Německý průmyslový konglomerát Siemens opustí Rusko. Připojuje se tak k mezinárodní komunitě, která odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Firma zároveň zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého finančního roku, podle kterých jí čistý zisk meziročně klesl o 49 procent na 1,21 miliardy eur (30,8 miliardy korun). Na vině jsou zejména odpisy právě v souvislosti s odchodem z ruského trhu.
Rusko čelí nejhlubšímu hospodářskému poklesu za téměř tři desetiletí, protože tlak ze strany sankcí uvalených USA a jejich spojenci narůstá. Uvádí to interní prognóza ruského ministerstva financí s tím, že HDP Ruska se letos sníží až o 12 procent, což je výrazně více než dubnový odhad ruské centrální banky, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje.
„Vladimir Putin se proměnil v ubohého diktátora a paranoika“, „Putin rozpoutal jednu z nejkrvavějších válek 21. století“ nebo „Putin lhal o ruských plánech na Ukrajině“. To si ke svému překvapení mohli několik minut číst návštěvníci ruského prokremelského zpravodajského webu Lenta.ru. Ke článkům – zveřejněným na Den vítězství Sovětů nad nacismem před 77 lety – se přihlásili dva ze členů redakce webu a poté je zase stáhli, napsal server BBC na své ruskojazyčné verzi.
Ukrajina zatím osela jarními plodinami sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni. Informoval o tom ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Země podle něj navzdory ruské invazi v dubnu vyvezla více než jeden milion tun obilí. Ukrajina byla v loňském roce čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že země zvítězí nad Ruskem, jeho ruský protějšek stále trvá na tom, že invaze na Ukrajinu odsuzovaná většinou civilizovaného světa bylo správné rozhodnutí. Oba se tak vyjádřili dnes, v Den vítězství nad nacismem v roce 1945, který se v bývalých státech Sovětského svazu slaví o den později než v západních zemích. Putin opět zkresluje historii, potvrdila se nutnost jednoty Západu vůči agresorovi, uvedl v reakci český premiér Petr Fiala (ODS).
Ruský prezident Vladimir Putin v Moskvě přednese u příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa projev, který bude ve světě ostře sledován s ohledem na další vývoj války na Ukrajině. Přes ekonomické dopady na zemi za ním Rusové stojí a jeho preference stále stoupají.
Maďarsko i po dnešku blokuje uvalení embarga EU na dovoz ruské ropy. Maďaři tak činí přesto, že si už dříve vyjednali výjimku spočívající v tom, že mají čas se od ruské ropy odříznout až do konce roku 2024. Stejnou výjimku má v EU už jen Slovensko. Česko by se muselo odříznout do června 2024. Ostatní země EU by to musely zvládnout už letos. Chorvatsko ovšem zvažuje, že o výjimku zažádá taktéž.
Spojené státy připravují kampaň, aby nalákaly ruské vědce a technické odborníky na práci do Spojených států. Spousta expertů však z Ruska odchází už nyní.
Evropská komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku. S odkazem na diplomatický zdroj to uvedla agentura Reuters.
Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky.
Na sankčním seznamu Evropské unie se s největší pravděpodobností ocitne i někdejší ruská gymnastka Alina Kabaevová. Předsedkyně správní rady mediální skupiny National Media Group je totiž údajně velmi blízko Vladimiru Putinovi, upozorňuje agentura Bloomberg.
Zástupci členských států EU se dnes shodli na plném přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od 1. ledna příštího roku. Informovalo o tom maďarské předsednictví v Radě EU. Shodu musí ještě formálně potvrdit členské státy, což by se mělo stát na jednání unijních ministrů vnitra 12. prosince v Bruselu. Rakousko, které vstup obou zemí do Schengenu dlouho blokovalo, nyní podle všeho změnilo názor.
Americký dolar 💲 dnes oslabuje. Reaguje tak na nejnovější statistiku z USA. Investoři jsou také opatrní ohledně slibů nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajících se cel a před koncem měsíce navíc řada investorů upravuje svá portfolia.
Ruský rubl klesl k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent a obchoduje se nyní kolem 113 rublů za dolar, napsala agentura Reuters. Rubl se tak vůči dolaru dostal na hranici, která by podle některých analytiků mohla přimět úřady podniknout opatření na podporu domácí měny.
Státní zástupce obžaloval trojici mužů, kteří podle policie zorganizovali dodávku několika stovek kilogramů kokainu v krabicích s banány 🍌. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Žalobě čelí podle zpravodajského serveru bývalý vedoucí pracovník Lidlu Jiří Gabriel a někdejší spolupracovník uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře Petr Hrubý. Třetím viněným mužem je podle dřívějších informací policie cizinec dlouhodobě žijící v Praze.
Vláda schválila investiční pobídku japonské společnosti Toppan Holdings za 521,9 milionu korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pobídku firma využije na stavbu nového závodu na výrobu fólií na Mostecku, ve kterém vytvoří 58 pracovních míst.
Ceny ropy 🛢 na světových burzách po počátečních poklesech mírně rostou 📈. Severomořská ropa Brent zdražuje o 0,16 procenta na 72,93 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve přidává 0,25 procenta a obchodovala se za 68,94 dolaru za barel. Zásoby komodity v USA klesly výrazně více, než očekávali analytici.
Pražská burza oslabila 📉, index PX odepsal 0,35 procenta na 1688,82 bodu. Způsobil to zejména propad akcií energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, v červených číslech skončily také pojišťovna VIG nebo výrobce nápojů Kofola.
Koruna potřetí v řadě posílila 💪 k dolaru. Zpevnila o 17 haléřů na 23,93 koruny za dolar. K euru tuzemská měna ve srovnání s předchozím závěrem oslabila o dva haléře na 25,29 koruny za euro.
Francouzský výrobce automobilových součástek⚙ Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1000 pracovních míst. Propouštění by se mohlo dotknout i provozů v České republice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to dnes na webu Hospodářské noviny (HN). Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.