Po letech útlumu česká startupová scéna znovu ožívá. Růst investiční aktivity, úspěšné exity a zájem o AI ukazují na zřetelnou změnu sentimentu. Po propadu posledních let nacházejí investoři opět důvěru v technologické projekty, což startupový ekosystém výrazně posiluje.
Dnešní Švédsko není jen příkladem štědrého sociálního státu, ale i technologickým centrem Evropy. Daří se tu start-upům a počty miliardářů v posledních letech narůstají. Jak jdou dohromady vysoké daně s čilým podnikatelským duchem?
Americká technologická společnost Rubrik podporovaná Microsoftem jde na burzu. Zájem o akcie firmy, která se specializuje na cloudové služby a zabezpečení dat, je přitom v primární veřejné nabídce (IPO) obrovský. Podle zdrojů agentury Bloomberg dvacetkrát převyšuje počet nabízených akcií.
Americká internetová společnost Amazon přichází do Evropy včetně Česka se startupovým fondem disponujícím jednou miliardou dolarů, asi 24 miliardami korun.
Ten příběh se pořád opakuje. Nějaký mladý dravec vymyslí nový koncept, sežene investora, pár let sedí v exekutivě, rozvíjí expanzivní plány. Ale potom přijde okamžik, ke kterému podnikatelské myšlenky nové štiky v rybníce vždy směřovaly. Vykešovat peníze, zhodnotit své několikaleté úsilí, a odjet do teplých krajin.
Když někdo na Západě přijde se startupovým nápadem, obvykle přemýšlí hlavně o trhu, obchodu, marketingu. „My jsme spíše velmi dobří tvůrci produktů, možná v něčem lepší než Silicon Valley,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz investor a podnikatel Jiří Hlavenka. „Silicon Valley říká – my jsme tvůrci byznysu. Většina českých startupů, jeden vedle druhého – a mám zkušenosti s mnoha desítkami – hapruje v obchodě,“ zdůrazňuje finančník, který je také radním Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum a inovace.
Součástí vědecké diplomacie je také podpora startupů a inovativních firem. „Zatímco agentura CzechInvest je zaměřená na podporu konkrétních projektů, naším cílem je přenášet zkušenosti ze startupového prostředí v zahraničí. Získáváme know-how, jak se to kde dělá,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Nedávno se v Singapuru mimo jiné zajímal o to, jak tam efektivně propojují startupy a velký byznys.
Válečný konflikt v Izraeli je obrovskou lidskou tragédií. Jeho dopady budou citelné napříč všemi oblastmi. Jaké důsledky může mít tato nešťastná událost pro startupový svět, představuje ve svém komentáři investor a expert na startupy Roman Nováček.
Americká internetová společnost Amazon investuje až čtyři miliardy dolarů (téměř 92 miliard korun) do start-upu Anthropic, čímž získá klíčového partnera v oblasti generativní umělé inteligence (AI).
„Kondice českých startupů předčila naše očekávání. Už neplatí, že umíme jen stavět produkty a technologie, ale neumíme je prodávat do světa,” říká v rozhovoru pro Newstream šéf Presto Ventures Přemysl Rubeš. I v dnešní složité době jsou domácí projekty schopné získat skutečně velké peníze od zahraničních investorů. „Za poslední roky jsme se v Česku neskutečně posunuli, co se týče stavění globálních firem,” dodává.
Součástí vědecké diplomacie je sbírat a posuzovat poznatky o tom, jak k inovacím a modernizaci ekonomiky přistupují nejúspěšnější země jako Švédsko nebo Izrael. „Zaujalo mě, jak jsou Švédové schopni podpořit jakýkoliv inovativní návrh a postupem času vyhodnotit, jestli má nějaký smysl a je životaschopný,“ řekl v rozhovoru pro časopis MED první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.
Ředitelství silnic a dálnic získalo 👍 souhlas k plánování dalších až 500 kilometrů dálnic v Česku. Plán počítá zejména s tím, aby stavby ulevily Praze a Brnu od tranzitní dopravy. Informoval o tom dnes server Zdopravy.cz, podle kterého studii proveditelnosti na výstavbu dálnic schválila centrální komise ministerstva dopravy minulý týden.
Schodek státního rozpočtu Slovenska v závěru prvního čtvrtletí dosáhl téměř 1️⃣,4️⃣5️⃣ miliardy eur (36,2 miliardy korun). Meziročně klesl o třetinu, jen za březen se proti únoru naopak zvýšil o 85 procent. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva financí.
Evropský parlament ❌ zbavil imunity německého europoslance českého původu Petra Bystroně. Tohoto politika strany Alternativa pro Německo (AfD), označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou, viní německá prokuratura z propagace protiústavních a teroristických hnutí.
Evropský parlament dnes zbavil imunity českou europoslankyni 👩 Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku.
Evropské akcie v prvním čtvrtletí vesměs rostly, zatímco americké indexy zaznamenaly pokles. Širší americký index S&P 500 odepsal 4,4 procenta. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil přes deset procent. Index Euro STOXX 50 si naopak 📈 připsal 6,7 procenta, britský FTSE 100 zpevnil o pět procent a německý DAX o 10,5 procenta, ukázaly burzovní statistiky.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalilo na 2️⃣,2️⃣ procenta z únorových 2,3 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a služby, ceny energií se naopak snížily. Ve svém rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii, tedy i za Českou republiku, první rychlý odhad neobsahuje. Meziměsíčně se ceny o 0,6 procenta zvýšily.
Ministerstvo financí se počtvrté pokouší prodat dva 🏡 bytové domy s nájemníky v krkonošském Harrachově. Případný kupec získá budovy, pozemky pod nimi patří městu. V předchozích třech kolech nabídku nikdo nepodal, cenu za oba domy i proto stát postupně snižuje. Původně chtěl minimálně 112 milionů korun, nyní to je 78,44 milionu.
Hodnota zmrazených ruských aktiv ve Švýcarsku v důsledku hospodářských sankcí vůči Moskvě vzrostla na konci března na 8️⃣,3️⃣8️⃣ miliardy amerických dolarů (193,6 miliard korun), zatímco před rokem to bylo 6,56 miliardy dolarů (151,5 miliard korun), uvedla dnes švýcarská vláda. Informuje o tom agentura Reuters.
Česká ekonomika loni 📈 stoupla o jedno procento, potvrdil Český statistický úřad svůj předchozí odhad. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) meziročně o 1,8 procenta a v mezikvartálním srovnání o 0,7 procenta.
Bilance pátečního zemětřesení v Barmě 📈 vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí dnes s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších přibližně 4521 lidí utrpělo zranění a více než 400 lidí se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce barmské vojenské junty, který uvedl, že počet obětí může přesáhnout 3000.