpodobnější, že firma půjde do konkurzu.
Prodejce parfémů a kosmetiky Notino získal od českých bank úvěr ve výši 370 milionů eur 💶 (více než devět miliard korun). Peníze firma využije na nové investice, například do modernizace a rozšiřování sítě kamenných poboček, infrastruktury a IT systémů, či na navýšení skladových zásob. Část peněz půjde také na refinancování úvěru 280 milionů eur, který společnost od českých bank získala loni, píše server Seznam Zprávy.
Číst více
Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku po čtyřměsíčním poklesu v listopadu už stoupla 📈, odrazila se z ročního minima. Vyplývá to z údajů, které slovenského statistického úřadu. Hlavní ukazatel ekonomické nálady na Slovensku se v listopadu zvýšil na 98,8 bodu z říjnových 97,5 bodu. Meziročně byl nižší o 1,2 bodu a za svým dlouhodobým průměrem zaostal o 7,2 bodu.
Americká Federální obchodní komise (FTC) zahájila rozsáhlé antimonopolní vyšetřování softwarové společnosti Microsoft, které se týká mimo jiné licencování softwaru a cloudových aktivit. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Český miliardář Daniel Křetínský je podle BBC blízko dokončení převzetí britské pošty Royal Mail 📯. Proběhnout by mělo během příštích dvou týdnů. Křetínského poradci se tento tento týden setkali se zástupci odborů. Podle některých zdrojů mají odboráři z Křetínského stále obavy, odborový svaz sdružující zaměstnance v odvětvích komunikace a poštovnictví CWU nicméně schůzky označil za konstruktivní.
Číst více
Červené střevíčky 👠👠 z filmu Čaroděj ze země Oz půjdou do dražby. Očekává se, že by mohly vynést až tři miliony dolarů, napsala agentura AFP.