Nábytkářský řetězec XXXLutz, konkrétně jeho rakouská vlastnická společnost XLCEE-Holding GmbH, dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 20,324 milionu korun. Důvodem je to, že v roce 2019 při koupi nábytkářského řetězce Kika nesplnil podmínky, kterými antimonopolní úřad transakci podmínil.
Objem obchodů Evropské unie s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Arménií raketově vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu. Zdá se ovšem, že jde pouze o způsob, jak do Ruska dostat zboží, na které se vztahují sankce Západu. Zboží mířící do těchto postsovětských republik se totiž cestou přes Rusko záhadně „ztrácí“.
Druhý největší výrobce lihovin na světě ukončuje aktivity v Rusku. Francouzská firma Pernod Ricard se tak rozhodla poté, co se ve Švédsku objevily kontroverze ohledně jejího obnoveného vývozu vodky Absolut do Ruska.
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru se z Ruska stáhly stovky největších západních firem. Mnohé ale přes kritiku zůstaly s tím, že opustit tamní trh není jednoduché. Mezi nimi i rakouská Raiffeisenbank, které její podnikání ve státě „non grata“ vyneslo v prvním čtvrtletí stovky milionů eur zisku.
Evropská unie diskutuje o novém sankčním mechanismu zaměřeném na nečlenské země, které podle ní dostatečně nebrání Rusku v obcházení sankcí. Podle agentury Bloomberg jde především o státy, které nedokážou vysvětlit výrazný nárůst objemu obchodu s klíčovými produkty či technologiemi.
Rusko se potýká s propadem automobilového trhu. Prodej aut v dubnu oproti březnu sice výrazně stoupl, oproti stejnému období roku 2021, tedy době před ruskou invazí na Ukrajinu, je na polovině. Důvodem jsou sankce západního světa uvalené nejen na ruský autoprůmysl po začátku války.
Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr. A půjde ještě dolů. Obrovské zlevnění je ale podle ekonoma Lukáše Kovandy výsledkem toho, že do EU stále proudí ruská ropa, a to přes země typu Číny, Singapuru či Turecka, kterým se přezdívá „pračky špinavé ruské ropy“.
Patriarcha Kirill, světským jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev je první osobou, kterou česká vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam kvůli jeho podpoře ruské invaze na Ukrajinu. Nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve má zákaz vstupu do Česka. Pro moskevského patriarchu to znamená i zmrazení případného majetku v zemi.
Společnost British American Tobacco (BAT) souhlasila se zaplacením více než 635 milionů dolarů (13,6 miliardy korun) americkým úřadům poté, co se její dceřiná firma v Singapuru BAT Marketing Singapore přiznala k porušení amerických sankcí prodejem tabákových výrobků Severní Koreji a bankovnímu podvodu. Jde o největší postih za porušení amerických sankcí proti Pchjongjangu, uvedla agentura DPA.
Hodnota majetku ruských dolarových miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun), tedy o více než dvě pětiny. Přispěly k tomu vysoké ceny přírodních zdrojů a obnovování hodnoty majetku po propadu, který nastal bezprostředně po začátku ruského útoku na Ukrajinu. Na předválečnou úroveň se však hodnota majetku ruských miliardářů ještě nevrátila. Uvedla to podle agentury Reuters ruská verze časopisu Forbes.
Země EU a skupiny G7 loni a ještě letos na přelomu roku v rámci svých sankcí zakázaly nebo zásadně omezily dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ve skutečnosti ale i přes tyto sankce proudí ruská ropa ve velkém na Západ dále. A to ve zpracované podobě – třeba jako motorová nafta. A skrze třetí země typu Číny. Ve velkém tak dochází k „praní špinavé ruské ropy“. To zjišťuje dnes zveřejněná studie finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Pražská burza se prudce propadla. Index PX v pátek klesl ↘ o 5,32 procenta na 1951,67 bodu a po měsíci zakončil pod 2️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ body. V končícím obchodním týdnu index PX spadl o 7,9 procenta, což je nejvýraznější týdenní pokles od počátku epidemie covidu-19 v Česku před pěti lety.
Koruna v závěru týdne oslabila k euru i americkému dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 25,21 koruny za euro 💶 a za 22,97 koruny za dolar 💲. Vůči jednotné evropské měně tak ztratila česká měna oproti čtvrtku 21 haléřů a k dolaru 48 haléřů.
Ratingová agentura S&P Global přehodnotí 🤔 po oznámení amerických cel všechny své makroekonomické prognózy. Takový krok zřejmě zvýší obavy, že se dostaví i vlna snižování ratingových známek, uvedla dnes agentura Reuters. Ratingy od S&P vyjadřují názor na důvěryhodnost a finanční zdraví tisíců firem a více než 130 zemí.
Číst více
Ceny ropy 🛢 v pátek navázaly na čtvrteční propad, severomořský Brent je nejníže od poloviny roku 2021. Hlavní příčinou jsou podle analytiků obavy ze slabé poptávky vyvolané celními poplatky, které zavádí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vliv má ale i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu.
Číst více
Výpočet takzvaných recipročních cel, která ve středu oznámil americký prezident Donald Trump 👱♂️, připomíná práci umělé inteligence (AI). Napsal to portál The Verge, podle kterého podobnou metodiku výpočtu, kterou Trumpova administrativa zvolila, doporučují i chatboty ChatGPT, Gemini, Grok a Claude.
Číst více
Generální tajemník NATO Mark Rutte dnes na tiskové konferenci v Bruselu zopakoval, že cesta Ukrajiny do NATO je nezvratná. Ukrajincům ale nikdy nebylo slíbeno, že bude členství v NATO součástí případné mírové dohody, dodal Rutte po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance.
Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset velmi brzy vyjádřit, zda to myslí s mírem 🕊 na Ukrajině opravdu vážně. Dnes to v Bruselu po jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance prohlásil šéf americké diplomacie Marco Rubio. Poznamenal, že americký prezident Donald Trump nepřistoupí na nekonečná jednání. Rubio zároveň upozornil, že Ukrajina už dříve souhlasila s návrhem na plošné příměří, a to bez jakýchkoli podmínek.
Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku sestavovaném agenturou Bloomberg se ve čtvrtek propadla ⬇ o 208 miliard USD (4,7 bilionu korun). To je čtvrtý nejvyšší jednodenní pokles za 13 let, kdy začal Bloomberg tento index sestavovat, a nejvyšší od vrcholu pandemie nemoci covid-19. Příčinou je propad světových akciových trhů způsobený oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení rozsáhlých cel.
Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 3️⃣4️⃣ procent na veškerý dovoz ze Spojených států. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom dnes informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
Číst více
Ceny ropy 🛢 dnes navázaly na čtvrteční propad a severomořský Brent je nejníže od konce roku 2021. Hlavní příčinou jsou podle analytiků obavy ze slabé poptávky vyvolané celními poplatky, které zavádí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vliv má ale i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu.