Západem uvalené sankce na Rusko může zemi dovést k ekonomickému kolapsu, který bude stejný, možná dokonce větší než v roce 1998. Tehdy Rusko vyhlásilo neschopnost splácet své závazky, uvádí prestižní americká banka JPMorgan Chase.
Čtyři největší poradenské a účetní firmy na světě Deloitte, KPMG, EY a PwC nejspíše přijdou kvůli konfliktu a návazným sankcím o klienty i část byznysu.
Společnosti MSCI a FTSE Russell vyřadily cenné papíry ruských společností ze svých akciových indexů. Londýnská burza mezitím zastavila obchodování s ruskými depozitními certifikáty. Mezinárodní investoři se nemohou zbavit ruských aktiv.
Automobilka Škoda Auto kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré své aktivity v Rusku. Přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu, zastaví i export vozů do země, uvedla firma. Podle vyjádření Škody zastaví aktivity v Rusku celý koncern Volkswagen, a to až do odvolání. Dění kolem Ukrajiny a dopady sankcí mají dopad i na další automobilky. Analytici proto očekávají, že ruský trh s automobily letos klesne o polovinu.
Ratingové agentury Fitch a Moody's snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o šest stupňů, do neinvestiční kategorie. Západní sankce podle prohlášení společností zpochybňují schopnost Ruska splácet dluh a oslabují ekonomiku.
Mnoho států uvalilo na Rusy sankce, aerolinky zrušily ruské lety, možnost cestování po světě se hodně zkomplikuje. Přesto jsou země, kam Rusové na dovolenou vyjedou.
Nejenom ropný a automobilový, ale také potravinářský průmysl přišel kvůli západním sankcím o svůj ruský trh. Seznam firem, kterých se ruská invaze finančně citelně dotkne, sestavil zpravodajský server CNN.
Rusko podle všeho začíná dnes vykazovat známky platební neschopnosti, takže už směřuje k bankrotu. Dnes má totiž vyplácet úrok na svém dluhu, ale cizinci zřejmě žádné peníze neuvidí. Od pondělí pro ně platí v Rusku zákaz výplaty peněz. To je ovšem částečná platební neschopnost, ať už je zdůvodněná jakkoli. Rusko tedy míří ke krachu. Jak asi zareaguje ČNB?
Cena plynu pro evropský trh vystoupila na rekordních více než 194 eur (4975 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.
Ruský prezident Vladimir Putin není po agresi vůči Ukrajině kladným hrdinou ani v Rusku. Nesouhlasí s ním obyčejní lidé a kritizují ho oligarchové, píše CNBC.
Český astronaut 👨🚀 Aleš Svoboda se v německém Kolíně nad Rýnem připravuje na případný let do vesmíru 🚀. Jako druhý Čech po Vladimíru Remkovi se tam může podívat díky projektu Česká cesta do vesmíru s cílem uskutečnit národní misi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Pokud vše půjde dobře, mohl by Svoboda letět na konci roku 2026.
Ceny ropy 🛢 se dnes zvyšují 📈. Reagují na vzájemná obvinění Izraele a libanonské ozbrojené skupiny Hizballáh z porušení příměří a na zprávu, že izraelské tanky ostřelovaly jih Libanonu. Severomořská ropa Brent přidává asi o 0,3 procenta nad 73,05 dolaru za barel. Americká lehká ropa si připisuje 0,2 procenta a obchodovala se za více než 68,80 dolaru za barel. Objem obchodů je kvůli oslavám Dne díkůvzdání ve Spojených státech slabší.
Pražská burza stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,07 procenta na 1687,72 bodu. K růstu burze nepomohlo ani posílení 💪 akcií energetické firmy ČEZ ⚡, se kterou se obchodovalo v největším objemu. Akcie ČEZ dosáhly i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí burzy, když zdražily o 1,09 procenta na 970 korun. Z nejobchodovanějších emisí mírně posílily také třeba cenné papíry Komerční banky, a to o 0,24 procenta na 821 korun.
Koruna stagnuje k euru a mírně oslabila vůči dolaru. Ve vztahu k jednotné evropské měně zpevnila 💪 o jeden haléř na 25,28 koruny za euro 💶. Na dolar ztratila od středečního podvečera tři haléře, obchoduje se v kurzu 23,96 koruny za dolar 💵.
Pokles kurzu rublu vůči dolaru není důvodem k panice, řekl podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Občasné prudké výkyvy ruské měny podle něj souvisejí s rozpočtovými platbami a sezonními změnami. Rubl ve středu oslabil o více než sedm procent, prolomil hranici 110 rublů za dolar a dostal se až na 114 rublů. Dnes jeho kurz zpevnil.
Česká a slovenská UniCredit Bank dnes rozhodla o vydání kreditních dluhopisů za 1,7 miliardy eur (42,9 miliardy korun), které nakoupí nizozemský penzijní fond PGGM. Dluhopisy budou sloužit ke sdílení rizik z úvěrového portfolia banky, která díky tomu získá více volného kapitálu.
Číst více
Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele PPP projektu pro železniční trať z Prahy-Veleslavína na pražské letiště. Má to být první spolupráce státu se soukromým sektorem na železnici. Vítěz výběrového řízení zajistí vybudování trati a její údržbu po dobu 25 let.
Číst více
Inflace v Německu v listopadu opět zrychlila, dostala se na 2,2 procenta. Uvedl to Spolkový statistický úřad. V říjnu byla na dvou procentech.
Maďarsko prodlouží strop na úroky z hypoték drobných klientů o dalších šest měsíců, tedy do poloviny roku 2025. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána. Vláda zamrazila úroky z hypoték od 1. ledna 2022, aby ochránila domácnosti před prudkou inflací.
Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.