
Týden tradera: Vidina eskalace obchodních sporů rozhoupává trhy
TrhyInvestoři se obávají budoucího vývoje reálné ekonomiky a dopadu obchodních cel zavedených Donaldem Trumpem. Evropská unie navíc připravuje protiopatření.
Investoři se obávají budoucího vývoje reálné ekonomiky a dopadu obchodních cel zavedených Donaldem Trumpem. Evropská unie navíc připravuje protiopatření.
Ukrajinská telekomunikační společnosti Kyivstar vstoupí na americkou burzu Nasdaq prostřednictvím dohody se společností specializovanou na akvizice, tzv. SPAC, Cohen Circle Acquisition Corp. I. Hodnota největšího ukrajinského mobilního operátora bude 2,21 miliardy dolarů (50,6 miliardy korun). Oznámila to společnost Veon Ltd., která je mateřskou firmou ukrajinského operátora. Kyivstar bude první ukrajinskou společností obchodovanou USA.
Americká ekonomika dál spíše zpomaluje, což je hlavním předmětem investorských diskuzí. Nic na tom nemění ani mírnější ústup inflace. V týdnu potěšily investory zvěsti o možném příměří na Ukrajině a solidní data společnosti Rheinmetall, která nabízí stále silný růstový příběh. Americký index S&P 500 dále korigoval směrem k hladině 5500 bodů.
Index PX v pátek posílil o 1,99 procenta na 2069,88 bodu. Pomohly mu akcie bankovního sektoru, dařilo se hlavně Erste Bank. Rostla také energetická společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla výrazně nadprůměrná.
Zlato je nejdražší v dějinách, poptávku výrazně posilují i nákupy centrálních bank. Česko má teď nejvíce zlata od roku 1998, brzy by mělo mít nejvíce cenného kovu v historii.
Investoři do státních dluhopisů zažívají aktuálně jízdu na horské dráze. Může za to volatilní geopolitický vývoj především ve Spojených státech. Ten ale ovlivňuje i zbytek světa a Evropu především. Německé dluhopisy investorům nesou o 15 procent více než před měsícem.
Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla prudce oslabují. V pondělí krátce před 18:30 středoevropského času ztrácejí přes 12 procent. Od prosince se jejich tržní kapitalizace snížila zhruba o polovinu na přibližně 700 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun). Tesla ale není sama, na začátku týdne klesá velká část amerických akcií, především těch technologických. Dolů je tlačí obavy o největší světovou ekonomiku kvůli nákladům na obchodní války.
Pražská burza letos překonává naprostou většinu světových akciových indexů. Od začátku roku hlavní index PX posílil o téměř 15 procent na rekordní úroveň. Vyplývá to z burzovních statistik. Důvodem lepší výkonnosti PX je podle analytiků nižší předchozí ocenění hlavních firem burzy, především bank. Za poklesem amerických akcií jsou kroky prezidenta USA Donalda Trumpa, uvedli.
Americké akciové indexy v posledních týdnech začne ztrácejí. Hlavním důvodem je chaotická „politika“ Donalda Trumpa, který svým šermováním s cly vnáší značnou míru nejistoty do fungování trhů. Situace je tak vážná, že v budoucí růst americké ekonomiky věří čím dál méně investorů. Situace na trzích se tak nejspíš jen tak nezlepší.
V uplynulém týdnu došlo k historické otočce, která přinesla nebývalý růst cen evropských akcií. Mluví se o renesanci evropské ekonomiky a tolik potřebném novém impulsu pro hospodářství. Německo se rozhodlo přepsat pravidla své tradičně střídmé fiskální politiky a výrazně zvýšit státní výdaje. Vláda oznámila záměr investovat 500 miliard eur do modernizace klíčových hospodářských oblastí.
Včerejší masivní výprodej německých dluhopisů otřásá s trhy dnes již celosvětově. Například náklady půjčování japonské vlády narostly nejvýše za posledních více než deset let. Výnos desetiletého japonského dluhopisu dnes poskočil až na 1,5 procenta, nejvýše od června 2009. Náklady půjčování narůstají také vládám v Austrálii, na Novém Zélandu nebo v USA.
Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s NBC News pohrozil Íránu bombardováním 💣 a sekundárními cly na íránskou ropu, jestliže Teherán nebude souhlasit s novou jadernou dohodou. „Pokud dohodu neuzavřou, bude bombardování. Bude to bombardování, jaké nikdy předtím neviděli,“ řekl Trump.
Obce a kraje dlouhodobě hromadí peníze 💰 na bankovních účtech a nevyužívají je k investicím. Úspory přitom kvůli nízkému úročení ztrácejí svou reálnou hodnotu, uvedla v analýze hospodaření samospráv Národní rozpočtová rada. Podle ní by pro efektivní využití veřejných peněz bylo vhodné posílit investiční aktivitu obcí a krajů, nebo přepracovat rozpočtové určení daní ve prospěch státního rozpočtu. Na konci roku 2024 úspory obcí a krajů dosáhly 455,4 miliardy korun.