Od prvních dnů ruské invaze v roce 2022 mají obyvatelé Ukrajiny přístup k jedinému zdroji televizního zpravodajství - celodennímu vysílání plnému záběrů ukrajinských tanků ostřelujících ruské pozice, zdravotníků operujících v blízkosti fronty a politických vůdců získávajících podporu v zahraničí.
Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v prosinci rostla nejrychlejším tempem skoro za sedm let, objem nových exportních zakázek nicméně druhý měsíc za sebou klesl. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global. Růstu v průmyslu teď vydatně pomáhá zbrojní výroba.
Spojené státy na půdě G7 navrhují zabavení až 300 miliard dolarů (asi 6,6 bilionu korun) zmražených ruských aktiv, píše list Financial Times. Ministři financí skupiny vyspělých zemí i jejich náměstci pracují na tom, aby byl návrh připravený k realizaci k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu 24. února příštího roku. USA mají podle listu podporu Japonska, Kanady a Británie, evropské země naopak mají pochybnosti.
Předseda arménské vlády Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev spolu jednali během neformálního summitu postsovětského Společenství nezávislých států (SNS) v Petrohradu o mírových dohodách mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Informovala o tom dnes arménská a ruská média s odvoláním na Pašinjanovu mluvčí. Rozhovor se odehrál ještě v úterý.
Srpnová smrt zakladatele žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenije Prigožina byla vraždou na objednávku ze strany tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, uvedl list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje ze západních zpravodajských služeb a Ruska. Kreml to odmítl komentovat, jedná se podle něj o výmysl.
Západní společnosti, které ohlásily odchod z Ruska, přišly o více než 103 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu korun), uvedl předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Podle agentury Interfax tak učinil v reakci na přijetí dalšího, v pořadí už dvanáctého balíku sankcí, který přijala Evropská unie ve snaze přimět Rusko, aby ukončilo agresi proti Ukrajině.
Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude moci do zemí EU dovážet až do října 2028. Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická Hyundai; ty ruskou ocel upotřebí třeba v základní karosérii svých vozidel. Nepřímo se tak ovšem nadále financuje – a financovat tedy o čtyři roky dále bude – Putinova válka na Ukrajině.
Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi na dnešní obsáhlé tiskové konferenci položil jednu z otázek jeho vlastní „digitální dvojník“ vytvořený pomocí umělé inteligence (AI), který se představil jako student z Petrohradu. Hlavy státu se zeptal, zda je pravda, že má řadu dvojníků a jak se dívá na problematiku AI. Informoval o tom list Kommersant, který ze situace zveřejnil video.
Nový vlastník bývalého ruského závodu švédského výrobce nákladních automobilů Volvo AB po téměř dvouleté přestávce obnovuje produkci. V příštím roce plánuje vyrobit 2000 nákladních automobilů. S odkazem na sdělení nového majitele o tom dnes informuje agentura Reuters. Společnost Volvo loni v únoru po ruské invazi na Ukrajinu pozastavila veškerý prodej, servis a výrobu v Rusku.
Německá sociální demokracie (SPD) dnes svým kandidátem na kancléře v nadcházejících předčasných parlamentních volbách jmenovala současného kancléře 👨 Olafa Scholze. S odvoláním na své zdroje o tom informovalo několik německých médií, včetně agentury DPA.
Ministerstvo kultury začalo zpracovávat 📜 analýzu, včetně mezinárodního srovnání, aplikace zákona o audiovizuálních službách na vyžádání. Na síti X to uvedl ministr Martin Baxa (ODS). Reagoval tak na informaci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) z minulého týdne, že podle tohoto zákona budou youtubeři a vlogeři podléhat registraci.
Tribunál Soudního dvora Evropské unie ❌ zamítl žádost banky UniCredit, která chtěla pozastavit rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o tom, jak by měla tato italská bankovní skupina urychlit odchod z Ruska. Vyplývá to ze soudního dokumentu, jenž má k dispozici agentura Reuters. Tribunál je druhým nejvyšším soudem EU.
Společnost CPI Property Group (CPIPG) realitního magnáta Radovana Vítka se připravuje na dopady složitého právního sporu, v němž jde o zmrazená aktiva za 537 milionů eur (1️⃣3️⃣,6️⃣ miliardy korun). Spor se týká Vítka a dvou lidí odsouzených za praní špinavých peněz, kteří tvrdí, že Vítka soukromě financovali. Napsal to dnes britský ekonomický deník Financial Times.
Polští zemědělci do 10. prosince ❌ přerušili protest na hraničním přechodu s Ukrajinou Medyka-Šehyni, informovala polská média a ukrajinská pohraniční stráž. Internetový server polské rozhlasové stanice RMF FM v neděli napsal, že zemědělci protest přerušili poté, co se za nimi vydal ministr zemědělství Czeslaw Siekierski a slíbil jim, že do 10. prosince odpoví na jejich požadavky.
Plánovaný český 🚢 námořní terminál v Kuhwerderském přístavu v Hamburku zahájí provoz možná až v roce 2031, ještě v červnu zmiňovalo ministerstvo dopravy rok 2028. Napsal to dnes server Ekonomický deník s odkazem na mluvčí ministerstva Alenu Mühl.
Praha plánuje příští rok podle prvního návrhu rozpočtu hospodařit s příjmy zhruba 110,92 miliardy a výdaji 113,49 miliardy korun, což je meziročně na příjmové i výdajové stránce 📈 víc. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovnají peníze z vlastních zdrojů z minulých let. Na investice je vyčleněno asi 22,29 miliardy korun, dalších zhruba 14 miliard město převede z nevyčerpaných peněz minulého roku.
Zlepšení důvěry v ekonomiku, které ukázal konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ), naznačuje, že české hospodářství nadále umírněným tempem 📈 ožívá. Shodli se na tom analytici. Zároveň upozornili, že důvěra v ekonomiku je nejvyšší od poloviny roku 2022. Nálady podnikatelů ale podle odborníků ukazují, že problematická zůstává situace v průmyslu.
Skupina Českomoravská nemovitostní (ČMN) se stala jediným majitelem kancelářského komplexu Churchill Square v Praze u hlavního nádraží. Zbývající čtvrtinový podíl koupila od libanonského holdingu CFH. Aktuální transakci tvořila hotovostní platba ve výši 1️⃣9️⃣ milionů eur (asi 481 milionů korun), napsal server Seznam Zprávy.
Firma Patria investiční společnost koupila 5️⃣ nákupních parků v Česku a na Slovensku od slovenského developera KLM real estate. Cenu společnosti nezveřejnily. Patria investiční společnost patří do skupiny Československá obchodní banka (ČSOB). Koupené retail parky budou součástí podílového fondu ČSOB Nemovitostní, který se otevře příští rok.