Evropské firmy nabízejí americký potenciál. Za nižší cenu
TrhyInvestoři, kteří chtějí vydělat na prosperujícím americkém trhu, mohou zalovit i mezi společnostmi v evropských vodách.
Investoři, kteří chtějí vydělat na prosperujícím americkém trhu, mohou zalovit i mezi společnostmi v evropských vodách.
Světové akciové indexy, z nichž mnohé letos již vykázaly rekordní hodnoty, by ve zbytku roku už příliš růst neměly. Shodli se na tom analytici. Na trzích podle nich panuje stále vysoká nervozita. Notnou dávku nejistoty představují blížící se americké prezidentské volby a neutěšená geopolitická situace.
Tržní účastnici se dál více a více obávají vývoje v americké ekonomice. Ta v týdnu dostala několik zásahů, kdy čísla z výrobního sektoru ukazují na pokračující kontrakci a rovněž tvorba pracovních míst v ekonomice zůstává poměrně slabá. Výsledkem je další turbulence na finančních trzích. Hlavní americký index S&P 500 klesnul k úrovni 5500 bodů.
Z komodit na světových trzích v prvních osmi měsících roku výrazně zdražilo zlato, stříbro, kakao, káva a pomerančový džus, zvýšila se ale i cena plynu, uhlí a elektřiny. Naopak významně zlevnila železná ruda, bavlna, pšenice nebo kukuřice. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce srpna klesl o tři procenta.
V letošním roce vydělávají nejvíce americké akcie, hlavní americké akciové indexy se zhodnotily o zhruba 20 procent. Evropské indexy od ledna do konce srpna přidaly přibližně deset procent. Uvedl to analytik Portu Marek Malina.
V minulém týdnu si trh prošel určitou korekcí předchozích růstů, tématem tohoto byly jednoznačně výsledky polovodičového giganta Nvidia. Ten doručil opravdu silná čísla, která přesto trh zcela neuspokojila. Mezi makry vyčníval další pokles ekonomiky v Německu a v domácí ekonomice se řešil rozpočet na příští rok. Hlavní americký index S&P 500 klesnul pod hladinu 5600 bodů.
Uplynulý týden se nesl z velké části v režimu vyčkávání, kdy klíčový byl až pátek. V ten den měl totiž proběhnout projev na sympoziu v Jackson Hole, kde měl vystoupit Jerome Powell. Tématem konference bylo „Přehodnocení účinnosti měnové politiky“, jak uvedla americká centrální banka. Hlavní americký index S&P 500 se za tak daného stavu přiblížil k 5650 bodům.
V minulém týdnu trh reagoval na nedávné mohutné propady. Plnohodnotná růstová korekce se dostavila a burza se tak solidně zazelenala. Podporou byla rozumná čísla o inflaci v USA nebo fáze určitého odklonu pozornosti na rozbouřený Blízký východ. Hlavní americký index S&P 500 se vrátil na dohled mety 5500 bodů.
Situace na finanční trzích se stabilizovala. Velcí hráči razantního propadu využili k nákupům. Kdo byl na začátku srpna na dovolené, ani nepozná, že se něco dramatického dělo.
Uplynulý týden přinesl hned v pondělí jeden z největších burzovních výprodejů za poslední roky, prakticky od začátku pandemie covidu k něčemu podobnému nedošlo. Poklesy odstartovala „asijská seance“, kde ztrácely akcie v rámci Japonska až o 12 procent za den. Volatilita amerických akcií pak odpoledne dosáhnula takřka nevídaných hodnot a vyskočila za den až o 130 procent. Index S&P 500 tak klesnul hlouběji pod 5300 bodů.
Kdo investuje do cenných papírů či fondů navázaných na americké akcie, tak si nemohl nevšimnout nečekaně výrazného zakolísání finančních trhů, kterému přitom předcházely měsíce rekordního růstu a optimistických prognóz. Žádné černé pondělí se ale nekoná, píše ekonom a spoluzakladatel investiční platformy Fondee Jan Hlavsa.
Slovensko je podle Putina připravené hostit ☮️☮️☮️rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Moskva proti tomu není, citovala Putina agentura Interfax.
Číst více