Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, jejíž platnost měla skončit ve čtvrtek. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se úmluva prodlužuje o dva měsíce. Před tím byla prodloužena dvakrát o 60 dnů.
Evropa se nyní prostřednictvím dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) snaží kompenzovat výpadky v dodávkách z Ruska. Podle agentury Bloomberg je nicméně možné, že plány na výstavbu nových evropských terminálů pro dovoz LNG již zašly příliš daleko. Kapacity terminálů by po roce 2030 mohly výrazně převyšovat poptávku, protože evropské země budou čím dál více využívat energii z obnovitelných zdrojů. Hrozí tak, že infrastruktura v hodnotě miliard eur se stane zbytečnou, píše Bloomberg.
Objem obchodů Evropské unie s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Arménií raketově vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu. Zdá se ovšem, že jde pouze o způsob, jak do Ruska dostat zboží, na které se vztahují sankce Západu. Zboží mířící do těchto postsovětských republik se totiž cestou přes Rusko záhadně „ztrácí“.
Druhý největší výrobce lihovin na světě ukončuje aktivity v Rusku. Francouzská firma Pernod Ricard se tak rozhodla poté, co se ve Švédsku objevily kontroverze ohledně jejího obnoveného vývozu vodky Absolut do Ruska.
Představitelé skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 jednají o možnosti uvalit sankce na vývoz ruských diamantů. Analytici nicméně varují, že takové opatření by mohlo potenciálně zvýšit ceny této luxusní komodity a narušit globální trh se šperky, uvedl server CNBC. Navíc se diskutuje, jak sankce nastavit, aby je nebylo možné obcházet. Což se děje třeba s ropou. Nicméně Putinovo Rusko pořád z prodeje drahých kamenů získává miliardy.
Dovoz ruské ropy do Indie se loni zdesetinásobil. Uvedl to indický finanční ústav Bank of Baroda, nad kterým má kontrolu stát. Zatímco v roce 2021 zastupovala ruská ropa dvě procenta ročního dovozu ropy do Indie, loni to bylo téměř 20 procent, informovala s odkazem na zprávu indické banky stanice BBC.
Přední řečtí námořní dopravci přepravují více ruské ropy než státní moskevské tankery. Řečtí rejdaři pomáhají ruskému státnímu rozpočtu, ale zároveň drží světové ceny ropy pod kontrolou, což je zase v zájmu Spojených států a jejich spojenců.
Evropská unie chce skoncovat s takzvanými zlatými vízy, která členské země nabízejí mimoevropským „investorům“. V řadě zemí to v praxi znamená trvalý pobyt a cestu k občanství pro každého, kdo si koupí dostatečně drahou nemovitost. Zatím udělování zlatých víz zůstává na jednotlivých státech unie.
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru se z Ruska stáhly stovky největších západních firem. Mnohé ale přes kritiku zůstaly s tím, že opustit tamní trh není jednoduché. Mezi nimi i rakouská Raiffeisenbank, které její podnikání ve státě „non grata“ vyneslo v prvním čtvrtletí stovky milionů eur zisku.
Evropská unie diskutuje o novém sankčním mechanismu zaměřeném na nečlenské země, které podle ní dostatečně nebrání Rusku v obcházení sankcí. Podle agentury Bloomberg jde především o státy, které nedokážou vysvětlit výrazný nárůst objemu obchodu s klíčovými produkty či technologiemi.
Rusko se potýká s propadem automobilového trhu. Prodej aut v dubnu oproti březnu sice výrazně stoupl, oproti stejnému období roku 2021, tedy době před ruskou invazí na Ukrajinu, je na polovině. Důvodem jsou sankce západního světa uvalené nejen na ruský autoprůmysl po začátku války.
Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith požádal federálního soudce, aby se dále ❌ nezabýval obžalobou Donalda Trumpa z pokusu zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020. Zdůvodnil to tím, že se Trump v lednu vrátí do úřadu hlavy státu. Informují o tom dnes agentury Reuters a AP, které připomínají dlouhotrvající politiku amerického ministerstva spravedlnosti, jež chrání úřadující prezidenty před stíháním.
Ruský prezident Vladimir Putin ☝ eskaluje napětí ve válce na Ukrajině, konflikt se změnil z regionálního na mezinárodní. Po jednání s kolegy z Francie, Británie, Polska a Itálie to dnes na tiskové konferenci řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.
Ceny ropy se výrazně snižují po zprávě serveru Axios, že Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří. Severomořská ropa Brent kolem 17:00 středoevropského času vykazovala 📉 pokles o zhruba 2,5 procenta a pohybovala se nedaleko 73,3 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela zhruba 2,7 procenta a nacházela se blízko 69,3 dolaru za barel.
Pražská burza zahájila týden 📉 poklesem. Index PX odepsal 1,05 procenta na 1679,47 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Monetou. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa téměř tři týdny po volbách stále ❌ nemá přístup k neveřejným vládním dokumentům a nemůže koordinovat své kroky s federálními agenturami, upozorňují americká média. Důvodem je podle nich to, že nastupující administrativa nepodepsala sérii dohod s vládou, které jsou potřebné pro formální zahájení procesu předání moci.
Ceny kávy, které na světových trzích v posledních letech zrychlují růst na rekordní hodnoty, se budou dále 📈 zvyšovat. Důvodem je větší poptávka na globálním trhu a zároveň nižší nabídka kávy. Hrozí proto i její nedostatek. Vyplývá to z odpovědí analytiků a expertů.
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se 🤝 dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Mluvčí izraelské vlády dnes podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá některé otázky vyřešit“.
Německý automobilový koncern Volkswagen výrazně 📉 snížil účetní hodnotu svého 21procentního podílu ve švédském výrobci baterií pro elektromobily Northvolt, který minulý týden požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných 🛢️ produktů. Informaci agentury Reuters potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.
Číst více
Ocelářská divize německé průmyslové skupiny Thyssenkrupp hodlá v příštích šesti letech 📉 snížit počet zaměstnanců zhruba na 16 tisíc ze současných asi 27 tisíc. Firma podle agentury DPA oznámila, že do roku 2030 plánuje zrušit 5000 pracovních míst. O dalších 6000 se má počet zaměstnanců snížit v důsledku prodeje částí podniku a přesunu aktivit na externí poskytovatele služeb.
Číst více