Vraťme se v čase do 23. února, do dne předtím, než Rusko zahájilo svou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Tehdy jsme se mohli domnívat, že dny ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou sečteny. O 100 dní později jsou veškeré Putinovy plány na vítěznou přehlídku v Kyjevě odloženy na neurčito.
Ruské ropné společnosti v čele s Rosněftí plánují v červnu znovu spustit vrtné soupravy na místech, kde byla těžba přerušena kvůli západním sankcím. Firmy spoléhají na zvýšení sezonní poptávky a trvalé nákupy z Asie. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čtyři informované zdroje.
Nové sankce ze strany Evropské unie nebudou mít na aktivity největší ruské bankovní společnosti Sberbank vliv. Banka to uvedla v reakci na dohodu EU o šestém souboru protiruských sankcí. Ten zahrnuje mimo jiné odpojení Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT.
Česká ekonomika rostla i přes nepříznivé okolnosti nadále v prvním kvartálu letošního roku. Meziročně přidala 4,8 procenta, oproti čtvrtému kvartálu loňského roku posílila téměř o procento, uvedl Český statistický úřad. Růst táhly především útraty domácností. Ty však v posledních měsících začínají šetřit, upozorňují statistici.
Asijské mocnosti v posledních letech výrazně prohloubily obchodní spolupráci, uvádí studie Institutu německého hospodářství. Autoři však upozorňují, že jde o značně nevyrovnaný vztah. Zatímco pro Putina je Čína životně důležitá, Si Ťin-pching pouze využívá ruské energetické zdroje. Pro západní země je pak utužování problém kvůli narušování dodavatelských vztahů i kvůli fungování sankcí.
Ruský prezident Vladimir Putin je možná už týdny či měsíce po smrti a na veřejnosti za něj může vystupovat dvojník. Podle britských médií o tom spekulují zdroje z britské tajné služby MI6, podle kterých by Rusové Putinovu smrt asi delší dobu tajili. Je to další z řady mediálních spekulací, z nichž jiné tvrdí, že je Putin vážně nemocen a léčí se s rakovinou.
Brusel vychází vstříc Maďarsku a Evropská komise tak už nenavrhuje embargovat ruskou ropu proudící ropovodem Družba. Vyplývá to z aktualizovaného návrhu šestého sankčního balíčku, který Evropská komise v sobotu rozeslala členským vládám. Brusel v něm tedy navrhuje embargovat pouze tu ruskou ropu, jež je do EU přepravována tankery. Surovina proudící Družbou zatím embargována být nemá.
Čínské úřady se rozhodly uzavřít letiště pro desítky letadel ruských leteckých společností. Zákaz se vztahuje na letouny amerického výrobce Boeing, které nebudou moci přistávat na čínských letištích.
Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023. Podle něj do 10. července bude mít Slovensko v zásobnících dostatek plynu k pokrytí spotřeby do konce příští zimy. Slovensko bylo dosud značně závislé na dodávkách plynu i ropy z Ruska.
Protiruské sankce a omezování poptávky po ruské ropě ze strany západního světa přiměly Kreml zaměřit svou pozornost do Asie. Moře nyní brázdí rekordní množství tankerů s více než 70 miliony barelů na palubách – téměř trojnásobně více, než před začátkem ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Asie – zejména díky Číně a Indii – tak v uplynulém měsíci poprvé předběhla Evropu jako největšího kupce, uvedla agentura Bloomberg.
Zástupci členských států EU se dnes shodli na plném přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od 1. ledna příštího roku. Informovalo o tom maďarské předsednictví v Radě EU. Shodu musí ještě formálně potvrdit členské státy, což by se mělo stát na jednání unijních ministrů vnitra 12. prosince v Bruselu. Rakousko, které vstup obou zemí do Schengenu dlouho blokovalo, nyní podle všeho změnilo názor.
Americký dolar 💲 dnes oslabuje. Reaguje tak na nejnovější statistiku z USA. Investoři jsou také opatrní ohledně slibů nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajících se cel a před koncem měsíce navíc řada investorů upravuje svá portfolia.
Ruský rubl klesl k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent a obchoduje se nyní kolem 113 rublů za dolar, napsala agentura Reuters. Rubl se tak vůči dolaru dostal na hranici, která by podle některých analytiků mohla přimět úřady podniknout opatření na podporu domácí měny.
Státní zástupce obžaloval trojici mužů, kteří podle policie zorganizovali dodávku několika stovek kilogramů kokainu v krabicích s banány 🍌. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Žalobě čelí podle zpravodajského serveru bývalý vedoucí pracovník Lidlu Jiří Gabriel a někdejší spolupracovník uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře Petr Hrubý. Třetím viněným mužem je podle dřívějších informací policie cizinec dlouhodobě žijící v Praze.
Vláda schválila investiční pobídku japonské společnosti Toppan Holdings za 521,9 milionu korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pobídku firma využije na stavbu nového závodu na výrobu fólií na Mostecku, ve kterém vytvoří 58 pracovních míst.
Ceny ropy 🛢 na světových burzách po počátečních poklesech mírně rostou 📈. Severomořská ropa Brent zdražuje o 0,16 procenta na 72,93 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve přidává 0,25 procenta a obchodovala se za 68,94 dolaru za barel. Zásoby komodity v USA klesly výrazně více, než očekávali analytici.
Pražská burza oslabila 📉, index PX odepsal 0,35 procenta na 1688,82 bodu. Způsobil to zejména propad akcií energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, v červených číslech skončily také pojišťovna VIG nebo výrobce nápojů Kofola.
Koruna potřetí v řadě posílila 💪 k dolaru. Zpevnila o 17 haléřů na 23,93 koruny za dolar. K euru tuzemská měna ve srovnání s předchozím závěrem oslabila o dva haléře na 25,29 koruny za euro.
Francouzský výrobce automobilových součástek⚙ Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1000 pracovních míst. Propouštění by se mohlo dotknout i provozů v České republice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to dnes na webu Hospodářské noviny (HN). Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.