Blíží se doba, kdy řada lidí nebude mít na nenadále výdaje. A začne se to týkat i střední třídy, tedy lidí, kteří by se za chudé rozhodně neoznačili. Myslí si to šéf odborů Josef Středula, podle něhož by se firmy měly o své zisky dělit se zaměstnanci. Jinak hrozí, že veškerá tíha inflace dopadne právě na ně. „Nejde všechno hodit na válku, propad životní úrovně tu byl už předtím,“ říká dlouholetý odborář. Majitelé firem si podle něj vždy najdou peníze na luxusní služební auto, ale na adekvátní odměny zaměstnancům už nikoliv.
Jejich svět je světem luxusních rezidencí, jacht, tryskáčů a elitních škol. Zatímco jejich rodiče brojí proti Západu, děti ruských oligarchů si život v něm užívají plnými doušky, upozorňuje CNN.
Světová banka spravovaná OSN připravuje balíček podpory ve výši 1,5 miliardy dolarů (asi 34 miliard korun) pro válkou zničenou Ukrajinu, včetně platby jedné miliardy dolarů z fondu rozvojového věřitele pro nejchudší země, uvedl v úterý prezident Světové banky David Malpass.
Ruská ekonomika by letos mohla klesnout o deset procent, což by představovalo nejhlubší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Agentuře RIA Novosti to řekl bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin.
Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přinesla. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?
Německý list Die Welt přijal jako svou zpravodajku ruskou novinářku Marinu Ovsjannikovovou. Žena se před časem se dostala na titulní stránky novin, když protestovala v živém vysílání státní televize Pervyj kanal proti ruské invazi na Ukrajinu. S odvoláním na německou mediální skupinu Axel Springer to uvedla agentura Reuters.
Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14. březnu. Podniku, který je stoprocentně ve vlastnictví Ruské federace, pak běžela desetidenní lhůta, kdy mohl věc napravit. Věřitelé však své peníze během této lhůty nedostali.
Francouzská Société Générale kvůli válce na Ukrajině opouští Rusko a zbavuje se tamních aktiv. Majoritní podíl v Rosbank prodá impériu jednoho z nejbohatších oligarchů - Vladimiru Potaninovi. Cena? Zůstává tajná.
Kreml sice tvrdí, že tvrdé sankce zvládne, ale pro jistotu rozhodl o tom, že navýší rezervní fond státního rozpočtu o 273,4 miliardy rublů (3,52 miliardy dolarů nebo 75 miliard korun). Drtivá většina peněz půjde ze zisků za vývoz energie v letošním roce v době stoupajících cen kvůli ruské invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.
Zástupci členských států EU se dnes shodli na plném přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od 1. ledna příštího roku. Informovalo o tom maďarské předsednictví v Radě EU. Shodu musí ještě formálně potvrdit členské státy, což by se mělo stát na jednání unijních ministrů vnitra 12. prosince v Bruselu. Rakousko, které vstup obou zemí do Schengenu dlouho blokovalo, nyní podle všeho změnilo názor.
Americký dolar 💲 dnes oslabuje. Reaguje tak na nejnovější statistiku z USA. Investoři jsou také opatrní ohledně slibů nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajících se cel a před koncem měsíce navíc řada investorů upravuje svá portfolia.
Ruský rubl klesl k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent a obchoduje se nyní kolem 113 rublů za dolar, napsala agentura Reuters. Rubl se tak vůči dolaru dostal na hranici, která by podle některých analytiků mohla přimět úřady podniknout opatření na podporu domácí měny.
Státní zástupce obžaloval trojici mužů, kteří podle policie zorganizovali dodávku několika stovek kilogramů kokainu v krabicích s banány 🍌. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Žalobě čelí podle zpravodajského serveru bývalý vedoucí pracovník Lidlu Jiří Gabriel a někdejší spolupracovník uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře Petr Hrubý. Třetím viněným mužem je podle dřívějších informací policie cizinec dlouhodobě žijící v Praze.
Vláda schválila investiční pobídku japonské společnosti Toppan Holdings za 521,9 milionu korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pobídku firma využije na stavbu nového závodu na výrobu fólií na Mostecku, ve kterém vytvoří 58 pracovních míst.
Ceny ropy 🛢 na světových burzách po počátečních poklesech mírně rostou 📈. Severomořská ropa Brent zdražuje o 0,16 procenta na 72,93 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve přidává 0,25 procenta a obchodovala se za 68,94 dolaru za barel. Zásoby komodity v USA klesly výrazně více, než očekávali analytici.
Pražská burza oslabila 📉, index PX odepsal 0,35 procenta na 1688,82 bodu. Způsobil to zejména propad akcií energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, v červených číslech skončily také pojišťovna VIG nebo výrobce nápojů Kofola.
Koruna potřetí v řadě posílila 💪 k dolaru. Zpevnila o 17 haléřů na 23,93 koruny za dolar. K euru tuzemská měna ve srovnání s předchozím závěrem oslabila o dva haléře na 25,29 koruny za euro.
Francouzský výrobce automobilových součástek⚙ Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1000 pracovních míst. Propouštění by se mohlo dotknout i provozů v České republice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to dnes na webu Hospodářské noviny (HN). Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.