Vláda za první čtvrtletí letošního roku vykázala schodek státního rozpočtu čítající 91,2 miliardy korun. Přestože historicky jde nominálně o čtvrtý nejvyšší schodek za kterékoli první čtvrtletí, z porovnání se schodky za stejnou dobu let 2023 a 2024 je patrná sice značně pozvolná, ale přece jen probíhající elementární konsolidace hospodaření státního rozpočtu.
Prezident Pavel podpisem rozpočtu dal najevo, že upřednostňuje politické ohledy před těmi ryze ekonomickými, které aplikují i jeho vlastní odborní poradci. Což vlastně není překvapivé.
Premiér Petr Fiala věří tomu, že společně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Zároveň ale nechtěl rozhodnutí prezidenta předjímat, hlava státu ho podle Fialy oznámí veřejnosti do týdne až 12 dnů. Premiér to dnes řekl novinářům po schůzce s Pavlem. Hrad následně na síti X uvedl, že prezident oznámí rozhodnutí o tom, zda rozpočet podepíše, nebo bude vetovat, 17. prosince.
Francouzští poslanci vyslovili ve středu večer nedůvěru menšinovému kabinetu Michela Barniera. Země se propadá do čím dál vážnější politické krize. Míč je nyní na straně prezidenta Emmanuela Macrona, kterému však možnosti pomalu ubývají. Začíná se mluvit i o jeho konci.
Dolní komora francouzského parlamentu po týdnech sporů o rozpočet na příští rok vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Michela Barniera, který je ve funkci teprve tři měsíce. Ve druhé nejlidnatější zemi Evropské unie se tak prohlubuje politická krize navazující na letní volby, v nichž žádný z hlavních bloků nezískal v Národním shromáždění většinu. Francouzský prezident Emmanuel Macron nyní musí hledat nového premiéra, nad rozpočtem na příští rok zůstávají otazníky.
Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun. Opozice podrobila rozpočet kritice.
Poslanci dnes budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok s již schváleným schodkem 241 miliard korun. V dílčích hlasováních rozhodnou o přesunech historicky druhého nejvyššího balíku peněz, drtivou většinu ale zamítnou. Návrhy změn odpovídají zhruba 224 miliardám korun. Většího objemu takové návrhy dosud dosahovaly jen roku 2020, kdy se schvaloval rozpočet na rok 2021.
Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to Hospodářské noviny (HN) na svém webu. Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.
Výrazné navýšení cel představuje z hlediska české ekonomiky hlavní bezprostřední hrozbu plynoucí z dnešního znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
Eurostat letos v průběhu roku postupně opravuje a reviduje čísla ke schodku státního rozpočtu v roce 2023. Započítal tudíž do schodku dluh, který vláda Petra Fialy vyvedla mimo rozpočet, zjevně aby si schodek opticky snížila. A také vládě odmítl započítat část dividendy ČEZ, kterou si vláda v rozporu s mezinárodní metodikou započítala celou.
Ruské úřady přitvrdily podmínky, které musí splnit zahraniční společnosti při odchodu z Ruska: prodraží se jim příspěvek do ruského rozpočtu a také budou muset svá ruská aktiva prodávat ještě s větší slevou než dosud, uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov. Příspěvek do státního rozpočtu se zvyšuje z 15 na 35 procent z částky dohodnuté při transakci, přičemž při prodeji musí z tržní ceny slevit tři pětiny, a ne polovinu jako dosud.
Finsko plánuje 📈 zvýšit výdaje na obranu do roku 2029 na nejméně tři procenta svého HDP a odstoupit od celosvětové úmluvy o zákazu protipěchotních min v reakci na rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ruska. O dnešním oznámení finské vlády informuje agentura Reuters.
Americký viceprezident 👨 J.D. Vance se chystá tento měsíc navštívit Itálii, kde se chce setkat s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, napsala dnes agentura Bloomberg. Zároveň připomněla, že chystaná návštěva přichází v době, kdy se evropští lídři, včetně Meloniové, snaží hledat způsoby, jak zareagovat na masivní změny v zahraniční politice nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil předseda polské vlády 👨 Donald Tusk. Na tiskové konferenci zdůraznil, že slintavka a kulhavka se dosud v Polsku nevyskytuje a že vláda se soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
Skupina Penta Hospitals převzala od dubna 1️⃣7️⃣ domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem provozovaných společností SeneCura s více než 2200 lůžky. Transakci potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, uvedla Penta Hospitals, která provozuje například také nemocnice nebo domovy pro seniory s demencemi.
Ředitelství silnic a dálnic získalo 👍 souhlas k plánování dalších až 500 kilometrů dálnic v Česku. Plán počítá zejména s tím, aby stavby ulevily Praze a Brnu od tranzitní dopravy. Informoval o tom dnes server Zdopravy.cz, podle kterého studii proveditelnosti na výstavbu dálnic schválila centrální komise ministerstva dopravy minulý týden.
Schodek státního rozpočtu Slovenska v závěru prvního čtvrtletí dosáhl téměř 1️⃣,4️⃣5️⃣ miliardy eur (36,2 miliardy korun). Meziročně klesl o třetinu, jen za březen se proti únoru naopak zvýšil o 85 procent. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva financí.
Evropský parlament ❌ zbavil imunity německého europoslance českého původu Petra Bystroně. Tohoto politika strany Alternativa pro Německo (AfD), označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou, viní německá prokuratura z propagace protiústavních a teroristických hnutí.
Evropský parlament dnes zbavil imunity českou europoslankyni 👩 Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku.
Evropské akcie v prvním čtvrtletí vesměs rostly, zatímco americké indexy zaznamenaly pokles. Širší americký index S&P 500 odepsal 4,4 procenta. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil přes deset procent. Index Euro STOXX 50 si naopak 📈 připsal 6,7 procenta, britský FTSE 100 zpevnil o pět procent a německý DAX o 10,5 procenta, ukázaly burzovní statistiky.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalilo na 2️⃣,2️⃣ procenta z únorových 2,3 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a služby, ceny energií se naopak snížily. Ve svém rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii, tedy i za Českou republiku, první rychlý odhad neobsahuje. Meziměsíčně se ceny o 0,6 procenta zvýšily.